Dijital Oyun

League of Legends World 2021 Başlıyor


Alp Eren Akkaya 12 Ekim 08:00

Riot Games çatısı altında yayınlanan bir League of Legends 2021 dünya kupası başlamak üzere. “Worlds” olarak bilinen bu organizasyon, futbolda bulunan dünya kupasına bir atıf. Dünya Şampiyonası Riot Games tarafından her sene organize edilen, League of Legends'ın en büyük turnuvasıdır. İlk olarak Dream Hack Kış 2011'de düzenlenmiştir ve ilk şampiyon Fnatic'dir. Takımlar Sihirdar Kupası ve 1.000.000 $’lık büyük ödül için yarışmaktadırlar. Dünya kupasındaki gibi dünyanın farklı ülkelerinden temsilciler Dünya Şampiyonluğunu elde etmeye çalışacak. Bölgesel liglerin en iyi takımları 6 Kasım'da Shenzen’de oynanacak finale katılmak için mücadele verecek.

Büyük turnuvaya ev sahipliği yapacak beş şehir açıklandı

Birden fazla şehirde düzenlenecek turnuvanın aşamaları Şanghay, Qingdao, Wuhan, Chengdu ve Shenzhen'de gerçekleşecek. Riot Games Küresel e-spor lideri John Needham: “Son derece rekabetçi bir değerlendirme sürecinin ardından, dünyanın en büyük e-spor etkinliğini birden fazla şehirde gerçekleştirme sözümüzü ne şekilde tutacağımızı açıklamaya hazırız.” dedi.

2020 Dünya Şampiyonası’nda e-spor rekorlarına imza atılmıştı

Taraftarların 160,92 milyon saatlik maç yayını ve toplamda 1 milyar saatin üstünde içerik izlediği 2020 Dünya Şampiyonası, bazı e-spor rekorlarına imza atmıştı. 2020 Dünya Şampiyonası Finali 16 farklı dilde ve 21 platformda yayınlanırken 23,04 milyon ortalama dakikalık izleyici kitlesine ve 45,95 milyon azami eş zamanlı izleyici rakamına ulaşarak geçmiş rekorları alt üst etti. Geçen yıl, Dünya Şampiyonası Finali SAIC Motor Pudong Arena'da seçili 6.312 izleyiciye ev sahipliği yapmıştı. Ancak Dünya Şampiyonası'nın taraftarlara yeniden kapılarını açıp açmayacağı henüz bilinmiyor. Buna rağmen geçen yıl, Dünya Şampiyonası Finali Pudong Arena'da 6.312 izleyiciye ev sahipliği yapmıştı. Bu izleyicilerin hepsinin oyunda en az 30. seviye olması şartı koşulmuştu.

2021 Dünya Şampiyonası Finali Shenzhen’deki Universiade Sports Centre’da Gerçekleşecek

League of Legends Dünya Şampiyonası Finali 6 Kasım tarihinde Shenzhen'deki Universiade Sports Centre'da gerçekleşecek. Geçmişte SAIC Motor Pudong Arena (2020), Fransa'nın Paris şehrindeki AccorHotels Arena (2019), Güney Kore'nin Incheon şehrindeki Incheon Munhak Stadyumu (2018), Çin'in Pekin şehrindeki Pekin Ulusal Stadyumu (2017), ABD'nin New York şehrindeki Madison Square Garden (yarı final) ve Los Angeles şehrindeki Staples Center (final) (2016), Güney Kore'nin Seul şehrindeki Seul Dünya Kupası Stadyumu (2014) ve Los Angeles'daki Staples Center (2013) Dünya Şampiyonası'na ev sahipliği yapmıştı.

Geçen sene finalde neler olmuştu?

League of Legends 2020 Dünya Şampiyonası Finali; Kore temsilcisi DAMWON Gaming ile Çin temsilcisi Suning’i karşı karşıya getirdi ve oldukça çekişmeli bir açılış maçına sahne oldu. DAMWON erken dakikalarda altın ve skor üstünlüğünü yakalamış ve hatta Alev Ruhu'nu ele geçirmişti. Ancak Suning rakibinin bütün bu üstünlüğüne karşı direnmeyi kısa bir süre başardı. Ne var ki bu direniş 43 dakika sürdü. Yapılan Baron savaşından galip ayrılan DAMWON Gaming seride 1-0 öne geçti.

1-1'e gelen seride DAMWON erken dakikalarda üstünlüğü ele aldı. Ancak maçı kapatacak pencereyi bir türlü bulamadı. Maça karşılıklı hatalar damga vurdu. Buna rağmen maçta daha az hata yapan taraf DAMWON oldu ve seriyi 2-1'e getirdi. Sonrasında serinin son maçı olan dördüncü maçta ise DAMWON Gaming maç boyu ilk defa baştan sona dominant bir performans sergiledi.

Bu sene favori kim?

Riot Games sitesi üzerinden başlattığı grup aşaması tahminleri ile şampiyonanın kapılarını bize araladı. Dünya kupalarında grup aşamaları hatta çeyrek finaller oynanmadan bir favori belirlemek çok zor. Ancak benim gönlümden -Nuguri hayranlığım sebebiyle- FunPlus Phoenix geçiyor. Peki sizce bu senenin League of Legends Worlds şampiyonu hangi ekip olacak?

Daha önceki yazılarıma göz atmak isterseniz link burada.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum