Sinema & TV

Leyla ile Mecnun Sevenleriyle Buluştu


Onur Ömer Düzgün 4 Eylül 09:28
Birçoğumuzun zamanında "Keşke tekrar çekilse" dediği, tadı damağımızda kalan, repliklerini hala espri niyetine kullandığımız Leyla ile Mecnun, ilk bölümü ile sevenleriyle buluştu. Elbette o sevenler arasında ben de varım. Ekran karşısında heyecan ile yerimi alıp ilk bölümü izledim. İzler izlemez de bilgisayar başına oturdum. Hadi doluşun karavana İstanbul'a Kireçburnu sahiline gidiyoruz. Hani bayram ziyaretinde birisi vardır en çok ona gitmek istersiniz ya; bu yolculuğumuz o tatta olacak. Çünkü sizler ile buluşmaya başlamadan önce Leyla ile Mecnun'un devam edeceği haberi yoktu. Bu yüzden Leyla ile Mecnun'u "Aklımızda Kalan Türk Dizileri" diyebileceğimiz diziler kategorisinde inceleyecektik. Yeni bölümleri yazmanın tadı ise bambaşka olacak. "Tekrarı çekilen diziler eski tadı vermez" derler. Çok haklılar; çünkü insanlar bazen o diziler kadar dizinin çekildiği zamanı da özlüyor. O diziyi izlediği zaman yaşadıkları ile bütünleşiyor dizi. Mesela X-Files... Çok sevmeme rağmen eski tadı alamadım. Leyla ile Mecnun da ansızın bitmişti. Hatta final sahnesini, başka bir dizi içerisinde kısacık görmüştük. "Off ya" diyerek iç çekmiştik.

Leyla ile Mecnun nereden devam ediyor?

Malum "İsmail Abi'nin balık, Erdal Bakkal'ın tuzluk olduğu Mecnun'un ise hasta olduğu final, yeni bölümlere nasıl bağlanacak?" sorusu vardı aklımızda. Sanki o final muhabbeti, arkadaş arası bir sohbetten ibaretmiş izlenimi veriyor. Dizi, aramızdan ayrıldığı yerden devam ediyor.
Leyla ile Mecnun'un ilk bölümünde sürpriz bozan yok. Bu yüzden ilk bölüm hakkında rahatlıkla konuşabiliriz. İskender'in Mecnun'u hastaneye götürmesi ile başlıyor dizimiz. Mecnun, Leyla'yı kaybedince kendini de kaybetmiştir. Konuşmaz, lal olmuştur. Boş boş bakar. Aksakallı da, elinde asası çöllerde Mecnun'u arar. Dede amacına ulaşıp rüya çöllerinde Mecnun'u bulur ve kendine getirir. Mecnun kendine gelirken yine bir kıza denk gelir. Lakin hastanedeki müdahaleler yüzünden gerçek hayata döner. Mecnun hayata dönünce arada geçen zamanda her şeyin değiştiğini görür. Ne yazık ki mahalleden geriye bir şey kalmamıştır. "Hayat asla bıraktığın yerden devam etmez. Zaman geçer ve her şey değişir. Sen de değişirsin. Sadece bunun farkında değilsindir. Her şey insana dairdir: şöhret, çaresizlik, açgözlülük, yalnızlık, gerçekler ile yüzleşmek, korku, yas tutmak ve beklemek. Ama ne olursa olsun yola devam etmelisin. Hayat uçurumun kenarında ince bir çizgi. Hayat zorlu bir oyundur ve sevenlerin kaybettiği." diyor ilk bölümün sonunda Aksakallı Dede. Aynen dediği gibi olmuştur. Mahalledekiler çil yavrusu gibi dağılmıştır.
Leyla ile Mecnun, Exxen

Gelecek bölümler ne vaat ediyor?

Leyla ile Mecnun'un bu sezonu, Exxen platformunda 10 bölüm olarak planlandı. Bu bölümlerde önce Mecnun'un mahalleliyi tekrar toplama çalışmasını ve evin satışı konusunda İskender'e karşı duruşunu izleyeceğiz. İlk bölüm ile ana karakterlerin durumu hakkında, bizlere detaylıca malumat verildi. Hatta yan karakterlerin durumu bile gösterildi. Sonra ise yeni Leyla ile ilişkilerini göreceğiz. Leyla ile Mecnun, kaldığı yerden güldürmeye devam ediyor. Karakterler, yavaş yavaş rollerine bürünmeye başlıyor. Malum zaman geçen süre içerisinde hepsi başka projelerde başka karakterleri oynadılar. Bir bölüm ile hemen rollerine bürünmelerini bekleyemeyiz. Ama Mecnun eski Mecnun, İskender eski İskender, İsmail Abi eski İsmail Abi... Absürtlük eski absürtlük... Gelecek bölümler ile daha fazla güldürecekleri kesin. Eski bölümlere nazaran Exxen platformunda çekimlerin daha profesyonel olduğunu görüyoruz. Dizi daha sinamatogrofik geliyor gözümüze. Bunun nedeni ise yine Leyla ile Mecnun'un ilk bölümündeki göndermeden anlıyoruz. Daha önce yazdığım gibi Türk Dizileri gereksiz uzun. Ulusal kanaldaki süresinin neredeyse dörtte biri sürede bir bölüm izledik. Dizi 40 dakika sürüyor. Yeni bölümü 10 Eylül'de yayınlanacak Leyla ile Mecnun'u sabırsızlıkla bekliyorum. Karavan ile Exxen'e ziyaretimize de vesile olmuş oldu. Peki siz ilk bölümü izlediniz mi? Sizi tatmin etti mi? Yorumlarınızı bekliyorum. Dizinin ilk bölümünün karavan puanı,
????
https://youtu.be/38755rRgPf0
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum