Sinema & TV

Lucifer: Şeytan İnsana Yardım Eder mi?


Onur Ömer Düzgün 28 Mayıs 19:04

Bu yazıyı Lucifer’ın yeni sezonu yayınlanmadan yazıyorum. Ya yeni sezonu yayınlanmaya başladığında ya da yayınlanmasına çok az bir süre kaldığında okuyacaksınız büyük ihtimalle. Kemerlerinizi sıkı bağlayın Lucifer Morningstar ile tanışmaya gidiyoruz karavan sakinleri.

Lucifer Samel Morningstar aslında DC evreninden kurgusal bir çizgi roman karakteri. İsimden anlayacağınız üzere Lucifer aslında şeytanın kendisi. Cehennemde kendisine biçilen rolden sıkılıyor ve dünyaya geliyor. Yani insanları cezalandırmaktan bıkıyor. Bir başkaldırı ile birlikte yeni bir hayata başlıyor ve soluğu Los Angeles’da alıyor.

Hatta öyle bir hayata başlıyor ki revaçta bir gece kulübü işletiyor. İnsanlara yardım ediyor. Rastlantısal bir olay sonucu bir dedektif ile karşılaşıyor. Olaylar farklı bir boyuta taşınıyor.

“Hemen öyle şey olur mu?” demeyin

Aslında size hak veriyorum çünkü başta ben de “Olur mu böyle saçma şey?” dedim ve diziyi izlemek istemedim. Daha sonra “Bir şans versem ne olur ki?” sorusunu sordum kendime. Büyük ihtimal izleyecek başka bir şey de bulamamıştım ve diziyi izlemeye başladım. Tahmin edeceğiniz üzere ardından bırakamadım. Başta benimle aynı tepkiyi verip sonra aynı kaderi paylaşanların sayısı baya fazlaymış, bunu öğrendim.

Lucifer’ın Los Angeles’da yeni yaşamında bir dedektif ile tanıştığını söylemiştim. Gece kulübü işletmeye devam eden Lucifer bir anda poliscilik oynamak istiyor ve kendine Los Angeles Polis Departmanı’na danışman olarak yer buluyor. Peki bu nasıl oluyor? Kendisi zaten şeytan olduğu için isteklerini rahatlıkla yerine getirebiliyor. Çünkü insanlara sorduğu “What dou you desire? - Ne arzuluyorsun?” sorusu ile en karanlık arzularına ulaşabiliyor. Bunları yerine getirmek konusunda da anlaşma yapıyor. Kısaca “Ruhunu şeytana satma. Şeytan ile pazarlık yapma.” durumu yaşanıyor ki bu cümleyi her bölüm neredeyse duyuyorsunuz. Emniyet Müdürü ile bir pazarlık yaparak dedektifin istememesine rağmen danışmanlık görevini elde ediyor. Danışman olduktan sonra katilleri, hırsızları -yani suçluları- bulup insanlara yardım ediyor.

Aklımızda hep aynı soru: “Şeytan insana yardım eder mi?”

Yine haklısınız bu soruyu sormakla. Çünkü çoğu inanca ters düşüyor. Lucifer insana yardım ettikçe sempatikleşiyor ve kendini sevdiriyor. Bu yüzden diziyi sakıncalı bulup yayından kaldırılmasını isteyenlerin sayısı hiç de az değil. Büyük protestolar bile yapılmış “Dizi resmen şeytanı sevdirmek istiyor.” diye.

Lucifer’da sadece şeytanın polisçilik oynamasını izlemiyoruz. Onun ait olduğu yere dönmesi isteyenler de var. Bu konuda girişimlerde bulunuyor ve bu girişimler bazı olaylara neden oluyor.

Lucifer karakterini Tom Ellis canlandırıyor. Rolün hakkını veriyor. Sempatiklik, yeri geldiğinde asabilik, ne ararsanız var. Ona Lauren German dedektif rolü ile eşlik ediyor.

DC de şeytan denilince aklıma John Constantine geliyor. Arrow, Flash gibi DC yapımlarında bolca crossover bölümler gördük sonuçta. Hatta Constantine için yeni dizi hazırlığının yapıldığı da kulağımıza geldi. “O zaman neden olmasın?” sorusu ile beklemeye geçebiliriz değil mi?

Eğer izlediğiniz diziyi bitirmişseniz ve uzun soluklu, eğlenceli bir dizi arıyorsanız Lucifer tam size göre. Güzel zaman geçireceğinizden şüpheniz olmasın.

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/8AL-zd-4aqg
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum