Kitap & Edebiyat

Kitap İnceleme: Bir Fikirle Ne Yaparsın?


Gamze Erdem Özcan 23 Kasım 16:34

Geçmişten bugüne yaşantımız nasıl değişti, nasıl gelişti; düşündünüz mü? Kimi şahane, kimi saçma bulunan, kimi ise hiç dinlenmeyen fikirleriniz oldu mu? İddialı bir cümle: "Bir fikirle dünyayı değiştirebilir misiniz?" Ama aslolan -bana göre- bir fikirle kendi dünyanı değiştirebilmek. İşte Bir Fikirle Ne Yaparsın?; Kobi Yamada'nın kaleminden, üzerine bol bol konuşacağımız, etkinlikler üretebileceğimiz bir kitap. Mae Besom'un resimlediği kitabımız, kurgusu ve resimlerin ahenkli dansıyla hemen dikkat çeker cinsten bir çocuk kitabı.

"Bir Fikirle Ne Yaparsın?" özeti

Öykünün kahramanı olan çocuğun aklına bir gün bir fikir gelir. Tuhaf bir fikirdir bu. Kahramanımız onunla ne yapacağını bilemez. Fikrini uzun bir süre kendine saklar. Fikriyle kendini daha iyi hissettiğini farkeder. Fakat fikri, beslenmek, oynamak ister. Onu bakar ve büyütür. Sonra onu insanlarla paylaşmaya karar verir ve olumsuz tepkiler alır. Fakat sonra fikrini olumsuz bulanları da umursamaz onunla ilgilenmeye; büyütmeye devam eder. Fikrine olan sevgisi de büyür ve sonra bir fikirle ne yapılabileceğini anlar.

Her yaşta fikrim var

Kitap 5 yaş ve üzeri için uygun olsa da tüm eğitim kademelerinde üzerinde tartışılmaya ve konuşulmaya çok açık düşünceler sunan bir kaynak. Bir iğneden, otomobile, fotoğraf makineleri, telefon, sosyal medya, robotlar gibi tüm icatların bir fikirden doğduğunun üzerinde durabiliriz. Üzerinde durulması gereken en değerli tarafı ise, fikrin öncesinde saçma bulunduğunda ne yapmalısın? Her fikir iyi tepkiler almak zorunda mı? Kabul edilemez tepkiler alan fikirler, hayatımızda sonrasında ne gibi değişimlere sebep olur? O an için geçerli olan bir çok fikre bugün güldüğümüzü, bugün saçma gelen fikirlerin bir gün farklı değerleneceğini konuşabiliriz. "Bir fikirle ne yaparsın?" sorusunu sorup komik, saçma, harika fikirler üretmelerini isteyebiliriz.

Bir Fikirle Ne Yaparsın?; bizlere fikir, yenilik, hayal, problem, hatalar, başkalarının fikri, dünyayı değiştirmek, yaratıcılık, cesaret gibi kavramları öğrenme ve hayatımızdaki yerlerini sorgulama fırsatı da sunar. Yeni fikirlere açık olmanın ne kadar önemli olduğu, kendi fikirlerini açıklama cesareti kazandırır. Yeni keşfettiklerine sahip çıkmanın ne kadar değerli olduğunu anlatır. Problem çözme becerisi, hayallerini gerçekleştirme yolunda harekete geçmeyi öğretir.

Hayallere ulaşma, fikirlerini paylaşma ve tüm fikirlere açık olma kazanımlarıyla bezeli bu kitaba mutlaka fırsat vermelisiniz. Düşüncelerin ve hayallerin büyülü dünyasını aralamak için keyifli okumalar.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum