Kitap & Edebiyat

Klasik Okuma Listesi: Yeni Başlayanlara


Klasikler... Edebiyatın en büyük hitleri... Eminim ki bu seçkin ve muhteşem kitapları çok duydunuz. Ancak belki de okumak için fırsat bulamadınız. Aslında bu dijital çağda illa ki bazı alıntılarına rastlamışsınızdır. O zaman şimdi: İsterseniz bir romanı bitirmiş olmak için okuyun, ya da yıllar boyu sürecek bir edebi araştırmanın içine dalmaya hazır olun. Ancak klasiklerin geniş bir yelpazeyi kapsadığını unutmayın. Tüm hayatınızı sadece Latin ve antik Yunan büyük eserlerini okuyarak ya da bu konuda ufuk açıcı bilimkurgu eserlerinin altın çağ rezervuarında yuvarlanarak geçirebilirsiniz. Klasik edebiyat genellikle boş zaman okuyucularının listesinde değildir. Bu yüzden okuyucusu da özeldir. Ayrıca Klasik, mutlaka eski anlamına gelmez. Klasik, katkı sağlayan önemli bir kitap veya belirli bir türün iyi bir temsilidir. Şimdi sizler için hazırladığım on eserden oluşan, minik listeme bir göz atın. Daha sonraki yazımda kendi listenizi nasıl oluşturacağınızı anlatacağım.

Huckleberry Finn'in Maceraları - Mark Twain

KLASİK

"Tüm modern Amerikan edebiyatı, Mark Twain'in Huckleberry Finn adlı kitabından gelir. Amerikan yazısı oradan geliyor. Daha önce hiçbir şey yoktu. O zamandan beri hiçbir şey bu kadar iyi olmamıştı.”

Ernest Hemingway

Huckleberry Finn'in Maceraları, Mark Twain'in hem güç gösterisi hem de en ünlü romanıdır. Kitap, ırkçılık, savaş, din gibi evrensel konuları ele alır. Huckleberry Finn, Hemingway'in de söylediği gibi Amerikan edebiyatı demektir. Güney Amerika'da yaşayan öksüz bir çocuk ve kaçak bir köleye mercek tutan Twain, önemli ahlaki meselelere değiniyor. Eser, birçok şiirsel betimlemeyle doludur. Aynı zamanda bir zamanlar yasaklanan ve sansürlenen temel klasiklerden de biridir.

Uğultulu Tepeler - Emily Bronte

KLASİK

Emily Bronte'nin ölümünden sadece bir yıl sonra yayınlanan Uğultulu Tepeler, lanetli romantizmin ilk örneğidir. Karanlık prens Lord Byron'ı geride bırakan Bronte, dünyaya Gotik edebiyat türünde muazzam bir klasik sundu. Heathcliff ve Catherine Earnshaw arasındaki eziyetli aşk ve keder, o zamandan beri birçok büyük eser için bir model haline geldi. Wiktorya dönemi yazarlarından olan Bronte, zamanını ve türünü aşan ürkütücü ve saplantılı bir aşk hikayesi yarattı.

 "Onu seviyorum çünkü o benim, benden öte bir parçam. İkimizin nasıl bir ruhu var bilmiyorum ama onunkiyle benimki birbirinin aynı."

Uğultulu Tepeler

Moby Dick - Herman Melville

KLASİK

Neşeli bir zekayla yazılan Moby Dick, insanlık durumu üzerine derin bir meditasyondur. 19. yüzyıl balina avcılığı ve diğer dönemsel kültürel eserler ve geleneklerle dolu Herman Melville'in klasik destanı eşsizdir. Eser yoğun, kinayeli, kurnazca ve arkaik bir düzyazıyla kaleme alınmıştır. Üstelik Moby Dick sadece okunacak bir kitap değil, yaşanması gereken güzel bir deneyimdir. Balina avcılığı bölümlerinin sözde sıkıcılığı nedeniyle sizi kitaptan alıkoymasına izin vermeyin. Hatta bu bölümlerde felsefi gözlemlerin ve zamansız mizahın ışıltılı satırları vardır. Onları yakalamaya çalışın.

''Gülen kötü bir kaptanla seyretmektense, huysuz ama iyi bir kaptanla seyretmek evladır.''

Moby Dick

Jane Eyre - Charlotte Bronte

KLASİK

Edebi mükemmellik Bronte ailesini tanımlayan bir söz gerçekten. Jane Eyre, o zamanlar yazılan bir İngiliz romanı için inanılmaz bir atılımdı. Eser, karakterin iç monologlarını ve bilincini yoğun bir şekilde görmemizi sağlayan romanların öncülerindendir. Jane ve Rochester arasındaki romantizm büyüleyici bir Gotik unsurla anlatıldığından Jane Eyre, bir Viktorya romanının tüm işleyişine sahiptir.

"Üşüyorsun, hastasın, aptalsın! Kanıtla! Birkaç sözcük yeter buna: Üşüyorsun; çünkü yalnızsın, içinde gömülü duran ateşi hiçbir insanın yakınlığı alevlendirmiyor. Hastasın; çünkü duyguların en güzeli, insanoğluna bağışlanan en tatlı, en yüce duygu senden uzak duruyor. Aptalsın; çünkü onca acı çekerken gene de mutluluğu yanına çağırmaktan kaçınıyorsun; onun seni beklediği yere doğru bir adım atmaya bile yanaşmıyorsun."

Jane Eyre

Gurur ve Önyargı - Jane Austen

KLASİK

Eser, bekar kızları olan bir aile etrafında merkezlenir. Kitap, ailenin beş kızından biri olan Elizabeth Bennet ve zengin Bay Darcy arasındaki aşk ve gururu işler. Döneme göre, iyi bir servete sahip olan bekar bir erkeğin bir eşe ihtiyacı olduğu evrensel olarak kabul edilen bir gerçektir. Böyle bir adamın bir kasabaya ilk girdiğinde duyguları veya görüşleri ne kadar az bilinse de, bu gerçek, çevredeki ailelerin zihnine o kadar iyi yerleşmiştir ki, kızlarından birinin ya da diğerinin meşru mülkü olarak kabul edilir. Gurur ve Önyargı kesinlikle edebi bir şaheser olduğunu kanıtlayan klasik kitaplardan biridir. Eserin ayrıntılı incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

“Şiiri hep aşkın gıdası olarak düşünürdüm. Sağlıklı, güçlü, iyi bir aşk için doğru olabilir. Zaten güçlü olan bir şeye her şey iyi gelir. Ama eğer zayıf, cılız bir eğilimse tatlı bir sone açlıktan öldürür onu.”

Gurur ve Önyargı

Frankenstein - Mary Shelley

KLASİK

Mary Shelley, bu romanı yazdığı sırada sadece 18 yaşındaydı. Hem Gotik bir gerilim hem de bilimin sınırsız güçleri üzerine uyarıcı bir hikaye olan Frankenstein, gelecek nesil yazarların yolunu açtı. Frankenstein'da 16. yüzyıl Yahudi Golemi gibi İncil referanslarını kullanan Shelley, yazma hünerini ve tarihsel bilgisini gösteriyor.

''Sahip olduğumdan daha fazla bilgelik gerekiyor bu adaletsizliğe sabırla katlanabilmek için.''

Frankenstein

Don Kişot - Miguel de Cervantes Saavedra

KLASİK

Don Kişot, kesinlikle tutkulu bir fantezi kitabı. Cervantes, oldukça modern bir hikayeyi Don Kişot aracılığıyla anlattı. Bu klasik eserde gerçek ve yanıltıcı ögeler mükemmellik adına harmanlanmıştır. Don Kişot, yıllar boyunca birçok yazar üzerinde muazzam bir etki yarattı. William Faulkner bir keresinde, "tıpkı bazı insanların İncil'i okuduğu gibi" okuduğunu söyleyerek, yılda bir kez tekrar okuyacağını belirtti.

''Bütün bu atlattığımız fırtınalar, yakında havanın sakinleşeceğine ve olayların bizim için hayırlı olacağına işaret ediyor. Çünkü ne kötülükler, ne de iyilikler, daimi olamaz. Kötülük uzun sürdüğüne göre iyilik yakında demektir.''

Don Kişot

Odyssey - Homeros

KLASİK

Klasikler listemizde ayrı bir yeri olan Odyssey, özel bir sözü kesinlikle hak ediyor. O yüzden yakın zamanda kitap incelemelerim arasında yer alacak. Tüm zamanların ilk romanı olarak kabul edilen bu Yunan nutku, gerçekten şahane bir eser. Kitap, sözlü epik destan türündedir. Teknik olarak uzun bir şiir olarak konuşulan -veya yazılan- Odyssey, harika ve heyecan verici bir okumadır. Eminim ki büyüsünden kurtulamayacaksınız.

''Gemiden atayım mı kendimi, yok olayım derinde, yoksa sessizce sabredip kalayım mı onlarla birlikte?''

Odyssey

Bülbülü Öldürmek - Harper Lee

KLASİK

Bülbülü Öldürmek, klasiklere yeni başlayanlar için kolay okunan unutulmaz bir roman. Eser, ırk eşitsizliği, tecavüz ve ahlaki etik gibi bazı ağır temaları ele alıyor. Harper Lee'nin açılış romanı anında en çok satan ve ödül kazanan bir kitap oldu. 1960'da yayınlandıktan sonra 1961'de Pulitzer Ödülü'nü kazandı. Hemen ardından esere heyecan verici bir uyarlama ve eşit derecede zorlayıcı klasik bir film yapıldı. Bu bazı klasikler söz konusu olduğunda gerçekten nadirdir.

''Bülbüller bizi eğlendirmek için şarkı söylemek dışında bir şey yapmaz. İnsanların bahçelerindeki bitkileri yemezler, mısır ambarlarına yuvalanmazlar, tek yaptıkları iş bize içlerini dökmektir. İşte bu yüzden bülbülleri öldürmek günahtır...''

Bülbülü Öldürmek

1984 - George Orwell

KLASİK

20. yüzyılın en önemli eserlerinden biri olan 1984, kültür diline pek çok kelime kazandırmıştır. George Orwell'in başyapıtı, biz geleceğe doğru ilerledikçe daha da güncel olmaya devam ediyor. Siyasi hiciv kesinlikle bu kadar gerçek olamazdı. Ana karakterimiz Winston Smith'in, bürokratik kabusun içinde kendini kaybedişini korku ile izliyoruz. Yine de, despotik rejimlerin sosyal sermaye sistemlerini uyguladığı ve siyasetin pek çok yönden bozulduğu günümüzde dünyamıza bir göz attığımızda, 1984 endişe verici bir önseziye bürünmeye başlar.

"Hiçbir yararı olmayacağını bile bile insan kalmanın çok önemli olduğunu düşünüyorsan, onları yendin demektir."

1984

İtalyan yazar Italo Calvino'nun da dediği gibi; ''Bir klasik, söyleyeceklerini söylemeyi asla bitirmemiş bir kitaptır.'' İşte bu yüzden her okuduğumuzda aldığımız tat da bir başkadır. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle... Kargala.com 'dan ayrılmayın.

Bu yazıyı kargala!
1 Yorum
3ncutekilsahis
3ncutekilsahis
10:29 @ 01.07.2022
''Zaten güçlü olan bir şeye her şey iyi gelir.'' Ne güzel söz. Çok hoşuma gitti. Birde ''Bülbülü Öldürmek'' ismini okuduktan hemen sonra aklıma ilk sinema oldu, akabinde kitabın yayımlanmasından kısa süre sonra filmi çekilmiş ama yine de neden olmasın.