Sinema & TV

Locke&Key İnceleme: 3. Sezonu ile Final Yaptı


Onur Ömer Düzgün 23 Ağustos 19:20

Locke&Key dizisinin ilk iki sezonunu daha önce karavan ile ziyaret etmiştik. Locke&Key üçüncü sezonu ile - kapıyı açık bırakarak- final yaptı. Son sezonda neler yaşandı?

Diziler veya seri filmler hakkındaki yaklaşımımı artık biraz biliyorsunuzdur. Dizilerin gereksiz yere uzatılmaması taraftarıyım. Yani dizi tadında final yapacak. Üçüncü - dördüncü sezon bitecek. Yoksa tekrarlar, senaryoyu bozan olaylar silsilesi izleyiciyi diziden soğutuyor.

Locke&Key üçüncü sezonu izlemeye başlarken dizinin final sezonu olduğunu bilmiyordum. Bu yüzden "Bakalım şimdi hangi saçmalıklar ile başlarını belaya sokacaklar ve diziyi uzatacaklar?" diyerek izlemeye başladım. Final bölümünün adının "Elveda" olması ile biraz araştırma yaptım. Sanırım bu yüzden olacak final bölümü daha bir güzel geldi.

Normal yaşama alışırken

Locke&Key dizisinde Locke ailesinin ikinci sezonda yaşadıkları zor anlardan sonra -zorlu kötü karakter Dodge'u alt etmek- üçüncü sezonun ilk bölümü ile normal yaşama kavuştuğunu görüyoruz. Normal yaşama kavuşurken Nina'da tercihini anahtarların güçlerini hatırlamaktan yana yapıyor. Bu sayede evde kalan iki çocuğuna yabancılık çekmiyor. Tyler yaşadığı büyük kayıptan sonra dilinde "Sensiz Hardford'a düşmanım" şarkısı ile kasabayı terk ediyor. Bu terk ediş ile arkasında hem ailesini hem anahtarların sihrini bırakıyor.

Dodge'un ardından anahtarlara sahip olup iblis dünyasına geçit açmak isteyen başka bir kötü ruh ile tanışıyoruz. Eski bir yüzbaşı olan Gideon'un bedenine girmiş ruh anahtarları almak için her şeyi yapıyor. Elbette anahtarların sahibi Locke ailesi de anahtarları korurken kapının açılmaması için elinden geleni yapıyor. Bu sırada Bode ne yapıyor sizce? -Bir çocuğa "Asla şunu yapmayın, çok tehlikeli," demeyin. Bu şekilde söylemeniz çocukta daha fazla meraka neden olacaktır. Eğer bir şeyin gerçekten yapılmamasını istiyorsanız üşenmeyin ve nedenlerini detaylıca açıklayın.- "Sakın o anahtarı kullanma. Çok tehlikeli." denilen anahtarı kullanıyor. Devamı dizide.

Lock&Key

Locke&Key üçüncü sezonda benim beklediğim ama değinilmeyen noktalar vardı. Mesela Gideon'un inatla Josh'un büyük atası olduğu vurgulandı. Ama olay kurgusunda bu bağlantı işlenmedi. Başka bir husus ise Rufus'un Bode'un garipliğini fark etmesi ama söylemek için beklemesi.
Locke&Key bu sezonunda benim en hoşuma giden kısım ise Gordie'nin anılarının saklanış biçimi oldu. Lise yıllarında tiyatrocunun makyaj masası olarak işlenen zihin örgüsü yetişkin olunca sinema ve tiyatroya dönüştü. Müthiş ayrıntıydı.

Yeni sezon yeni anahtarlar

Bu sezonda karşımıza yeni anahtarlar da çıkıyor. Bunlardan ilki kar küresi anahtarı. Kar küresine bir kapı açan bu anahtar düşmanlarınızı tuzağa düşürmek için birebir. - Peki ya içeride esir edilenler varsa?- İkinci anahtarımız Harlequin Anahtarı. Bu anahtar, sihirli bir kasayı kilitleyip açmaya yarıyor. Eğer sandığı bu anahtar ile kilitlerseniz sandık başka türlü açılamıyor. Hatta yok edilemiyor. Üçüncü anahtarımız zaman kaydırma anahtarı. Bu anahtar ile zamanda yolculuk yapıp geçmişe gidebiliyorsunuz. Yalnız bu yolculuğun süresi kısıtlı. Sonuncu olarak favori anahtarım yaratış veya oluşturma anahtarı. İstediğiniz şeyin şeklini çiziyorsunuz. Anahtar ile dokunduğunuzda gerçek oluyor. İster Manga gibi "Bir kadın çiz, seni bırakıp gitmesin”, ister Nazım Hikmet'in sorduğu mutluluğun kendince resmini çiz. Araya Abidin Dino'yu da sokma. Sadece taslağını çiz ve gerçekleşsin. Müthiş değil mi?

Locke&Key final sezonunda Yüzbaşı Gideon'u Kevin Durand canlandırıyor. İzlerken "Bu yüz bana bir yerden tanıdık geliyor." diyebilirsiniz. Araştırınca Ben Dört Numara, Vikings ve Legion'da kendisini izlediğimi fark ettim. Başarılı makyajın etkisinin yanı sıra seneler Kevin'e biraz acımasız davranmış gibi. Bu sezon gördüğümüz başka bir yeni yüzde Tyler'ın yeni kız arkadaşı Jackie olarak Genevieve Kang.

Boynuz kulağı geçiyor

Önceki incelemede Locke&Key yazarının, usta korku yazarı Stephen King'in oğlu Joe Hill olduğunu belirtmiştik. Joe Hill Locke&Key ile güzel iş çıkarttı. Bence devamı gelecek ve boynuz kulağı geçecek. -Zaten Stephen King'in son kitapları beni pek açmaz oldu. Sanki her sene kitap yayımlatmak zorundaymış gibi kendini zorluyor. Bu da kitapların yavan bir tat bırakmasına neden oluyor.-

Özetle Locke&Key tadında bir sezon ile final yaptı. Final sahnesinde ise yine anahtarların bulunma anındaki fısıltılara şahit olduk. "Acaba devamı gelecek mi?" diye düşündük hemen. Bence senaristler Inception gibi finali açık uçlu bırakmak istedi. Üç sezon boyunca bazen heyecanlandık bazen üzüldük bazen korktuk. Eğer üçüncü sezonu izlemediyseniz veya kendinize keyifli bir fantastik dizi arıyorsanız Locke&Key tam size göre. Karavan anahtarı ile de direk diziye açılabiliyorsunuz.

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/PX-t1wYNtBs
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum