Sinema & TV

Kulüp İncelemesi: Şova Hazır Mısınız?


Netflix'in Türk yapımı Kulüp ilk sezonu ile büyük ses getirip geniş bir izleyici kitlesi kazanmıştı. 1950'li senelerin İstanbul'unda geçen dizi ikinci sezonu ile tekrar sevenleri ile buluştu. 1950'li yıllardaki İstanbul'un gece hayatını anlatırken aile ilişkilerine, dönemin sorunlarına, aşka, entrikaya, kaprislere değinmesi belki Kulüp'ün neden sevildiğinin göstergesi. Çünkü izleyen herkes Kulüp içerisinde bir karakterde kendini buldu. Elbette bunda "karasal yayınlardaki kanalların vasat dizilerinin" de rolü büyük. Koyun, keçi ve Abdurrahman Çelebi misali... Herkes çektiği çilelerde Matilda olurken, yapmak istediklerinde engellendiği zaman Salih oldu. En iyi arkadaşı arkasından oyun çevirdiğinde Tasula gibi hissetti. Aşkına açılamayıp kendini bir şekilde göstermeye çalıştığı zaman Çelebi oldu bu sefer. Kısacası içselleştirilmesi kolay olduğu için bu kadar gündeme geldi dizi.
kulüp
Kulüp'ün ilk sezonunda hapishaneden çıkan Matilda'nın hayat hikayesini izledik. Sevgilisini, kendisine ve ailesine yaptığı kötülükten dolayı vurduğuna şahit olduk. Tüm bunlar yaşanırken Matilda hamileydi. Hapishaneden çıktıktan sonra kızı ile tanışmak istemiş ama kızı onu reddetmişti. Sorunlu bir çocuk olan Rasel annesi ile tanışmak dahi istemese de bir şekilde aynı evde yaşamaya, ilişki kurmaya başlamıştı. Bu sırada Rasel, İsmet isminde bir çocuğa aşık olmuş ve ondan hamile kalmıştı. Matilda ise kendi yaptığı hatayı kızının tekrarlamasını istemez. Rasel kızı ile bu tür sıkıntıları yaşarken çalıştığı yerde de Çelebi ile sorun yaşamaktadır. Hapishaneden çıktığı ilk andan beri kendisine takan ve düşman kesilen bu adama "ne yaptığını" hatırlayamaz. Diğer yandan ise şans eseri kurduğu dostluk sayesinde iş yerinde rahat bir nefes alır. Yeni assolist adayı Selim Songür'ün en yakın arkadaşı olur. Kulüp ilk sezonunda bu ilişkileri işledi. Geri dönüşler sayesinde anlatım derinleşti ve izleyicinin anlamlandırabilmesi kolaylaştı. İkinci sezonunda ise çok farklı konulara temas etti. Selim'in şöhreti ile beraber yükselen egosunu bize anlatırken dönemsel olayları da işledi. Çelebi artık Rasel'a ne istediğini anlattı. Rasel'in ise İsmet'i neden istemediği anlaşıldı. Kısaca su gibi geçen dört bölüm izledik.

6-7 Eylül olayları

Tabii dizi, bir dönem yapımı olarak 1955 senesinde cereyan eden 6-7 Eylül olaylarını da konu almış. Zaten Kulüp'ün buraya evrileceğini ilk sezonun sonu doğru -Kürşat karakterinin girmesinden ve Orhan'a gayrimüslimleri işten çıkartmasını istediğinde- tahmin etmiştik. Yalan haber ve provokasyonlar sonucu meydana gelen olaylarda ülkemiz ciddi anlamda ekonomik yara almış. Şöyle ki 4.214 ev, 73 kilise, 1.004 iş yeri, sinagog, iki manastır, 26 okul ve 5.317 mekân saldırıya uğramış. Dizi; zarar gören otel, dükkan ve ev kısmına yoğunlaşmış. Olayların çıkış noktası olan "Atamızın evi bombalandı" yalan haberini, olayların büyümesine neden olan provokasyonu ise son derece güzel işlemiş. Ne gariptir ki ülkemizi, seneler içinde defalarca aynı senaryo işlenirken görebiliyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, girdiği tüm savaşları kazanmış ama cehalete açtığı savaşı kazanamamış. Ne yazık ki hala da kazanamıyoruz ki böyle devam ederse de aynı senaryoları daha çok yaşarız.
https://youtu.be/8-MVdFOHK1E
Oyuncu seçimlerine bakacak olursak "bir ekip anca bu kadar tutarlı seçilebilirdi" diyebiliriz. Hüzün ve bunalımı bakışları ile geçirebilen nadir oyunculardan Gökçe Bahadır, Matilda rolü için biçilmiş kaftan olmuş. Fırat Tanış ise Çelebi rolünde iyilik ve kötülük arasında gidip gelirken gizemi elden bırakmadı. Kendisi de çok başarılıydı. Asude Kelebek, gerçek bir ailesi tarafından terk edilip annesinden öç almaya çalışan genç kızdı. Resmen rolü yaşadı. Barış Arduç ve Metin Akdülger de rollerinin hakkını verdiler. Benim parantez açmak istediğim kısım elbette Salih Bademci. Kulüp dizisi sadece onun performansı için bile izlenebilir. Zira sahnede kendi sesi ile muazzam işler çıkartmış. Özetle sürpriz bozan vermeden "Kulüp dizisini neden izlemeliyiz?" sorusuna cevap vermek istedim. Sadece sahne performansları, dans şovlarını için bile izleyin. Ama izlerken hem eğlenin hem de sorgulayın! Dizinin karavan puanı,
????
https://youtu.be/NzDFwiprgLY
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum