Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

Kitap İnceleme: Benden Bir Tane Daha Olsa


Gamze Erdem Özcan 22 Aralık 16:34

Modern hayatın içinde kaybolup, sürekli telaş yaşayanlardan mısınız? Teknolojinin gelişmesiyle işlerimizi kolaylaştıran bir çok araç hayatımıza giriyor. Buna rağmen her geçen gün zaman sanki hep daha hızlı akıyor ve yetişmekte güçlük çekiyoruz. Yapılacaklar listesi rutinlerin yanında her gün yeni bir işle kabarıyor. Giderek yetişemeyeceğimizi düşünüp bu konuda kaygılar ediniyoruz. İşler yetişse de, yetişmese de gün boyu o stres ve telaşla yaşamış olmak da cabası. "Benden Bir Tane Daha Olsa", Nokta'nın ödüllü yazarından Peter H. Reynolds'un kitabı. Hatta yine çizimler de Reynolds'tan.

Leo'nun işleri başından aşkındı. Ne kadar çok çalışırsa çalışsın, yapılması gereken işlerin sonu gelmiyordu. Leo sonunda bir gün, "Keşke benden iki tane daha olsaydı." deyiverdi. Bu sözler ağzından çıkar çıkmaz karşısında bir Leo daha beliriverdi! Derken iki, üç oldu, üç dört oldu ve dört çoğaldıkça çaoğaldı... Acaba bu çoğalmalar onun sorununu çözecek miydi, yoksa Leo'nun sorunlarının daha basit bir çözümü var mıydı?

Leo'lar çoğaldıkça, yapacak yeni işler buluyor, yeni bir Leo'ya ihtiyaç duyuyorlardı. "Durmaya, soluklanmaya, dinlenmeye vakit yok!" Bu sırada Leo çok yorulunca, Leo'ların arasından sessizce uzaklaştı. Uyandığında tüm Leo'lar ona bakıyor ve "Yapacak işler listesinde düş görmek yok!" diyorlardı. Leo, uykusu açılmaya başlayınca tüm Leo'lar kayboldu. Sonra...

Yapılacaklar listeniz bitmiyor mu?

Mükemmelliyetçi çocuklar ve aileler için, işleri kolaylaştıracak bir sır vereyim mi? "Benden Bir Tane Daha Olsa", yapılacaklar listesi bitmeyenler, herşey yolunda, dört dörtlük olsun isteyenler için, başlı başına bir cevap. Zamanla anksiyeteye sebep olan bu stresi savmak için cevap, kitabımızda saklı. Her yaşa hitap eden bir kitap olmasının yanında olayı içselleştirmesi açısından 5 yaş ve üstüne tavsiye ediyorum.

Çalışkanlık, tembellik, boş zaman, özgür zaman, iş/ emek, zaman gibi kavramları tartışabilirsiniz. Her bir kavramı farklı bir uyaran olarak kullanabilirsiniz. Çok işi yarım yamalak yapmak mı? Ya da Az işi keyifle ve düzgün yapmak mı? soruları üzerinde fikirler üretebilirsiniz. Yapacak işi, programı bitmeyen herkese, herşeye yetişmek isteyenlere "Dur, soluklan, zevk aldıklarına da odaklan, vakit geçirmen gereken daha değerli şeyler var." mesajı veriyor. Bunun yanında, sevimli çizimleri, basit ama günümüz sorunlarından birine ışık tutması muazzam bir eser.

Peter H. Reynolds'un Paul isminde bir ikiz kardeşinin olduğunu bilmek de, kitabın çıkış noktasında güzel duygular uyandırıyor. Benden bir tane daha olsa yine yetişemem dediğim zamanları kovaladım. Leo ile artık bana da bir tane Gamze yetiyor. Ve böylesi daha güzel. Bununla birlikte, bu küçük hacimli kitap yetişkinler için de ara ara bir hatırlatıcı olma özelliği taşıyor. Keyifli okumalar...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum