Spor

Küllerinden Doğan Takım Rangers FC


Konuk Yazar 10 Mayıs 16:45

Rangers, kuruluş manifestosundan, renklerine, marşlarından oyuncu tercihlerine kadar her şeyiyle Britanya Kraliyeti’ne sadakatin sembolü olmuş. Bir kulübünün ötesinde bir camia. İngiliz kulüplerinin çoğundan daha ihtişamlı ve daha köklü bir geçmişe sahipler. Tarihinde 55 şampiyonluk, 1 Avrupa Kupası ve 4 Avrupa Kupası finali ile toplamda 120 kupası bulunan İskoç devi iflas ettikten sonra tekrar eski günlerine geri dönüyor. Çok uzun yıllar sonra UEFA Avrupa ligi finalindeler. İflas edip, bütün varlıklarına el koyulan Rangers 2012'den sonra sıfırdan yeni bir hikaye yazıyor.

Kraliyet aidiyeti

Camia geleneği ve aidiyet kültürü olarak da İngiliz kulüplerinden farklıdırlar. İngiltere'de ezeli rakip olan Manchester City ve United taraftarı olan ya da Liverpool ve Everton taraftarı olan kardeş, kuzenleri aynı ailede görebilirsiniz. Bu durum Rangers taraftarı için geçerli olamaz. Rangers'da babanın, dedenin ve hatta dedenin babasının dahi aynı kulübe gönül verdiğinden kimse şüphe duymaz. Çünkü Rangers’ı desteklemek ve maçlarında gitmek insanlar için bir hobi değil. Ülke siyasetine doğrudan taraf olmanın bir sembolü olarak kabul ediliyor. Taşıdıkları sembol ise Kraliyet kurumuna duydukları koşulsuz bağlılık.

Kraliyet ailesinin takımı nasıl 4. lige düştü?

Britanya toprakların da soyunma odasında Kraliçe Elizabeth’in resmî bulunan tek kulüp Rangers. Rangers, bu fotoğraf önünde galibiyet yeminleri ederek sahaya çıkar. Rangers'in 4. lige düşmesine de iflas etmelerine sebep olan kurum ise Kraliyet Vergi Dairesi. 1990’lardan 2012 yılına kadar vergi kaçırdığı tespit edildi. Bu durum ortaya çıktıktan sonra Kraliyet Vergi Dairesi harekete geçti. Vergi cezalarıyla birlikte çok büyük bir fatura koydular kulübün önüne. Kulüp bu parayı ödeyemeyince iflas etti. Tüm malvarlığı paraya çevrildi.  Vergi sorunu ortaya çıktığında Kraliçe'den yardım talep edilse de karşılık bulmamıştı. O zamanlar bununla ilgili konuşulanlar şöyleydi.

“Bu Kraliçe’nin şahsi parası olsa affedebilirdi. Ancak ödenmeyen vergiler halka ait, bunu affetmek Kraliçe’nin yetkisini dahi aşar.”

Öyle de olmalı ki Rangers çok kötü bir 10 yıl geçirdi. Ne İskoçya, en büyük markalarından olan Old Firm'in kesintiye uğramasına ses çıkartmış ne de İngiliz Kraliyet Ailesi kendisine sadık bu kulübün düşmesine mani olmuştu. Yani karışmadılar. Hal böyle olunca 2012'de Rangers 4. lige düştü. O gün gazeteler şu manşetleri atıyordu. "Allah rahmet eylesin Glasgow Rangers. Oyun Bitti. 140 yıllık Rangers'ın sonu 8 dakikada geldi. 1872'de doğdu, 2012'de öldü."


Küllerinden yeniden doğdu

1872 yılında kurulan Glasgow Rangers iflas ettikten sonra, ismini Rangers FC olarak değiştirerek yeniden Premiership'te mücadele etme başvurusunda bulunsa da bu durum 30 kulüpten 25'inin ret oyuyla kabul görmemişti. (Ezeli rakibi Celtic oylamada Rangers'ın düşürülmesine karşı çıktı.) 2012-13 sezonuna ülkenin en alt yarışma grubu 4. Lig'den başlayan Rangers, adeta küllerinden yeniden doğuşun temellerini attı. Ülkenin en köklü ve en çok şampiyonluk yaşayan takımlarından biri olan Rangers, yaşananlar sonrası birçok oyuncusunu ve reklam gelirlerini kaybetse de bugun Avrupa futbolunun iki numaralı kupasında finale çıkmayı başardı. Asırlık genetiği ve derin bir futbol kültürü olan kulüplerin para ve pulun varlığından bağımsız bir güç olduklarını gösterdi. Ne olursa olsun ayakta kalabileceklerini ve yeniden zirveye çıkabileceklerini de...

Bu arada -UEFA ve İskoç Federasyonu şu anki Rangers’ı 2012 yılında iflas eden kulübün devamı olarak kabul etse de ve önceki tüm kupalarını tanısa da- Celticliler bunu asla kabul etmiyorlar. Onlara göre 2012 yılında kurulan ikinci bir Rangers ve kulübün şimdiye kadar sadece bir şampiyonluğu var.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum