Spor

LeBron James: Kral Artık Çıplak


Konuk Yazar 8 Haziran 07:32

Tam on beş sene playoff yapan Lebron, ilk defa ilk turda elendi. İhtişamlı kariyeri, ufak da olsa bir yara aldı. Kariyeri boyunca en temel özelliği hep istikrarı olmuştur. Dokuz final, dört şampiyonluk gördü. Bir başarı çıtası... Eğer siz NBA’de, son on beş yılda, şampiyonluk kazanmak istiyorsanız mutlaka yıkmanız gereken biri var. Lebron James! Onu yıkmanın ne kadar zor bir şey olduğunu da oynadığı dokuz finalden anlayabilirsiniz. Bu kadar uzun süredir zirvede duran Lebron için neden işler bu sefer istediği gibi gitmedi? Her zamanki gibi sezona en az final hedefiyle çıkan King James, neden bu kadar erken veda etti? Yoksa bu görkemli kariyer, artık yaşlanmanın da etkisiyle düşüşe mi geçti?

Los Angeles Lakers

Olaya öncelikle takım yönünden bakalım ve biraz geri gidelim. Lakers, Kobe’nin vedasından sonra uzun bir çöküş dönemi yaşadı ve playofflara uzak kaldı. Bu dönemde NBA organizasyonunun eşitlikçi yapısı sayesinde bolca draft hakkına ve genç oyunculara sahip oldu. Sonrasında ise şehre çok büyük bir yıldız düştü. Cleveland Cavaliers ile sözleşmesi sona eren Lebron James, yeni takımı olarak Lakers'ı seçti. İlişkilerini de kullanan Lebron, takasla birlikte Antony Davis’i takıma kattı ve şampiyonluk nüvesi kurulmuş oldu.

Geçen sene tüm COVID-19 engellerine rağmen sezonu oynatmayı başaran NBA’de, şampiyonluk ipini göğüsleyen Lebron ve Lakers olmuştu. Şampiyonluk yüzüklerine bir yenisini daha eklemişti. O şampiyonluktan sonra kadrosunu Dennis Schröder ve Montrezl Harrell ile güçlendiren Lakers, bu sezonun da en büyük şampiyonluk favorisi haline gelmişti. Fakat işler istedikleri gibi gitmedi ve ilk turda Phoenix Suns’a 4-2 yenilerek playoffa veda etti. Bu sonuçta sakatlıkların büyük bir payı olduğunu söylememiz gerekir. Serinin son üç maçında oynayamayan Davis ve sezon sonu sakatlanan Lebron’un olmamasının elbette ki etkisi oldu. Özellikle Davis’in yokluğu Lebron’u çok yalnız bıraktı ve asıl vurucu skor gücünden yararlanamamasını sağladı. Yine de tüm şartlara rağmen tek bir gerçek var ki; King James ve Lakers artık yoklar.

King James bir hayaletin peşinde

Bundan bir iki yıl önce bir açıklamasında Lebron James: “Ben bir hayaleti kovalıyorum ve siz onun kim olduğunu biliyorsunuz.” demişti. Sanırım o hayaleti hepimiz tahmin edebiliyoruz. Basketbol tanrısı Michael Jordan!.. Lebron’un gözü en tepede. Bütün zirvelerin üstünde oturan adamın koltuğunda... O koltuğa oturmak için yıllardır mücadele veriyor ve bu mücadelede bu sene bir yara aldığı kesin. Elbette her kaybeden gibi onun da bazı bahaneleri ya da haklı sebepleri vardır fakat biz biliyoruz ki tarih bu bahaneleri değil, kazananları yazıyor. Lebron bu sürpriz elenmeyle ne kadar yara aldı? Dokuz final, dört şampiyonluk... Nerden bakmak istediğinize bağlı. İsterseniz onun çok istikrarlı olduğunu ve dokuz final gördüğünü söylersiniz fakat isterseniz de beş final kaybettiğini ve iyi bir kazanan olmadığını söylersiniz. Karar sizin. Benim düşüncemse…

İstikrar. Lebron kelimenin tam anlamıyla bir makine. Sürekli, hep en üst düzey konsantrasyona sahip. Kariyeri boyuncu Lebron, MVP (en değerli oyuncu) yarışında ilk üçte oldu. Lebron kadar uzun bir kariyeriniz varsa bu başarılması çok güç bir şey. Onun işine -yani basketbola karşı- saygısı çok büyük. Her ne kadar kariyeri başında aldığı yanlış kararlar olsa da daha sonrasında NBA’de edindiği rol, takdiri hakkediyor. Peki Lebron bu hayaleti yakalayabildi mi? Lebron en iyisi olmayı başarabildi mi veya başarabilecek mi?

Lebron mu? Jordan mı?

Tahmin edersiniz ki cevaplaması kolay bir soru değil. Zaten herkesin farklı düşüncelere sahip olabileceği bir seçim. Nerden baktığınıza, nasıl baktığınıza, ne beklediğinize göre değişir. Zaten bu yazının ana amacı da bu soru değil fakat söz konusu Lebron olunca konu hep buraya geliyor. İsteseniz de istemeseniz de... İleride çok daha detaylı bir yazıyla bunun cevabını yine ararız. Fakat benim tercihim yine de değişmez. Ben bir takım kuracak olsam ve bu iki oyuncudan birini alacak olsam Lebron James’i alırım. Çok daha istikrarlı oluşu, müthiş saha görüşü sayesinde çok vasat oyuncuları bile daha değerli göstermesi, yanındakileri de kendisiyle beraber yükseltmesi gibi nedenlerle cevabım; King James olur. Bence basketbolun en iyisi. Gerçek bir Kral. Bu sezondaki serüveni kısa sürse de seneye onu yeniden izlemek için sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum