Kitap & Edebiyat

Kitap İnceleme: Bebekler Nereden Gelir?


Gamze Erdem Özcan 5 Mayıs 15:38

Pipkin, aklına hep çok büyük sorular takılançok küçük bir penguen. Balıklar suyun altında nasıl nefes alır? Kışı bahara döndüren ne? Yıldızlar neden sadece geceleri parlar? Şimdi ise en çok merak ettiği soru: Bebekler Nereden Gelir?

Çocuklar, üç yaş itibariyle konuşma ve dil gelişiminin de etkisiyle artık uzun zamandır gözlemlenen dünyaya dair sorular geliştirir. Bu soruların çoğu ise canlılar ve yaşam hakkındadır. Ebeveynler de en çok bu soruları yanıtlamakta zorlanırlar. Hatta bazen vereceğimiz basit bir cevap aklımıza gelmezken başka cevaplarımıza odaklanırız. Sonuçta da geçiştirir ve kaçınma davranışı gösteririz. Oysa bazı basit cevaplar hayat kurtarır. Soruları ve cevapları kompleks hale getiren biraz da biz ebeveynler oluruz.İşte Pipkin de aklındaki büyük soruyu önce annesine sorar ve annesi de babasına yönlendirir. Babası ise annesinin yumurtladığını, onun sorumluluğunun da yumurtayı sıcak tutmak olduunu açıklar. Tam da o sırada babasının elindeki yumurta çatlar ve Pipkin'in bir kız kardeşi olur.

Bebekler hep yumurtadan mı çıkar?

Pipkin, aklına takılan soruya yanıt bulduğunu sanırken, fok ailesi ile karşılaşır ve onların yumurtadan çıkmadığını öğrenir. Tam rahatlamışken yeni yeni sorular kurcalar kafasını, sonra bir balinaya sorar, "Afedersiniz, bebekler nereden gelir?" Balina onun bu sorusuna hem yanıt verir hem de sırtına alıp başka canlılara sorabilmesi için biz gezintiye çıkarır. Pipkin, karşısına çıkan her canlıya yavrusunun nereden geldiğini sormaya başlar. Aklındaki sorulara tek tek yanıt bulmaya başlar. Tüm canlıların yumurtadan çıkmadığı öğrenir ve eve döndüğünde öğrendiği tüm bilgileri kız kardeşi ile paylaşır.

Tübitak Popüler Bilim Kitapları arasında en sevdiğim kitaplardan biridir. Bebekler Nereden Gelir? Sünger kapaklı ve parlak kuşe kağıda baskılı kitabın çizimleri ve çizimleri bir harikadır. Dev poster hediyeli serinin diğer kitapları "Bir Milyon Ne Kadar Büyük? ve Dinozorlar Ne Kadar Büyüktü? de aynı canlılıkta ve kalitede basılmıştır. Serinin kitaplarında Pipkin'in maceraları anlatılırken diğer yandan cevap kitabın arkasındaki kocaman bir zarftan çıkan dev bir posterde saklıdır. Kitaptaki tüm canlılar ve yavrularıyla ilgili çeşitli etkinlikler yapabilirsiniz. Eşleştirme oyunları hazırlayabilir, bilmeceler sorup yanıtları alabilir, sorular oluşturmasına fırsat verebilirsiniz. Anna Milbourne ve Serena Riglietti'nin kalemine ve çizimlerine şans vermelisiniz.

P.S: Pipkin'i çok sevmemin sebebi biraz da bana Küçük Kara Balık gibi sorularının peşinden gitmesi, sorgulama yeteneğinin olması sanırım.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum