Kripto

Kriptoda Yeni Nesil Dolandırıcılık: Domuz Kasaplığı


Uğur İşçeviren 24 Temmuz 12:44

Kripto para piyasası birçok yönüyle geleneksel piyasalardan ayrılıyor. Buna dolandırıcılık ve sahtekarlık da dahil. Yani bu piyasada dolandırılmak çok daha kolay! Çünkü güvenliği sağlayan ana unsur yatırımcının kendisi. Kimlik doğrulama olmadan yapılan milyonlarca işlemde binlerce dolandırıcılık hikayesi var. Rug pull (halı çekme), scam, pompalama, dumping, mal boşaltma... Bunlara alıştık. Ancak son dönemde moda olan özellikle romantik kurbanlara yönelik yepyeni bir dolandırma modeli var: Domuz kasaplığı!.. (Pig butchering)

Modeli dünyaya uzakdoğulular hediye etti. Çince çevirisi “shazhupan” olan “domuz kasaplığı”, bir aşk dolandırıcılığı ve yatırım planı karışımı gibi bir şey. Domuz önermesi ise ilginç. Romantik kurban kesime gitmeden önce iyice besilenip şişiriliyor. Kıvama gelince de öldürtücü darbeyi yiyor. Dolandırıcı (aşığı), domuzunu sahte bir kripto paraya yatırım yapmaya ikna ettiğinde bütün parayı alıyor ve ortadan kayboluyor. Ne aşk ama?... İşin kötüsü aşkta kaybeden kumarda da kazanamıyor. Kurban hem parasından hem de hayallerinden oluyor.

Dolandırıcılar da kurban

Ürpertici yeni modelin en tuhaf yanı; dolandırıcıların çoğunun, Asyalı insan kaçakçısı suç örgütleri tarafından silah zoruyla yönlendirilen rehineler olması. Yani aslında burada çalıştırılan insanlar da birer rehine/kurban. Bu korkunç suç çetelerinin çoğun Laos, Kamboçya, Myanmar ve Güneydoğu Asya'nın diğer bölgelerinde bulunuyor. Burada yeni kurbanlar bulmak için 24 saat çalışan “endüstriyel ölçekte dolandırıcılık merkezleri” işlettikleri bildiriliyor. En azından FBI raporuna göre öyle. Zira FBI son zamanlarda o kadar çok şey aldı ki, bu yılın başlarında onlar hakkında bir kamu spotu yayınladı: Aşka gelmeyin!.. Çünkü sayı durmaksızın artıyor. Ülkemizde de özellikle son dönemde whatsapp üzerinden bu tip hikayeler gelmeye başladı.

Dolandırıcılık endüstrisini desteklemek, insan ticareti, borç, zorla çalıştırma ve şiddet döngüsüne hapsolmuş binlerce insan, sahte iş ilanlarıyla Laos, Myanmar ve Kamboçya'daki dolandırıcılık merkezlerine çekiliyor ve dolandırıcılığı yapmaya zorlanıyorlar.

FBI

Hedef kitle özellikle X kuşağı ve erkekler. Yani babalarımız!.. Bu yüzden belki de -onlar sizin internet kullanımınızı kontrol ederken- siz de onların whatsapp geçmişini kontrol etmelisiniz. Zira ebeveyn kontrolünün tersine çalıştığı zamanlardayız.

Mutsuz sonlu aşk

Bu bağlamda dikkat etmeniz gereken şeyler var. Bir domuz kasaplığı, birkaç temel unsur barındırır. Esasen diğer kripto dolandırıcılıklarından çok farklı değil ancak burada aşk var. Unutmayın ki aşkın gözü kördür.

  • Dolandırıcı, Tinder gibi bir flört uygulamasında bir kurbanı hedef alarak sadece çevrimiçi olan romantik bir ilişki başlatıyor.
  • Çevrimiçi sohbetler aracılığıyla bir güven düzeyi oluşturulur. Kurban bu sırada çeşitli yatırım tavsiyeleri ile ikna edilir. Bazen kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez ve küçük kazançlar ile güven sağlanır.
  • Gizli aşık, kurbanını sahte kripto para birimine yatırım yapmaya teşvik eder ve genellikle onları dolandırıcı tarafından gizlice kontrol edilen sahte bir web sitesine veya uygulamaya yönlendirir.
  • Kurban, sahte platforma biraz para yatırmayı kabul ettikten sonra, aşık (parayla birlikte) ortadan kaybolur ve bir daha asla görülmez.
  • Mutsuz son!

Bu sona maruz kalmamak için yapmanız gereken şey belli. Hiç başlamamak ya da başlamasına izin vermemek!.. Sonuçta kimse uzakdoğudan bağlanıp size, sırf aşkı uğruna para kazandırmaz. Çoğu dolandırıcılıkta olduğu gibi; en iyi savunma, ilk etapta asla yatırım yapmamaktır. Yine de eğer dolandırıcılık kurbanı olduğunuzu düşünüyorsanız hemen yasal yollara başvurup profesyonel destek almalısınız.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum