Sinema & TV Kitap & Edebiyat

Locke & Key İncelemesi: Her Kilidin Bir Anahtarı Vardır


Onur Ömer Düzgün 30 Ekim 08:30

Fantastik kitap veya dizi sever misiniz? Şahsen ben yazmaya da okumaya da bayılırım. Eğer siz de benimle bu türe aşina iseniz karavan ile bu hafta Locke & Key dizisine konuk olacağız.

Bir çizgi roman serisinden uyarlanan Locke & Key kısmi yerlerde diğer Netflix yapımlarına benzerlik taşıyor. Bunlardan en belirgin olanı mekan seçimi. Maceranın geçtiği yer bir konak. Konak dediğim zaman aklınızda beliren dizileri tahmin edebiliyorum. Ama olsun... Bu, Locke & Key izleme isteğinizi kaçırmasın. Çok eğlenceli bir dizi. Hem serinin yazarı, usta korku yazarı Stephen King'in oğlu Joe Hill. Hemen "babası usta bir gerilimci diye oğlu da öyle olacak diye bir kaide yok" demeyin. Joe Hill'e bir şans verin. Bence boynuz kulağı geçecek.

Locke & Key

Locke & Key konusuna gelecek olursak; babaları cinayete kurban gitmiş çocukların, anneleri ile beraber babalarından kalma konağa dönmelerini anlatıyor dizi. "Bunun nesi fantastik?" diye sormadan devam ediyorum. Döndükleri bu konakta saklı anahtarlar var ve bu anahtarlar sihirli. Farklı işlevlere sahip. Ortada sihirli anahtar olursa onu elde etmek isteyen kötü güçler de olur; değil mi? İşte Locke & Key dizisinde de bu anahtarları, kötü amaçları için ele geçirmek isteyenler var. Yani amansız bir kovalamaca bizi bekliyor. Zaten genelde böyle olur. Bir kayıp sonrası yeni bir yaşama başlarken macera da aynı anda başlar.

Peki ne gibi gizli güçleri olan anahtarlar var?

Locke & Key de ilk karşımıza çıkan anahtarlardan birisi "kibrit çöpü anahtarı". Çalışması için herhangi bir kapı deliğine ihtiyacı yok. Sürtüldüğü yerde ateş çıkartabiliyor.

Benim en çok hoşuma giden ise "her yerde anahtarı". Bu anahtarı, herhangi bir kapıya sokmadan nereye gitmek istediğinizi düşünün. Anahtarı kapıya sokun ve çevirin. Kapıyı açtığınız kapı zaman istediğiniz yere açılacak. Ne güzel değil mi? Hiç uzun yolculuk derdi yok.

"Kafa anahtarı" ise başka bir mucize yaratıyor. İnsanın beynine açılan bir kapı açıyor. Bu sayede kapıdan girip anılarını, unuttuklarını gözlerinle görebiliyorsun. Yani ders çalışmayı seven birisi değilseniz kitabı oraya bırakın ve sınavdan tam puan alın.

İstediğin insana dönüşmeyi sağlayan "kimlik anahtarı", hayalet gibi uçmanı sağlayan "hayalet anahtarı" ve istediğin insanı kontrol edebilmeyi sağlayan "müzik kutusu anahtarı" diğer anahtar türleri.

Birinci sezon ve ikinci sezonda neler oldu?

Locke & Key dizisinin ilk sezonunda çocukların yaslarına şahit oluyoruz. Konağa yerleşme, yeni çevrelerine alışma ve anahtarları bulmalarını izliyoruz. Buldukları anahtarlar ile eğlenirken kendilerinin başına iş açacak bir kötülüğü serbest bırakıyorlar.

İkinci sezonda ise bu anahtarların "gizli maddesi, nereden gelmiş ve nasıl yapılmış" onu anlıyoruz. Ayrıca üzücü bir şeye de şahit oluyoruz. Anahtarları yetişkinler unutuyor. On sekiz yaşına yaklaşan herkes unutmaya başlıyor. Elbette bunlar olurken kovalamaca devam ediyor. Serbest bırakılan kötü güç, anahtarların peşini bırakmıyor. Kısaca macera ve gerilim hız kesmeden devam ediyor.

Oyunculara değinecek olursak en sevdiğim karakter Bode'u canlandıran Jackson Robert Scott oldu. Çocuk oyuncu hem çok başarılı hem eğlenceli. Stephen King'in "It" serisinde de başarıyla oynamıştı. Tyler ve Kinsey karaktelerini oynayan Connor Jessup ve Emilia Jones da role yakışmış. Lakin anne rolünde gördüğümüz Darby Stanchfield bana donuk geldi.

Locke & Key dizisinin iki sezonu Netflix üzerinde mevcut. Aynı şeyleri izlemekten sıkılıp farklı bir kurgu arıyorsanız eğer size güzel bir öneri. Hem dizi şu an Netflix'in "gündemdekiler" listesinde. Ustanın oğluna şans vermeye değer.

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/N3WrmEs8wmM
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum