Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

KÜÇÜK KARA BALIK: YASAKLI DÜŞLERİN KİTABI


Gamze Erdem Özcan 15 Haziran 16:22

Bir varmış, bir yokmuş zamanın birinde, Samed Behrengi adında adında İranlı bir yazar varmış. Almış kalemi eline, küçük bir kara balığa üflemiş tüm hayallerini. Kendine yasaklı bahçelerden onu geçirmek; gidemediği okyanuslardan onu yüzdürmek istemiş. Adına masal koyup konuşturmuş, merak ediyorum dedirtmiş. Hatta " Herkes ölür ama sadece bazıları gerçekten yaşar." bile dedirtmiş. Küçük kara balık, yaşamış olarak ölsün istemiş. Fakat bir dönem ülkemizde de yasaklı kitap olan Küçük Kara Balık hala kendi ülkesinde yasaklı kitaplar arasında.

Etrafını saran yaklaşık on iki bin balık, ninelerini ilgiyle dinliyorlardı.

Küçük Kara Balık Kitabı

Yasaklı çocuk kitabı olur mu hiç?

Kırk sekiz sayfalık, ara ara karalamalarla resimlendirilmiş bir çocuk kitabı "ne kadar korkutucu, ne kadar zararlı olabilir?" diye düşünüyorum. Dönem dönem yasaklı kitabın minik bir balık aracılığı ile merak et, sorgula, eleştir demesini düşünüyorum. Yasaklayanları düşünüyorum. Sonra bu kitapla aynı kaderi yaşayan bir adamın dizeleri geliyor aklıma;

Onlar ümidin düşmanıdır, sevgilim,

akar suyun

meyve suyunda ağacın,

serip gelişen hayatın düşmanı.

Nazım Hikmet Ran

Bir Çağan Irmak yapımı olan "Çemberimde Gül Oya" dizisinde Yurdanur Öğretmenin öğrencilerine dağıttığı kitaptır Küçük Kara Balık! Sonra toplatılan ve yakılan... Bir öğrencisi önlüğünün içine saklamıştı da hani; "öğretmenim kötü kitap vermez" diye gizlice okumuştu bir sokak arasında. Yıllar sonra Yurdanur Öğretmen'inin yanına gelip "ben küçük kara balığım" demişti. O sahneden sonra tekrar elime aldığım kitaptır.

Büyük balık, küçük balığı özleyebilirdi...

Ama siz balıkların birbirini yediği bir hikaye anlatmayı tercih ettiniz.

Samed Behrengi- Küçük Kara Balık

Çocukken Kibritçi Kız'ın öldüğünü anladığımda çok ağlamış ve günlerce etkisinden çıkamamıştım; oğluma sonunu değiştirerek anlattığım, öğrencilerime zaman zaman "sen bu kitabı oku, sonra bana getir" diye verdiğim; en çok yıpranan kitabımdır Küçük Kara Balık. Hikaye değil; sonu değil mesele! Birer kara balık olurlarsa kendileri olurlar. "Düşün, sorgula, eleştir, ara, bul" demek istediğimdir. Samed Behrengi'nin kaleminden benim aklım, benim sesimdir.

"Bir gün nasıl olsa öleceğim. Ölmek önemli değil. Önemli olan yaşamımla da, ölümümle de başkaları üzerinde etkili olabilmektir."

Küçük Kara Balık

Ne anlatıyor?

Şimdi bir de şöyle söyleyeyim. Kırk sekiz sayfalık, küçüklere yazılmış ama büyüklerin de çok dersler alması gereken sayfalardan korkar mı insan? Evet. korka! Tozunu bırakmayacak kadar, yakacak kadar, ortadan kaldıracak kadar korkar. Yaşadığı dünyadan ve kendisine sunulan hayattan sıkılan bir balığın ötesinde "ne var?" arayışıdır. Kimi zaman heyecanlı, korkutucu kimi zaman eğlenceli, macera dolu ama özgün olma yoludur. Severek okudum, okuttum, anlattım. Evet başka yollar, seçenekler var dedim. Küçük kara balığı örnek gösterdim. Karanlıklara aydınlık sunan, sınırların, önyargıların yok edilebileceğinin mücadelesini gösterdim.

"Eğer yüz kez de bu su birikintisinde yaşasan, yine bilgisiz kalacaksın!"

Küçük Kara Balık Kitabı

Türkiye'de serbest!

Hayal dünyasını zenginleştirmek, sınırlarını, yapabileceklerini keşfetmek, onları sorgulamaya sevketmekiçin... Küçük Kara Balık okuyun, okutun, anlatın! Ruha, düşünceye iyi gelsin. Yaşadığımız modern ve rutin hayatı şifalandırın. Hatta böylece hayallerimizle umut ettiğimiz, umutlarımızla harekete geçtiğimiz ve başardığımız kendi öykünüzü yazın! Ülkemizde artık yasaklı olmayan bu kitabı büyük-küçük okuyun ve ilgili yorumlarınızı yorum ekle kısmına siz de kargalayın...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum