Sinema & TV

Leyla ile Mecnun İncelemesi: Rüzgar Gibi Geçen Bir Sezon


Onur Ömer Düzgün 6 Kasım 08:25
Sevenlerinin "tekrar çekilmesini dilediği" Leyla ile Mecnun sezon finali yaptı. Kutupta yaz gibi beklenen ilk on bölümde neler oldu? Karavan ile bu hafta yine Kireçburnu sahiline geçiyoruz. Leyla ile Mecnun dizisine bir önceki ziyaretimizde "tekrarı çekilen diziler eski tadı vermez" demiştim. Leyla ile Mecnun'da da bu durum ile karşılaşırım diye çok korktum. Ama korktuğum olmadı. Başlarda biraz sendelesede sonra topladı ve eski kıvamına geri döndü. Hem oyuncular, hem yönetmen sezona yeni başlamış futbolcular gibi yavaş yavaş form tuttu. Bence formlarının zirvesinde de sezon finali yaptı. İlk önce Burak Aksak ile başlayalım. Gündelik olaylara gönderme yapması bunlardan birisi. Yavuz'un medya imparatoru olduğu bölümde "deniz gördün doldur, ağaç gördün kes" demesi, kötülüğün kaynağını ararlarken medya organlarına hicvedilmesi, son bölümde "benzini çalınacak araç bulunamaması" ve Erdal Bakkal'ın ucube heykeli bunlara güzel örnekler olabilir. Ek olarak İskender'in çöle düştüğünde su fiyatına verdiği tepki ve Atiye dizisine gönderme de eklenebilir. Platforma bakınca insan biraz şaşırıyor tabii. Bence güzel göndermeler vardı.
https://youtu.be/3OcljouLioc
Mecnun, İskender, İsmail Ağabey, Aksakallı Dede ve Yavuz bence eski formlarına kısa sürede döndüler. Seneler sonra aynı karakteri oynamak elbette kolay değil. Beni huzursuz eden ise Erdal Bakkal oldu. Ahmet Mümtaz Taylan ve Cengiz Bozkurt'un arasının bozuk olduğu haberleri vardı. Cengiz Bozkurt'un diziye dönüşten pek memnun olmadığı "Bana böyle söylenmedi. Niye bu böyle?" triplerine de başlayınca, Ahmet Mümtaz Taylan ile arasının bozulduğu fısıltıları sosyal medyada gündeme geldi. Cengiz Bozkurt'un yani Erdal Bakkal'ın bu durumu bence belli oluyordu. Zorla gülümsüyor gibiydi. Final bölümü ile sanırım bu küslük son buldu.
https://youtu.be/-01mCN3frwI

Peki yeni Leyla nasıldı?

Leyla'ya ayrı bir pencere açmak istedim. Leyla ile Mecnun'un yeni Leyla'sı Deniz Işın, bence biraz donuktu. Son bölümlerde kendini bulsa da, şahsen benim içime pek sinmedi. Sanırım bunda favori Leylamın Zeynep Çamcı olmasının etkisi büyük. Zeynep Çamcı ile Ali Atay bence birbirini mükemmel tamamlıyordu. Leyla ile Mecnun'un yeni bölümlerinde en çok merak ettiğim unsur, başka bir dizinin içerisinde verilen dramatik finalin nasıl yorumlanacağıydı. Bunu sinema ve dizi evreninde klişeleşmiş "parelel evrenler" ile çözmüşler. Bir evrende "İsmail Abi balık, Erdal Bakkal tuzluk, Mecnun ise yatalak hastaymış." Klişe ama eğlenceli bir bölümdü.
Gerçek hayat hayal gücünden daha zengindir. Dosto
Leyla ile Mecnun dizisinde Mecnun, modern dünya Keloğlanı aslında. Keloğlan dediysem Ali Atay'ın saçlarının dökülüp saç ektirmesi ve bunun için ilk bölümlerde bere takması sebebiyle için değil. Kötülüğün her zaman karşında durduğu için... Kafasına eseni yaptığı için... Padişah kızı olmasa da sevdiği Leylalar hep o düzeyde olduğu için... Biraz tembel olduğu için biraz da -ne kadar annesi olmasa da- babasını kızdırdığı için... Tek eksiği Karakaçan'ı.
Leyla ile Mecnun

Bu sezon neler yaşandı?

Bu sezonda da Mecnun'un Leyla'sına ulaşmaya çalışmasına şahit oluyoruz. İlk bölümlerde kendine gelip mahalleyi eski haline getiriyor. Daha sonraki bölümlerde ise Leyla'sının içindeki iyiliği çıkarmaya çalışıyor. Tam hayal ettiği gibi sevdiceği ile musakka yiyip, cacık içip, Tsubasa izleyecekken radyoda Nilüfer "Yine bana hüsran yine hasret var" diyor. Mecnun bu, gözleri kısıyor "ben bu oyunu bozarım" der demez bu sefer radyodan Geroge Baker'dan "Littlle Green Bag" çalıyor. Bizimkiler bu sefer başka bir dizinin kahramanlarına bürünmüş oluyor. Leyla ile Mecnun'un yeni bölümlerinde beni en sevindiren unsurlardan biri de eski karakterlerin görünmesi oldu. Talat Ağabey, istediği zaman istediği yere ışınlanan ikili, çiçekçi kadın, melül unutulmamış. Bunlar da diziye farklı tat katmış. Her şeyden önce, ben gelecek bölümlerde eski Leylaları da görmeyi bekliyorum. Özetle ben şimdiden özledim Leyla ile Mecnun'u. Dizi süresi kısaldığı için bölümlerin zaten tadı damağımızda kalıyordu. Şimdiden yeni sezonu bekler oldum. Acaba yeni sezonda hangi "olaylar olaylar" yaşanacak? Dizinin karavan puanı,
????
https://youtu.be/scJDtHLMB84
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum