Gündem Otomotiv

LPG Artık Ekonomik Bir Çözüm Değil Mi?


Tuna Tanyolaç 21 Ekim 07:55
Ülkemizdeki kur artışları malumunuz akaryakıt ve LPG fiyatlarına da yansıdı. Son zamlardan sonra ülke ortalamasında benzin 8 TL, motorin 8,25 TL, LPG ise 6 TL gibi fiyatlara ulaştı. LPG doğal gaz zamlarından da nasibini alıyor. Böyle olunca benzin ile olan fiyat makası daralmış oldu. Oto gaz çevreci bir seçim olsa da kullanıcıların çoğu cebini düşündüğü için tercih ediyor. Benzinli aracınızda oto gaz kullanmanın ekonomiklik boyutunu gelin bir tartışalım.

LPG neden ekonomikti?

Benzinli bir araçta LPG dönüşümü yapıldıktan sonra benzine göre 100 km de bir kaç litre daha fazla oto gaz tüketimi olur. Fakat fiyatlardaki fark yüzünden yakıt tüketiminiz artsa da toplamda yakıt masrafınız benzine göre %35-40 düşerdi. Tabii ki oto gaz dönüşüm maliyetini çıkaracak kadar yıllık yol kat etmelisiniz. Ancak bu durumunda bu ekonomiden bahsedebiliriz. Kur farkı yüzünden çoğu yabancı marka olan oto gaz dönüşüm kitlerinin de fiyatı bir hayli arttı. Yani bu işin ekonomik yönü bir hayli azaldı.

LPG artık neden ekonomik değil?

Atmosferik tip benzinli araçlarda ortalama yakıt tüketimini 8lt/100km olarak kabul edelim. Bu araç 100 km de 64 TL benzin tüketir. LPG dönüşümünden sonra 10lt/100km tüketimi olacağını var sayalım. Yani 100 km de 60 TL tüketimi olur. Aradaki bu cüz-i fark aracınızı orijinal yakıtından mahrum bırakmaya değer mi? Dönüşüm maliyetini kurtarır mı? LPG ile kullanımdan doğan ekstra sorunları göze almanıza yeter mi? Bir de örnekte atmosferik bir aracı ele aldım. Yeni nesil turboşarj veya süperşarjlı araçlarda benzin tüketimi bir hayli düştü. Benzin tüketimi düştükçe LPG den kazanç oranınız da düşeceği için işin karlılık boyutunu siz düşünün. Oto gaz tankı için ya bagaj hacminizden ya da yedek lastiğinizden feragat etmelisiniz. Bu durum da kullanım külfetlerinden birisi. Benzinli kullanımın performans artısını da hiç göz ardı etmeyelim. Hemen hemen aynı yakıt masrafı ile rampalarda vites düşürmeye değer mi? Çevremde tüm bunları hesaplamış kişilerden artık benzinle kullandıklarını; fiyatlar böyle seyrederse oto gaz sistemini söktürmeyi bile düşündüklerini duyuyorum. Tabii ki herkesin hesabı kendi cebine.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum