Sinema & TV

Love, Death-Robots: Büyükler İçin Animasyon


Onur Ömer Düzgün 27 Haziran 09:54
Animasyon veya manga sevenlerden misiniz? Öyleyseniz bu hafta editörümüzün isteği ile izlediğim “Love, Death & Robots”u konuşacağız. Editörümüz her ne kadar “teknoloji” alanında yazsa da bana diziyi önerirken tükenmez kalem ile peçeteye yazıp tavsiye edince kendimi Ümit Besen sandım. Şaka bir yana çok kez karşıma çıkmasına rağmen izlemediğim bir seriydi Love, Death & Robots. Bu bahane ile izlemiş oldum. O zaman karavanı bu haftaki durağına yanaştıralım. Love, Death & Robots’u, Black Mirror’ın mangası tarzında yorumlarsak hata yapmış olmayız. Çünkü kısmi benzer konular işleniyor. Geleceğe bakış açısı, bize sunacağı olası sürprizler ve robotik yapay zekâyı işleyiş türleri aynı. Yalnız Black Mirror bu kadar kan ve vahşet içermiyordu. Kimi bölümler bu konuda insanı zorlayabiliyor. Love, Death & Robots kısa bölümlerden oluşuyor. Bölümler 5 dk ile 15 dakika arası değişiyor. Bazen o kadar akıcı bir şekilde gidip aniden bitiyor ki “E? Burada mı bitti şimdi?” diye kalıyorsunuz. Ben size en sevdiğim bölümleri aktaracağım.

En sevdiğim bölümleri inceleyelim

Love, Death & Robots maceramıza serinin de ilk bölümü olan “Üç Robot” ile başlayalım. Postapokaliptik bir zamanda geçen bölümde üç robot dünyayı dolaşıyor. "İnsan ırkı nasıl kendi sonunu getirdi, getirmeden önceki yaşantıları nasıldı?" sorularına kendi aralarında diyaloglar ile anlatıyorlar. Son zamanlarda neredeyse her hikâyede ve evde bir kedi görünce dizinin sonunda verilen “Dünyayı kediler istila etti” mesajına da “Gerçekten olabilir.” diyorsunuz. Love, Death & Robots da sevdiğim ikinci bölüm ise mitolojik bir unsur içeren “İyi Avlar” oldu. Sanırım o yüzden hoşuma gitti. Asya mitolojisinde zeki, kurnaz bir dişi figür olan ve kadın kılığına girip erkekleri baştan çıkaran tilki motifi vardır. Buna Japonlar Kitsune, Çinliler Huli Jing, Koreliler ise Kumiho derler. Bölüm ruh avcısı bir adam ile oğlunun bir Huli Jing’i avlamaya çalışması ile başlıyor. Ne var ki adamın oğlu ile Huli Jing arasında bir bağ oluşuyor ve işler değişiyor. Eski zaman ve yeni zamanı harmanlayan, efsun ile teknolojiyi birleştiren, kadın haklarına farklı bir bakış sunan müthiş bir bölüm. Love, Death & Robots da en gerçekçi çizimlerin olduğu bölüm belki “Lucky 13” dür. Bazen “Manga mı yoksa gerçek mi?” diye kendime sordum. Aynı şekilde “Aquila Yarığı’nın Ötesi” nin çizimleri de aşırı gerçekçi duruyordu. Lucky 13 bir çaylak pilotun savaş gemisi ile olan bağını anlatıyor. Daha önceki seferlerinde sağ dönen olmadığı için kimse Lucky 13’ü kullanmak istemez. Ama yeni çaylak pilotu ile aralarında sıkı bir bağ olur. Bu bağ ölene kadar devam eder. Kim ölür? Nerede ölür? İzleyince anlarsınız.

Müşteri temsilcilerine ulaşamayanlardan mısınız?

Müşteri temsilcisini aradığınız zaman otomatik müşteri hizmetleri sizi sinirlendiriyor mu? Love, Death & Robots'un sıradaki bölümü “Otomatik Müşteri Hizmeti”ni izlemeyin o zaman. Hiç tahammülünüz kalmaz. Bir şehirde tüm işleri robotların yaptığını düşünün. Aklınıza ne iş geliyorsa robotlar yapıyor. Böyle bir şehirde bir kadın köpeği ile beraber yaşıyor. Ev işlerini yapması için de bir robotu var. Temizlikten çamaşıra her şeyi robot yapıyor. Şu son zamanlarda meşhur olan ve yerde dönen süpürgelere benziyor. Ama robotun devreleri karışıyor ve sahibini haşere olarak görüyor. Öldürmeye çalışıyor. Kısaca robotlar ayaklanıyor. Bence olmayacak bir gelecek değil. Sona sakladığım bölümün adı ise “Nüfus Kontrol Ekibi”. Ütopik bir gelecekte insanlar ölümsüzlüğü keşfederler ama bunun için büyük bir fedakârlık yaparlar. Ölümsüzlük isteyenler çocuk sahibi olamazlar. Bulutların üstünde yaşayan ölümsüzlüğü kabul edenler karşımıza üst sınıf olarak çıkıyor. Her şeye ve tüm yasaklara rağmen çocuk isteyenler ise yeryüzünde gizli bir şekilde yaşamaya çalışıyor ama yakalanırlarsa da tüm herkes ağır bir cezaya çarptırılıyor. İşte bu aileleri yakalayan bir polis görevlisinin aklının karışmasına şahit oluyoruz bu bölümde. Bana kalırsa en iyi bölümdü. İzleyince hak verirsiniz. Ben hoşuma giden bölümleri yazdım sizin için. Birinci ciltte 18, ikinci ciltte 8 olmak üzere, 26 bölüm var. Sizin favoriniz başka olabilir. Acaba hangilerini seveceksiniz? Bana mutlaka söyleyin. Dizinin karavan puanı,
????
https://youtu.be/wUFwunMKa4E
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum