Otomotiv

Lastik Konusunda Ölçü, Tip ve Mevsim Seçimi


Tuna Tanyolaç 5 Nisan 02:59

Nisan ayı itibariyle zorunluluk kapsamına giren araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu sona erdi. Tabii zorunlu olmasak da bu şahsi araçlarımız için de gerekli bir uygulama. Kış lastiklerini tüm yıl kullanan insanlar fark ediyorum. Kışlık lastikler yaklaşık 10 oC ve üzeri sıcaklıklarda hamuru fazla yumuşadığı için dişleri parçalanıyor. Bu yüzden sonraki kış mevsiminde görevlerini yerine getiremiyorlar. Ayrıca kış mevsim lastikleri yazın yakıtınızı daha da artıracaktır. Bu hem güvenlik bakımından hem de ekonomi bakımından mantıklı bir kullanım şekli olmuyor. Yazlık lastiklerle yılı tamamlarsak da kış koşullarında güvenlik zafiyeti yaşamamız muhtemel olacaktır. Ilıman bölgeler için dört mevsim tipi lastikler mantıklı olabiliyor. Fakat kış koşulları yaşanan bölgeler için mevsimine göre lastik takmak, sezon geçişlerinde sökme-takma ücreti ödeseniz bile lastik ömründen kazanarak karlı ve güvenli olmanızı sağlar.

Mevsim için lastik değiştirince ortaya saklama problemi de çıkıyor. Çoğu lastikçide lastik oteli ismi ile de yaygınlaşan lastik saklama hizmeti veriliyor. Fakat kendiniz muhafaza etmek durumundaysanız dikkat etmeniz gereken noktalar var. Lastikleri rutubet, aşırı sıcak ve soğuktan korumanız hamurlarının özelliklerini muhafaza etmelerini sağlar. Pozisyon olarak da lastikleri yanakları üstüne yatırıp üst üste dizmemelisiniz. Bu durum altta kalan lastiklerin tabanlarının bozulmasına yol açar ve balans ve gürültü problemi yaratır. Bu yüzden lastikleri dik pozisyonda üzerine ağırlık gelmeyecek şekilde saklamanız en doğrusu olacaktır.

Lastik ölçüleri ve üzerindeki diğer değerler neyi ifade ediyor?

Yaygın kullanılan bir lastik ölçüsünü örnek alarak açıklayayım. 205/55R16 91V değerine sahip bir lastikte 205 ifadesi lastiğin taban genişliğini milimetre cinsinden ifade eder. 55 değeri tabanın %55'i oranında milimetre olarak yanak yüksekliğini belirtir. Burada dikkat edilmesi gereken 55 değeri kendi başına birim değil tabanın değerine göre bir oransal ölçüttür. R16 değeri ise bu lastiğin 16" jant ölçüsünde olduğunu belirtir. 91 değeri lastiğin yük endeksini gösterir ve lastik yük endeksi tablosundan ifade ettiği değere bakmak gerekir. Mesela verdiğim 91 rakamı bir lastiğin, aracın yüklü ağırlığı lastik sayısına bölünürse maksimum 615kg ağırlığa dayanabileceğini ifade eder. V harfi ise hız endeksidir ve hız endeks tablosundan karşılık gelen değer bize sonucu verir. Örnekteki V harfi maksimum güvenli şekilde 240 km/h hıza uygun anlamındadır. Lastikteki kar sembolü de kışlık mevsim için olduğu anlamına gelir.

Kullanıcıyı önemle ilgilendiren bir değer de dikdörtgen çerçeve içinde dört basamaklı sayıdır. Örnek olarak o rakam 4820 olsun. Bu değeri anlamak için rakamı ilk iki ve son iki basamak olarak ayırırız. 20 lastiğin üretildiği yılın son iki rakamını yani 2020'yi ifade eder. 48 ise 2020'nin 48. haftası üretilmiş demektir. Sıfır aldığımız lastiklerde rafta beklemiş olması konusu farklı görüşlere yol açsa da iki yıl üzerinde beklemiş lastiklerin artık yeni gibi performans vermeyeceği, mevsime uygun davranmayacağı görüşü yaygındır.

Lastik ölçülerini değiştirebilir miyiz?

Fabrikası aracımıza maliyet, konfor ve güvenlik ve mevsim konularını baz alarak bir lastik belirler. Bunun ardından kullanılan lastiğin dönüş çapından yola çıkarak aracın hız göstergesi ve buna bağlı diğer sistemlerin kalibrasyonunu yaparlar. Lastik ölçümüzde değişikliğe gideceksek dikkate almamız gereken en önemli değer lastiğin dönüş çapıdır. Bu değişikliğin +/- 0,03 değerinden daha fazla fark yaratmaması uzmanlarca tavsiye edilir. Bu durumda jantımızı büyütürsek lastik yanağını azaltarak; jantımızı küçültürsek lastik yanağını artırarak toplam çapı korumamız gerekir. Aksi takdirde aracımızın göstergeleri yanlış gösterir ve daha büyük değişimlerde güvenlik sorunları da meydana gelir. Sonuçta aracın dengesi, fren performansı ve konforu mutlaka olumlu veya olumsuz değişim gösterir. Güvenli sınırları koruyarak; hangi yönden artı hangi yönden eksi oluşunu tartarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Lastiğiniz mevsime uygun yolunuz açık olsun...
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum