Sanat

Live AID 1985 Konseri ve Efsanevi Queen Performansı


Onur Ömer Düzgün 29 Eylül 08:33
Günümüzde de hala, sanat ile uğraşanlar belirli alanlara yardım edebilmek için icra ettikleri sanatı kullanırlar. Mesela tiyatro oyuncuları bir oyun ortaya koyup gelirini bağışlar, müzisyenler konser verir, ressamlar bir sergi düzenler. Bunun en ses getiren örneği ise 1985 Live Aid konseridir. 80'li yıllarda Afrika'daki açlık had safhaya ulaşınca Bob Geldof ve Midge Ure bir yardım konseri yapmak istemişler. Aynı anda Londra ve Amerika'da düzenlenecek konserlere Kanada, Japonya, Batı Almanya, Sovyetler Birliği ve Avusturya gibi ülkelere de ilham olmuş. O gün dünya nüfusunun %40'ı bu konserleri izlemiş. Çünkü televizyonda da yayınlanmış. Bizim Live Aid içinde değineceğimiz konser, Queen grubunun performansı olacak. "Dünyanın en kalabalık konseri" diye bahsedilse de bu unvan 1997 Moskova'nın 850. yıl konserine ait. Çünkü ona 3,5 milyon kişi katılmış. Live Aid katılımı ise Wembley'de 100.000, Amerika'da ise 70.000 kişi ile sınırlı. Ama ekran başındaki izleyicileri de bu sayılara dahil edersek "dünyanın en kalabalık konseri" olabilir tabii.
Live aid Queen
Daha önce Bohemian Rapsody incelememizde karavan ile ayrıca Live Aid 1985 konserine uğrayıp, Queen performansına değineceğimizi belirtmiştim. Karavan ile konserlere de uğrayacağız. Uğrayacağımızı konserleri o grubun veya sanatçının birçok konserini izleyerek seçiyorum. Cranberries'in 1999 Paris, RHCP 2003 Slane Castle ve Michael Jackson'un 1997 Münih konserleri sıradaki duraklarımız olacak. Queen grubu solisti Freddy Mercury hastalık haberini aldıktan sonra ayrıldığı gruba geri dönmek ister. Grup arkadaşlarına yaptığı büyük haksızlığın farkına varır ve hepsinden özür diler. Arkadaşları da anlayışla karşılar. Live Aid konserinin programı bellidir ve konserin yapılmasına kısa bir süre kalmıştır. Ayrıca grup uzun zamandır beraber çalmaz. Live Aid yetkilileri aranınca "Queen sahneye çıkmak isteyecek ve biz onlara hayır mı diyeceğiz? Elbette sahnede onlara da yer var" benzeri bir cevap alırlar. Hemen stüdyoda provalara başlarlar.

İlk şarkı efsane olan "Bohemian Rapsody"

Queen ilk şarkı olarak onları efsane yapan, şarkının üzerinden seneler geçse bile yemyeşil bir çınar gibi kalan Bohemian Rapsody'yi seçmiş. Mercury'nin içsel dünyasını açtığı; balad, opera ve rock harmanı ile müzik tarihinde bir yapı taşı olan "The Majesty", anonsu duyan seyircileri çıldırtmaya yetmiş. Mercury bu şarkıda kısmen kendini anlatıyor. Önce barındırdığı suçluluk duygusunu itiraf edip vedalaşıyor; sonra savunmasını yapıp kendini yargılıyor. En sonunda ise isyan ediyor. Kısmen Dante'nin İlahi Komedya'sı gibi bir yolculuk söz konusu. Sahnede ele avuca sığmayan, harikalar yaratan Mercury gerçek hayatta ise çok utangaç ve içe kapanıktır. Bohemian Rapsody bunu anlatır "İnsanlar dışarıdan mutlu görülebilir ama içlerinde tuttukları ve kimseye söyleyemedikleri büyük dertler vardır. Fırtınanın kopması için yalnız kalmak gerekir."

İkinci şarkı derin göndermeler bulunan "Radio Gaga"

Şarkının yazıldığı dönem teknolojik olarak televizyon, radyonun yerine geçmeye başlamıştır. Bunun üzerine yazılan bir şarkıdır Radio Gaga. Hem o günlere hem geleceğe göndermeler yapar. Radyo tiyatrosu ile de ünlü bilim kurgu yazarı H.G Wells'in, Dünyalar Savaşı'na sataşmalar mevcuttur. Parçada davul ön planda olup güzel bas rifleri ile süslenmiştir.
https://youtu.be/u8A_7jOOQiI

Üçüncü şarkı "Hammer To Fall"

Radio Gaga'dan Hammer to Fall'a geçişte Freddie Mercury'nin neden "sahnede seyirci ile en iyi iletişim kuran solist" olduğunu anlıyoruz. Seyirci ile oynadığı ses oyunu, zaten uç sınırlarda yaşayan seyircileri çıldırtıyor. Şarkı ise Queen'in en sert parçası. Ayrıca şarkının başlangıcı, bitişi ve solosu harikulade. Highlander (İskoçyalı) filminde kullanılan şarkı, yargıda son noktayı koymak anlamına gelir.
https://youtu.be/URReCoOTTrc

Dördüncü şarkı Elvis vari "Crazy Little Thing Called Love"

Şarkıyı Mercury çok sevdiği Elvis Presley anısına yazmıştır. Bu sayede rock dünyası ve Live Aid konserine katılanlar tekrar "Rock'n Roll" yapmıştır. Radyolarda 2 milyondan fazla dinlenen bu şarkıyı dinlerken yerinizde oturmak imkansız.
https://youtu.be/18sd9Calc_I

Son şarkılar "We Will Rock You"dan "We Are The Champions"a geçiş

Albümün ilk şarkısı "We Will Rock You" ikinci şarkısı ise "We Are The Champions" olup radyolar bu iki şarkıyı sanki tek şarkı gibi arka arkaya çalmaya başlamış. İki şarkı da müzik listelerinin üst sıralarında yer almış. "We Will Rock You" konserlerde kendilerini dinlerken seyircilerin ayaklarını yere vurmalarından ortaya çıkmış. "Seyirci konsere nasıl aktif katabiliriz?" sorusu üzerine doğmuş. Gayet başarılı olmuş. Şampiyonların şarkısını ise Freddie Mercury kendisi anlatsın:
“Şarkıyı yazdığımda aklımda futbol vardı. Taraftarları yakalayacak, herkesin katılacağı bir şarkı olsun istiyordum. Tabii ki klasik bir futbol şarkısından daha çok teatral incelik kattım. Galiba biraz da benim ‘My Way’ versiyonum olsun istedim. Bunu yaptık ve şarkıda da söylediğimiz gibi, kesinlikle kolay değildi.” Freddie Mercury
https://youtu.be/9JM_rTv3R8M
Live Aid konserinde sahneye Madonna, Neil Young, Led Zeplin, Bob Dylan ve Tina Turner gibi ünlü isimler de sahneye çıktı. Queen sahneye çıkana kadar 1.2 milyon sterlin yardım parası toplanırken Majesty'nin sahne alması ile bağışlar artmaya başladı. Sonuçta onlar "Champions"; olacak o kadar. Live Aid "Keşke orada olsaydım" dediğim konserlerden sadece birisi. Peki karavanın bir sonraki konser durağı neresi olsun? Var mı bir öneriniz? Konserin karavan puanı,
?????
We admire Queen's stage performance at the Live aid 1985 concert and see where the songs they played on that stage came from.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum