Kripto

Kripto Dünyasının X-Y-Z Kuşağı ve Cinsiyeti Nedir?


Uğur İşçeviren 18 Kasım 14:29
Temel olarak merkeziyetsiz olsalar da kripto borsaları, değişen ya da değişmeye çalışan yeni ekonomi modelinin merkezinde. Hatta sadece yeni bir ekonomi değil yepyeni bir evren yaratmak bile var içinde. Geleneksel ekonomi modeli ve bu modelin üzerinde yükselen devletler ile adeta soğuk bir savaş veren Bitcoin ve kripto piyasası, birçoklarına göre bu savaşın galibi olacak. Bu yüzden bu borsalarda 2 trilyon $'lık bir hacim var. Peki bu hacmin içinde nasıl bir dağılım var? X kuşağı kaç kişiden ibaret? Yaş dağılımı nedir? Cinsiyetçi bir piyasa mı?

Kadınların ilgisi az

Öncelikle son sorudan başlayalım ve adettendir ki "kadınlar önden" diyelim. Ancak kripto piyasasında ne yazık ki kadınlar önde değil. Hatta önü bırakın neredeyse piyasada yoklar. Erkeklerin bu konuda ezici bir üstünlüğü var. İngiltere'deki bir Fintech analizine göre kadınların Bitcoine yatırım yapma oranı %15. 2020'nin başında bu oran %10'lara kadar düşüyor. Üstelik alım-satım oranları da neredeyse yarı yarıya. Yani güven skalaları erkeklere göre çok yüksek. Her zamanki gibi... Kadınlardan devam edelim. Kripto piyasasındaki kadınların yaşı ile oynama ve risk alma eğilimi ters orantılı. Y kuşağı (milenyal) kadınlarının %65'i "Bana daha fazla getiri potansiyeli sağlıyorsa, paramı riske atmaktan çekinmem" düşüncesinde iken Z kuşağı (1996 sonrası doğanlar) kadınlarda bu oran %52. Onların diğer yarısı "paramı bir projeye yatırır ve değer kazanmasını beklerim" anlayışında. Yani genç kadınlar risk alma konusunda ablalarına göre çok daha tutucu.
Erkeklerde ise durum farklı değil. Sadece hacim artıyor. Yapılan anketlere göre kripto para zincirinin temel bölgesi Y kuşağı erkekleri. Şöyle ki oynama hevesi zaten fazla olan erkek güruhunun, para kazanma arzusu en yüksek ve buna mukabil hacim yaratacak paraya sahip olanları Y erkekleri. Zira Z kuşağı hem para konusunda fakir hem de korkak. 40 yaş üstü ise ciddi bir potansiyele sahip olmasına rağmen olaya Fransız ve kabul etmekte zayıf.

Y kuşağı lokomotif

Gelin biraz rakamlara bakalım. Kişi sayısı olarak Z kuşağının hacmi %18 civarı iken Y kuşağı insan sayısı tam %75 civarı. 40 yaş üstünün hacmi ise yalnızca %6. Üstelik bunun %1'inden fazlası da 57 yaş üstü. Yani %94'lük kısım Z ve Y! Ancak durun; bu sayısal fazlalığa rağmen paranın miktarına gelince işler değişiyor. Bu bölgedeki Y kuşağı ne kadar aktif olsa da korkak Z'ler yüzünden paranın dağılımı değişiyor. Anlaşılan yaş geçince iş bitmemiş.
Yaş grubuKullanıcıların Payı
Z kuşağı (18-24)%17.40
Bin Yıl (25-40)%76,46
Gen X (41-56)%4.93
Boomer (57+)%1,22
Tüm kripto katılımcıları arasında, Z kuşağının Boomer dediği 57 yaş üstünü sepetin dışında tutarsak ne yazık ki Z'ler güdük kalıyor. Her yaş grubundan aşağı indikçe oyuncuların harcadığı paranın azaldığını görüyoruz. X jenerasyonunun harcadığı kişi başı miktar 9600$ seviyesinde iken Z'ye gelince 6100$ seviyesine kadar iniyor.
Yaş grubuOrtalama Harcama
Z kuşağı (18-24)6.120,00 $
Bin Yıl (25-40)$8.596,00 $
Gen X (41-56)$9,611.00 $
Boomer (57+)4,567,00 $
Yani Z ve milenyal kuşağın kripto paralara ilgisinin fazla olduğu zaten bilinen bir gerçek. Eski yatırımcıların bu belirsiz zemine ve oynaklığa olan düşük ilgisine karşın gençlerin risk alma potansiyelinin fazla olduğunu düşünüyoruz. Ama görüyoruz ki işler tam olarak öyle değil. X kuşağının alım gücü gençleri geride bırakıyor. Yani yaş ile büyük kripto harcamaları arasında bir doğru orantı var. Bütün bunlardan anlıyoruz ki kriptonun geleceğini belirleyecek olan kesim milenyal kuşak. Onların varlığı kripto paraların güvencesi. Peki kripto, onlar için öyle mi? Bir de globaldeki Z ve Y kuşağının kriptoya yaklaşımına bakmak gerek sanırım.

*Kaynak: ypulse.com, stilt.com

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum