Sinema & TV

Love, Death&Robots: Beklenen Seri Döndü


Onur Ömer Düzgün 4 Haziran 12:44

Büyükler için animasyon diyerek yazmıştım Love, Death & Robots serisinin önceki bölümlerini. Sevilen animasyon serisi, üçüncü sezonu öncesi sevenlerine bir sürpriz yaptı. Yeni sezonun ilk bölümünü YouTube üzerinden herkese açık bir şekilde yayımlandı.

Love, Death & Robots yeni sezonu 9 kısa bölümden oluşuyor. 3 Robot: Çıkış Stratejisi, Kötü Seyir, Makinenin Notu, Mini Ölüler Gecesi, Ölüm Takımı, Sürü, Mason'un Fareleri, Tonozlu Salonda Gömülü ve Jibaro...

İlk sezondan tanıdık Üç Robot

3 Robot bizim Love, Death & Robots’un ilk sezonundan aşina olduğumuz bir dizi. Postapokaliptik bir zamanada 3 robot dünyayı dolaşıyordu. Dünyanın sonunun nasıl geldiğini araştırıyorlardı. 3 Robot aynı maceraya devam ediyor. Bu sefer dünyadaki çöküşün temellerine ve çöküş anında neler olduğunu konuşuyorlar. Fakir halk kendi arasında savaşmış, orta kademe sığınaklarda veya denizin ortasında yeni düzenler kurmuş. En üst tabaka ise dünyadan başka gezegene gitmeyi denemiş. İşte burada iki bomba var. Birincisi "Başka gezegene gidecek parayı bulmuşlar da bu parayı dünyayı kurtarmaya harcamayı akıl edememişler mi?" sorusu... Ne kadar güzel bir soru değil mi? Öyle bir durum olsa zenginler, zenginliklerini nasıl ispat edebilir? Final sahnesinde ise bunlar ile uğraşan Elon Musk'a küçük bir gönderme var. Kara mizah dolu, Isaac Asimov'un Ben Robot kitabındaki 3 Robot Yasası'na selam gönderen bu bölüm benim favorim.

Love, Death, Robots

Bir erdem hikayesi: Kötü Seyir

Love, Death & Robots da en sevdiğim ikinci bölüm ise Kötü Seyir oldu. Bu sezonun en felsefik bölümü... Denizin ortasında bulunan gemiye dadanan bir canavar söz konusu. Canavarın beslenmesi gerekiyor ve bunun için yetkileri elinden alınmış kaptan seçiliyor. Kaptan yem olarak canavarın yanına gidiyor. Beklenmedik bir şey oluyor ve kaptan canavar ile bir anlaşma yapıyor. Buna göre kaptan canavarı insanlar ile dolu olan bir adaya bırakacak.

İşte her şey bundan sonra başlıyor. Kaptanın stratejisini, kendince yaptığı planı, onun iyi adam mı kötü adam mı olduğunu finale kadar anlayamıyoruz. Vermek istediği mesajı son ana kadar izleyiciye işliyor. Mutlaka izlenmesi gereken bir bölüm.

Savaşın nedenleri, kazananları ve kaybedenleri

Mason'un Fareleri ise diğer bir favori bölümüm oldu. En eğlenceli ve sevimli Love, Death & Robots  bölümüydü. Bir çiftçinin ambarına dadanan farelerden kurtulma çabası anlatılıyor. Bunun için özel bir şirket ile anlaşma yapıyor. Şirket dediysek teknolojik bir şirket. Farelerden, robotlar ve lazerler ile kurtulmaya çalışıyor.

Mason en sonunda ambarından gelen sesleri merak ediyor ve içeriye giriyor. Bir de ne görsün. Robot ile fareler arasında bir savaş var. Fareler de silahlanmış ve robota saldırıyor. En sonunda ise Mason yüzleri gülümsetiyor.

Bu bölüm sayesinde "Savaş nasıl çıkar? Savaşın çıkması kimlerin işine yarar? Gerçek barış nasıl sağlanır?" gibi önemli sorulara cevap bulabiliyoruz.

Bitmek bilmeyen bölüm Mini Ölüler Gecesi

Dizinin en fazla yoran bölümü ise Mini Ölüler Gecesi oldu. Antolojik bir seri olan Love, Death & Robots un ilk sezonunda da buna benzer bir bölüm vardı. Hatırlarsanız buzdolabının buzluk kısmında geçiyordu. Buzlukta bir medeniyet doğuyordu. Mini Ölüler Gecesi'nde ise zombi teması hem minimal hem ileri sarma şeklinde işlenmiş. Bu nedenle bana pek hitap etmedi.

Görsel olarak en etkileyici bölüm ise Jibaro. Animasyon olduğuna inanılamayacak kadar gerçekçi çizimler var. Jibaro normalde Poro Rikolu çiftçiye verilen isim. Bölümde ise bir şövalyenin adı. Şövalye denizde bir siren görüyor. Siren diğer askerleri, sesi sayesinde büyülüyor. Ama Jibaro sağır. Jibaro ve siren arasındaki ilişkiye şahit oluyoruz. İyi ile kötüyü ayırt etmekte zorlanarak...

Kısaca Love, Death & Robots üçüncü sezonunun dokuz bölümünden üçü gerçekten çok keyifli idi. Tüm sezonu genel olarak keyifle izledim ve dokuz bölüm sonunda fikrim şu: "Keşke bölüm sayısı daha fazla olsaydı."

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/uUoS3ONKV1k
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum