Sinema & TV

Loki İlk Bölümü ile Neler Vaat etti?


Onur Ömer Düzgün 11 Haziran 09:34
WandaVision” ve “Şahin ve Kış Askeri” ile başlayan Disney+’ın Marvel dizilerine, sabırsızlık ile beklediğimiz “Loki” eklendi. Hem mitolojinin hem Marvel Sinematik Evreni’nin en eğlenceli karakterlerinden birisi olan “Loki”nin ilk bölümü izleyicilerde ne uyandırdı? Hadi atlayın karavana Loki'nin sıkıştığı zamanın çizgisine doğru seyahat edelim. Loki gösterime girer girmez Rotten Tomatoes’den %95 olumlu oy alırken IMDB’den 9.3 puan aldı. İlk bölüm için çok güzel rakamlar. Bu puanları toplamasının ana nedenlerinden birisi Marvel Sinamatik Evreni başındaki Kevin Feige’nin “Loki’nin Marvel Sinematik Evreni’ne en fazla etkisi olacak dizi” olduğunu açıklaması.  Önceki diziler ile atılan temeller sanırım Loki ile belirginleşecek. Bunu diğer bölümleri izleyince anlayacağız. Son bölüm ile de beraber değerlendiririz.
Bildiğimiz gibi Disney+’ın Marvel dizileri Endgame sonrası kişisel hikâyelere odakladı. Wanda’nın Scarlet Witch oluşuna, Şahin’in Yeni Kaptan Amerika oluşuna şahit olduk. Ara karakterlerin evrene katılışlarını gördük. Sıra Loki’nin hikâyesi ve yeni ara karakterler ile tanışmaya geldi. Gözümüze çarpan ilk karakter Mobius rolü ile Owen Wilson oldu. Genelde komedi filmlerinden gözümüzü çarpan oyuncu tatlı tebessümü ile Loki’ye ayak uyduruyor. Elbette Tom Hiddleston’un Loki performansı kaldığı yerden devam ediyor. Onu konuşmaya bile gerek yok.

İlk bölümde neler yaşanıyor?

Dizi, Endgame’de Loki’nin Tesseract’ı alması ile başlıyor. Hulk’un yarattığı kargaşadan yararlanan Loki ortamdan kaçıyor. Yalnız Loki'yi kaçtığı yerde bu sefer zaman polisleri yakalıyor. Zaman polislerinin özel silahları yüzünden Loki hiçbir gücünü kullanamıyor ve Zaman Varyansı Otoritesi yargılamak üzere zaman çizgisine götürüyor. Zaman Varyansı Otoritesi veya Birimi evren üzerinde düzeni sağlamak için kurulan bir birim. Yazdıkları senaryo dışında bir olay olduğu zaman ZVB direk müdahale ediyor. İşe geç kalsanız da savaş çıkartsanız da bir varyans olarak kabul ediliyorsunuz. Loki’nin kaçması da olası senaryo dışı olduğu için anında müdahale ediliyor ve Loki suçlu bulunuyor. Zamanda silinme cezası alıyor. Tam cezası gerçekleştirilecekken ortaya bir zaman polisi çıkıyor. Loki’nin kendisi için değerli olduğunu söylüyor. Loki’yi alıp bir odada konuşmaya çalışan zaman polisi yapmaması gereken bir şey yapıyor ve Loki’ye güveniyor. Loki bu fırsatı bulunca odadan kaçıyor ama nereye? Kaçtığı yerde gördükleri yüzünden ki bunlardan beş tanesi için büyük savaş çıkan zaman taşları burada yok hükmünde. Dosyaya ataş niyetine kullanılıyor. Oradan kaçamayacağını anlayan Loki odaya geri dönüp konuşmaya devam ediyor. Zaman polisinin derdinin kaçan bir mahkûmun yakalanması için Loki’den yardım istemesi olduğunu anlıyoruz. Ama kaçan mahkûmun Loki’nin gelecek varyansı olduğunda baya şaşırıyoruz. Çünkü birinci olarak iki Loki olacak. İkincisi Loki asla değişmez. Üçüncüsü “Loki zaman taşlarının bile aksesuar olduğu bir yerdeki gücü ele geçirirse ne olacak?” sorusu. Bu sorular gelecek bölümlerde artacak gibi. Eskiden kullanılan bir yöntem geldi aklıma. Fareler ile başa çıkamayınca bir fare yakalanıp fare ile beslenirmiş. Bırakıldığı zaman fare avlanmaya başlarmış. Bakalım bizim geçmişteki faremiz gelecekteki faremizi yakalayabilecek mi? Merakla bekleyelim. İlk bölüm için dizinin karavan puanı,
?????
https://youtu.be/nW948Va-l10
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum