Gezi & Seyahat

Korona Rotası


Dünyanın en güzel şeyi gezmek bence. Gezme hastalığına yakalanınca da kurtuluşunuz yok. Farklı bir kültüre karışmak, bilmediğin bir şehrin sokaklarında kaybolmak, bilmediğin dilde konuşan insanlarla tanışmak harika değil de ne? Fakat son bir yıldır değil gezmeyi düşünmek, hayalini bile kuramaz olduk. Korona bütün hevesimizi kursağımızda bıraktı, kalabalıklardan korkuyor, başka bir şehri bırak komşuya bile gidemiyoruz.

Ama gezme hayallerimizi bazı ufak değişikliklerle gene gerçekleştirebiliriz. Nasıl olacak peki? Tabi ki karavancılık, çadırcılık ve kampçılık kazanacak. Belki bilmiyor olabilirsiniz ama Türkiye’de çok güzel kamp alanları var. İster dağ başında, ister ormanın içinde, isterseniz denizin kıyısında. Hatta arabanıza çadırınızı atıp geze geze hepsini deneyimleyebilirsiniz. Çocuklarınızla farklı bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Emin olun korona bittikten sonra bile kamp tatilinden vazgeçemeyeceksiniz. Peki, o zaman yaz gelmeden hazırlıklara başlayalım mı?

Kamp Öncesi İhtiyaçlar

 • Öncelikle çadır.  Çadır alırken ilk kıstas elbette kişi sayısı. Bana sorarsanız, eğer 3 kişiyseniz 4 kişilik almanız yani 1 kişi fazla olsun geniş olsun bizim olsun.
 • Çadırı hangi mevsimlerde kullanacaksınız? Mesela kışın da kullanmayı düşünüyorsanız ısı yalıtımı çok önemli. Bunun dışında, havalandırması, ferahlığı, su geçirmez oluşu, nefes alabilmesi ve güneş ışığı geçirmemesi şart. Şart çünkü yazın sıcağında ter su uyanmak, havasızlıktan bunalmak, yaz yağmurlarında ıslanmak, sabahın köründe içeri dolan güneş ışığıyla uyandırılmak istemezsiniz.
 • Çadırınızı sırtınızda taşıyacaksanız ağırlığı da önemli tabi ve kolay kurulum elbette. Çadırımızı 1 saatte kurmak istemeyiz sonuçta.
 • Çadırımızın zemininin zarar görmemesi için, zemin örtüsü, brandası...
 • E çadırımızı aldık kurduk ya sonra? Ne yaparız bundan sonra? Tabi ki kamp yatağı, kamp yastığı, mat, uyku tulumu!
 • Bir de akşam karanlığında çadırı aydınlatmak için pilli ya da şarjlı çadır lambası.
 • Kamp sandalyesi, kamp masası, pöti kare kırmızı masa örtüsü ve kamping fotoğraflarımızı süsleyecek bazı sunum eşyaları da olmazsa olmazımız.
 • Termos muhakkak.
 • Kamp ocağı, kamp tavası tenceresi, piknik seti falan…
 • Her ihtimale karşı ilk yardım çantası.
 • Güneş kremi ve sinek kovucu sprey kesin, hatta çadırdan önce alınacaklar arasında.
 • Soğutucu çanta.
 • Tabi bi de powerbank.
 • Bi de mangal, mangalsız kamp düşünülemez.
 • Gerisi kişisel tercihleriniz, keyfi şeyler yani mesela bluetooth hoparlör, hamak, fotoğraf çekmek için tripod hatta kamp günlüğü tutmanız için ajanda, çünkü güzel anılar yazınca daha da güzelleşir.

Çadırı Aldık Ya Sonra?

Sıra geldi rota belirlemeye. Ki bence en heyecanlı bölüm. Tek tek en güzel kamp alanlarını yazmayacağım ama en güzel kamp alanlarını nasıl bulacağınızı yazacağım arkanıza yaslanın ve okumaya devam edin.

Buraya Türkiye’de bulunan kamp alanlarının haritasını ekledim. Şimdi bulunduğunuz şehirden başlayarak kendinize harika bir rota belirleyebilir. Rotanız üzerindeki kamp alanlarında konaklamanızı planlayabilirsiniz. İşte bu kadar basit!

Rota Tamam, Yola Devam

Rota hazır, valiz hazır, çadır hazır… Ama bitmedi… Gittiğimiz yerleri gezmekle, yöresel yemeklerini yemekle, görülecek yerlerini görmekle de mükellefiz. Yola çıkmadan önce planlamamızı iyi yapmalı, gidilecekler, görülecekler listemizi hazırlamalıyız. Kamp günlüğü ajandamızın ilk sayfalarını buna ayırıyoruz ve şehir şehir araştırarak gidilesi görülesi yerleri listeliyoruz. Yenilesi yemekleri, en iyi restoranları, yöresel pazarları ekliyoruz. Nerde ne kadar kalınması gerektiğini mutlaka planlıyoruz. Şehrin dışında, yol güzergâhımızda da görülmesi gereken yerler varsa onları da es geçmiyoruz elbette, çünkü amacımız daha çok gezmek.

Çocuklarla Nasıl Olur?

Asıl çocuklarla olur. Asıl eğlencesi orda, asıl çocuksuz olmaz. Ama çocuk dediğin de yolda sıkıntı çıkarır, acıkır falan. Olsun olsun dert değil. Aynı çocuk dediğin bir poşetle bile vakit geçirebilir. Yolda oyalanacakları atıştırmalıklar, oyuncaklar, boya kalemleri olduktan sonra hiç sesleri çıkmaz. Oyalamayı bilin yeter ki gerisi kolay, gerisi bol gülmeli, bol şarkı söylemeli, bol eğlenmeli! Ama siz gene de yolda geçirilen süreyi az konaklayacağınız süreyi çok planlamaya çalışın.

Eğer ilk kez kamp tatili yapacaksanız size ufak bir tavsiye,hemen size en yakın kamp alanını haritadan bulun ve uzun planlamalar yapmadan önce, bir kamp alanında deneme kampingi yapın!

Ve yolda bu Konfüçyüs öğretisi hep aklınızda olsun, “Nereye giderseniz gidin, tüm kalbinizle gidin” yolunuz açık olsun.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum