Otomotiv

Klima Mevsimi Geldi! Aracınızın Kliması Soğutmuyor Mu?


Tuna Tanyolaç 9 Temmuz 14:49
Malumunuz yaz mevsimi geldi. Pandemi kısıtlamaları da kalkınca otomobil kullanımımız arttı. Araçlarımız pandemi döneminde yattığı için bazı fonksiyonlarında sorunlar oluşmuş olabilir. Bu yazıda, otomobilde en eski lükslerden biri olan klima sisteminin problemlerine değineceğim. Tabii ben camımı açar serinlerim diyenler çıkacaktır. Klima ortalama %8, cam açmak ise ortalama %3 yakıt artışı yapıyor. Peki aradaki küçük fark rüzgar sesine, neme ve tam serinleyememeye değer mi? Aracınız eski ya da yeni olsun kliması soğutma yapmayabilir. Öyleyse bunun nedenleri nelerdir? Muhtemel sorunlara bir bakalım. Böylelikle sıcaktan kavrulmayalım.

Klima gazı

klima gaz
Klima gazı sistemin olmazsa olmazıdır. Malum, soğutmayı o sağlar. Aracınızda hiçbir problem olmasa da kompresörde gaz eksilmiş olabilir. Bunun yıllık olarak kontrol edilmesi gerekir. Bunun yanında radyatörde, borularda ve kompresör keçesinde gaz kaçağı olması muhtemeldir. Bu durumda aracınız basınç makinesine bağlanır ve basıncın sabit kalıp kalmadığına bakılır. Basınç düşüyorsa kaçak vardır. Öyleyse gaza floresan bir madde eklenerek kaçağın yeri mor ışıkla saptanır. Kaçak ortadan kalkınca sisteminiz düzgün çalışır hale gelir.

Polen filtresi

klima polen filtresi
Klima ve kalorifer sisteminizde aracınızın kabinine giren havayı süzen bir polen filtresi vardır. Polen filtresini değiştirme aralıklarını ihmal ettiyseniz; gerek kirden gerekse yaprak tarzı bazı nesnelerden tıkanıklık oluşur. Bu yüzden kabine giren hava akışı azalır. İçeri giren soğuk hava azaldığında araç içindeki sıcağı yenemez ve siz de yeterli soğutma elde edemezsiniz. Böyle bir durum kendinizin bile halledebileceği basit bir sorundur. Eğer bilmiyorsanız polen filtresinin yerine internetten bakarak basitçe değiştirebilirsiniz. Böylece zamandan ve paradan kazanç sağlarsınız.

Kompresör ve kayış

klima kompresörü
Klima açma tuşuna bastığınızda elektriksel bir sinyalle kompresör kasnağı devreye girer. Kablo tesisatı veya müşirde arıza varsa bu gerçekleşmez. Ayrıca kompresör kendi içinde de arıza yapmış olabilir. Bunun tespitini bir oto elektrikçi yapar. Bir de kompresör kayışı yani V kayışı zamanla esneyerek gevşer. Bu durumda kasnağı döndürecek tahriği veremez. Bu da soğutma elde edememenize neden olur. Böyle bir şüphe varsa kayış sağlamlık ve gerginliğini bir ustaya kontrol ettirebilirsiniz.

Kalorifer musluğu

klima kalorifer musluğu
Klima sisteminiz manuel ise el ile döndürdüğünüz sıcaklık düğmesiyle; dijital ise elektronik bir motor ile kalorifer musluğunu sıcak-soğuk yönünde değiştirirsiniz. Bazen manuel sistemde kontrolü sağlayan tel kopar. Dijital sistemde ise musluğu döndüren motor arıza yapar. Her iki durumda da musluk sıcak tarafta kaldıysa klimayı açsanız dahi sıcak hava da içeri gireceği için yeterli soğuma olmaz. Bunun tespiti de ve tamiri kalorifer musluğu konumu gereği meşakkatlidir.

Dijital sensörler

Klima sisteminiz dijital tip ise bu sistemde araç içi ve dışı sıcaklık sensörleri vardır. Soğutma modunu auto seçeneğine aldığınızda sistem bu sensörlerle ayarlama yapar. Eğer sensörler arızalı ise hatalı tespit yapıp sistemi yanıltır. Bu yüzden istediğiniz oranda soğutma yapmaz. Bu tip bir arızanın tespiti bilgisayarlı sistemlerle mümkündür. Bu sayede sensörlerin okuduğu değerler kontrolden geçer. Bazılarınız, "Klima sistemi bu kadar karışık mıydı? Bir tuşa basıyoruz soğutuyor işte" diyecekler. Evet yukarıda değindiğim bileşenler yazın serinlemeniz için önemli noktalar. Bu sayede sorununuz hakkında bir fikir edindiyseniz serin yolculuklar dilerim.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum