Sinema & TV

La Casa De Papel: Sona Bir Kala


Onur Ömer Düzgün 25 Eylül 10:49
La Casa De Papel -IMDB ismi ile Money Heist-, son sezonunun ilk kısmı sevenleriyle buluştu. Final yapacak dizinin son sezonu iki kısım. İkinci kısım Aralık ayının başında tekrar bizlerle. Karavan ile bankaya giremeyiz ama Tamayo'nun çadırının önüne park edebiliriz sanırım. Doluşun hadi. Gerilim ve heyecanın eksilmediği dizi müthiş bir sezon finali yapmıştı. Profesör önce Lizbon'u kurtarmış sonra onu bankaya sızdırmıştı. Ama müfettiş Alicia Sierra operasyonun kalbine gelip Profesör'e silah uzatmıştı.
La Casa De Papel

Diziyi izlediğini farz ediyorum

Diziyi seven ve bekleyen birisiyseniz bu zamana kadar zaten birinci kısmı izlemişsinizdir. O yüzden sürpriz bozanlara dikkat etmeden devam edeceğim. Çünkü herkes La Casa De Papel ismine ve konusuna aşina. Sizi bilmem ama ben o sahneden sonra kendi senaryomu yazmıştım. En azından Profesör'ün akıbeti hakkında olanları... Bunlardan birisi gerçek oldu. Sonuçta o karakter, boşu boşuna hamile olarak yazılmamış değil mi? Hem çocuğunu kurtaran bir insana duyulacak minnet borcu, diziyi farklı yerlere taşımaya yeter. Beklenildiği üzere Profesör, biraz acı çektikten sonra Sierra'nın elinden kurtuluyor. Hatta ekibe bir üye daha kazanıyorlar.
Bu dünyada her şey basit bir terazide ölçülür: Kazanılan ve kaybedilen! Kaybedecek bir şeyin yoksa büyürsün. La Casa De Papel
Süreç uzayınca sinirler geriliyor. Hem bankanın içinde hem bankanın dışında... Bir süre Profesör'den haber alamayan soyguncular ne yapacaklarını şaşırırken diğer taraftan "Artık şu işi çöz" baskısı yiyen Tamayo, tüm çirkeflikleri deniyor. Tamayo, adeta CIA ajanı oluyor. Yalan desen onda, iftira desen onda, sivil halkı düşünmemek desen onda. Durum böyle olunca o da çareyi ordu da buluyor. "Polis bize yetmiyor; ordu lazım" düşüncesine kapılıyor. Utanmasa Suicide Squad'ı çağıracak. Olmadığı için İspanya'nın en pis işlerini yapan en becerikli ama en sorunlu mangasını çağırıyor. Dışarıda bu gelişmeler olurken içeride ise başka bir sorunlu Arturo Roman krizi patlak veriyor. Denver'in psikolojisini korumak isteyen Stockholm, kendi psikolojisini bozuyor ve dizideki en itici karakter aramızdan ayrılıyor. Kısaca içeride ve dışarıda gerilim eksik olmuyor.

Dizinin üç sezonda biteni makbüldür

Her zaman söylerim: "Dizinin üç sezonunda biteni makbüldür." Öyle değil mi? Hadi, dizi üst düzey ise dört sezon sürsün. Ama emin olun dördüncü sezondan sonra her dizi yavan tat veriyor. Hani tavuk suyu çorbası içersiniz ama içindeki normal su miktarı tavuk suyundan fazladır ya; işte öyle bir tat verir. Haşlanmış eti soğuk suyla yıkamaya benzer. Yemeye kalkarsanız çiğner durursunuz. Kısaca uzayan dizi yavanlaşır. La Casa De Papel için de aynı şeyi düşünüyorum: Dördüncü sezonda final yapmalıydı.
Ara kısımda Tokyo'nun öleceğini adım gibi biliyordum. Zaten Berlin'in, Nairobi'nin öldüğü ara finallerde, Tokyo'nun bir ayağı çukurdaydı. Başka türlü seyirci aralık ayına kadar heyecanlı tutulamazdı. Başta değindiğim gibi Profesör, bir şekilde Sierra'nın elinden kurtulacaktı. Keşke uzatmadan bitse dediğim çok dizi var. Fringe, Lucifer ilk aklıma gelenler. Lucifer finaline de gelecek bu tür bir eleştiri yazısı. Eğer Dark, kararında bitmeseydi ne olacağını düşünün? Bu yüzden, -inanması zor olsa da- La Casa De Papel'i zorla izledim. Bu yazının gecikmesinin başlıca nedeni bu.

Gelelim tahminlere

La Casa De Papel'in ikinci kısmında Berlin'in oğlu uzaktan olaya müdahil olur. Profesör, Sierra'nın bebeğinin vaftiz babası olur. Denver, Stockholm'den ayrılır. Bunlar benim tahminim. Yaratıcı yazarlık alıştırmalarında "bir filmi bir yerde kesip devamını yazdırmak" etkinliği vardır. Hadi yorumlara... En yakın tahmini yapanlara imzalı "Mistik Konağın Koruyucuları" kitabımı hediye ediyorum. Dizinin karavan puanı,
?????
https://youtu.be/bynn1hPpdWU
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum