Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

Kitap İncelemesi: Ufaklıklarla Yapılacak 50 Eğitici Aktivite


Gamze Erdem Özcan 17 Ağustos 16:02

Çocuklarla güzel zaman geçirmek, aktivite yapmak, onların tertemiz sayfalarında yeni, farklı izler bırakmak isteriz. Zaman geçirirken ise hem eğlenmesini hem de verimli vakit geçirmesini dileriz. "Verimli zaman" sıklıkla duyduğumuz bir kavram. Bununla birlikte herkes için farklı algılanan bir kavram aynı zamanda. Bizler verimli vakit deyince dolu dolu öğretici, eğitici aktivitelerle geçirilen süreçleri düşünürüz. Peki ya gerçekte verimli zaman geçirmek ne demektir? Ufaklıklarla Yapılacak 50 Eğitici Aktivite isimli kitap, bu konuda ebeynlere yardımcı oluyor.

Bir şeyin ismini söylemek, çocuğunuzun beyninde, o şey ile dünya arasında bağ kurmasına yardımcı olur.

Bebeğimizle aramızda hiçbir engel olmadan gözgöze bakmamız da, ona sarılmamız da, eline bir şey verip geri almak da bir etkinliktir. Oyuncakları elimize alıp konuşturmak tanışma,"merhaba, güle güle" demek de bir aktivitedir. Yatakta kim daha çok öper oyunu da bir etkinliktir. Aktivite kavramını gözümüzde büyütmeyelim. Bebeğimize gerçekten ayırdığımız her zaman verimli zamandır. Bu da bedenimizle aklımızla onun yanında olmayı gerektirir.

Yaşı daha büyük çocuğumuzla aktiviteler yapmak, onun zamanını doldurmak nazaran daha kolaydır. Verilen yönergelere uyum gösterir. Hoşlanıp hoşlanmadığı konularda bizi daha rahat yönlendirir. Fakat bu işi bebeklerle yapmaya çalıştığımızda daha ilk anda zorlanırız. Nasıl planlayacağımızı, neler yapabileceğimizi daha çok düşünmek zorunda kalırız. Sosyal medyada gördüğümüz etkinlikler yapan bir çok annenin malzemeleri, etkinlikleri hazırlamaya ayırdıkları vakitler kafamızı karıştırır. Dahası bir de yetişemediğimiz bu tarz oyun ve etkinlikler yüzünden yetersizlik duygusu da gelir oturuverir, tam da bebeğimizin oturacağı o sıcak kucağımıza.

Bebeğinizle kurduğunuz yakın temas, ileriki yıllarda kuracağınız ilişkiyi bile olumlu yönde etkileyecektir.

Neler yapalım?

Mikado Çocuk'tan Sally ve Phill Featherstone'un kaleminden çıkan 16-36 Ay Ufaklıklarla Yapılacak 50 Eğitici Aktivite kitabı, tüm verimli zaman soru işaretlerine cevap vermek için yazılmış. Kitabın sayfalarını karıştırmaya başladığınızda uzun hazırlıklara gerek duymadan yapabileceğiniz bir çok aktitiviteye rastlıyorsunuz. Evde günlük kulandığımız malzemelerle neler yapabileceğinize şahit oluyorsunuz. Kendi aklımızda büyüttüğümüz aktivite kavramının aslında her zaman kolaylıkla yapabileceğimiz şeyler olduğunu anlıyorsunuz. 50 aktivite, beğendiklerinizi sıklıkla tekrarlayarak yapabilirsiniz. Çünkü bebekler en çok tekrarlardan hoşlanır. Öğrenmek için bir araçtır. Özellikle de etkinlik sırasında aynı şeyleri tekrar ederken farklı kelimeler kullanırsanız çok daha faydalı olur. Ayrıca her etkinliğin sonunda bir fikrim daha var şeklinde verilmiş başka etkinlikler de buluyorsunuz.

Neler bulabilirim?

Kitabımız, eğitici ve eğlenceli etkinlikleri içerse de öncelikle güvenlik notları buluyoruz. Bu da etkinliklere başlamadan önce emniyeti sağlamak için bizi uyarıyor. Etkinliklerle ilgili verilen yeni fikirlerle kendimiz de zamanla üretmeye başlıyoruz. "Daha fazlasına var mısın?" köşesinde gelişimin bir üst basamağı için etkinliği nasıl geliştirip yapabileceğimize rastlıyoruz. "Bunu biliyor muydunuz?" kutularında gelişim dönemleriyle ilgili bilgiler buluyoruz. Faydalı ipuçları kutucuğunda etkinliği yapabilmek adına bebeğinizde gözlemlememiz gereken bazı işaretleri görüyoruz. Her etkinliğin sonunda "Bebeğim ne öğrendi?" kutusunda etkinlikten ne beklenmesi gerektiğini farkediyoruz. Kısaca bir etkinlik kitabıyla hem eğlenceli vakit geçirmek, hem de bebeğinizle birlikte gelişmek isterseniz bu kitap tam size göre. 16- 36 ay arası dönem için bir çok ipucu yakalayabilirsiniz.

Etkinlikler ve oyunlar konusuda daha fazlası için Oyun Oynama Sanatı kitap incelememi okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum