Aile & Çocuk

Kurban Bayramını Çocuklara Nasıl Anlatmalıyız?


Mehtap Temur 19 Temmuz 11:00
Yarın bayram. Bayramlar, yoğun mesaide çalışanlar için tatil, aile büyükleri için ziyaret, aileler için de birliktelik gibi herkes için farklı ifadelere sahiptir. Bununla beraber birçoğumuz, çocuğuna bir şekilde kurban bayramının ne olduğunu anlatmaya çalıştık. Peki, bunun doğrusu ne? Çocuk için ne anlama geliyor ve çocuğa kurban bayramını nasıl anlatmalıyız? Kurban bayramı dini bir bayramdır. Bu bayramı anlatırken, çocuğun içinde bulunduğu gelişimsel döneme çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Soyut düşünme becerisi

Henüz soyut düşünme becerisi gelişmemiş çocuklar için; günah-sevap, Allah, cennet-cehennem gibi kavramları anlatmak yetişkinlere kıyasla zordur. Çocuklar için bayram;  aile büyüklerini ziyaret etmek, bayram harçlığı toplamak, el öpmek, yeni alınmış olan bayramlık kıyafetleri giymek gibi daha somut anlamlara dayalıdır. Piaget’e göre soyut düşünme becerisi, 12 yaşında gelişir. Bu yaşlardaki çocuğunuza, kendi inancınız yönünde kurban kesmenin anlamını yalın bir dille anlatabilirsiniz. Lakin soyut dönemin tamamlanmadığı okul öncesi dönemdeki çocuğa hayvan kesiminin anını anlatmak ya da kesilirken izletmek, travmatik etkiye neden olabilmektedir.  Bunun yerine bayramın önemi, yardımlaşma ve bayramın sosyal boyutu anlatılmalıdır.

Dikkat edilmesi gerekenler

Kurban sahnesini gören pek çok çocuk, ailesine karşıt tepki geliştirir. Bu andan sonra kaygılar ve korkular artar. Tekrar tekrar aynı sahneler çocuğun aklına geldiğinde tetiklenme yaşanır. Pek çok çocukta hatta yetişkinde bu sahne sonucunda ölüm korkusu belirir. Ayrıca özellikle çok sevdiği ve güvendiği yetişkin birinin hayvana zarar verdiğini düşünen çocuğun ilerleyen zamanda hayvana zarar verme ihtimali vardır. Çocuğu bu ana maruz bırakmamak çok önemli.
Çocukla her konuda samimi, dürüst ve güven dolu bir ilişki kurmakta fayda vardır. Az ve öz bilgi vermek, çocuğun sorduğu soru kadarını yanıtlamak yeterli olacaktır. Kurban bayramını çocuğa anlatırken kurban kesiminden ziyade, bayramın yardımlaşma ve paylaşma niyetiyle yapıldığını anlatın. Böyle anlatmak çocuk için daha anlaşılır bir anlatımdır. Bayramlarda tüm aile üyeleri bir araya gelir, sohbet eder, aile bağlarımız güçlenir. gibi bir açıklama iyi olur. Kurban kanının çocuğa sürülmesinin, çocukta travmatik etki yaratacağı görüşündeyim. Bayram döneminde sokaklarda, televizyonda ve sosyal medyada kurban kesimine dair ya da kurban edilecek hayvanın kaçtığına ilişkin görüntülere rastlamak mümkündür. İzlenen içeriklere çok dikkat etmek gerekir. Eviniz müstakil ise beslediğiniz kurbanlık ile çocuğunuz duygusal bir bağ kurar. Çocuk, hayvanı arkadaşı olarak görür. Bu hayvan günü geldiğinde kurban edildiğinde bu durum çocuk için bir travmadır. Evin çevresinde kurban kesmenin ve beslemenin doğru olmadığını unutmayın. Son olarak eğer çocuğunuz tekrar eder bir şekilde, sık sık kurban kesmeye dair sorular soruyorsa ve bu durum günlük hayatından bir takım problemlere yol açmışsa bir uzman desteği almanızı öneririm. Bir sonraki yazıma kadar karga.la da kalın. İyi bayramlar!
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum