Sinema & TV

Lucifer, Tom Ellis ve Olmamış Final İncelemesi


Oyuncular kimi roller ile fazla bütünleşir. Rolün karakterine öyle bürünür ki izleyiciyi de hayran bırakır. Head Leather'ın Joker, Rutkay Aziz'in Kurtuluş dizisindeki Mustafa Kemal'i, Patrick Jane'in Mentalist rolü bunlara örnek olabilir. Son zamanlarda ise Lucifer olarak karşımıza çıkan Tom Ellis da bu duruma çok güzel bir örnek. Daha önce karavan ile Lucifer dizisine ziyarette bulunmuştuk. Kısa zaman önce final yapan diziyi bir kez daha ziyaret etmek istedim. Gerek dizinin başlangıcı gerek devamı gerek finali hakkında söylemek istediklerim var çünkü.
Lucifer Samel Morningstar aslında DC evreninden kurgusal bir çizgi roman karakteri. İsimden anlayacağınız üzere Lucifer aslında şeytanın kendisi. Cehennemde kendisine biçilen rolden sıkılıyor ve dünyaya geliyor. Yani insanları cezalandırmaktan bıkıyor. Bir başkaldırı ile birlikte yeni bir hayata başlıyor ve soluğu Los Angeles’da alıyor.
Lucifer
Demişiz bir önceki yazımda ve devam etmişim:
Hatta öyle bir hayata başlıyor ki revaçta bir gece kulübü işletiyor. İnsanlara yardım ediyor. Rastlantısal bir olay sonucu, bir dedektif ile karşılaşıyor. Olaylar farklı bir boyuta taşınıyor.
Bilmeden de dizinin finalini tahmin etmişim. Diziyi izlemediyseniz Lucifer hakkındaki ilk yazıyı okumanızı öneririm. Çünkü bundan sonrası çokça sürpriz bozan içerecek. Tanrı'nın emekliye ayrılma kararı sonra "sıradaki tanrı kim olacak?" kaosu yaşanmıştı. Lucifer ve Michael aday olup melekleri kendi tarafına çekmeye başlamıştı. Kısa bir süre sonra da savaş başlamış, ortalık karışmıştı. Baş melek olan Michael, insanlara zarar verip onların kötülüğünü isterken Şeytan Lucifer, insanları koruyan durumuna geçmişti. İlk kısımda Lucifer'ın savaşı kazanması ile bitmişti.

Netflix'in yeni favorisi: Final sezonunu bölmek

Finalin ikinci kısmında -ki Netflix de buna iyi alıştı, ilk önce Lucifer sonra LCDP- Lucifer'ın sorumluluktan kaçtığını görüyoruz. Tanrılık yemini etmesine rağmen sudan sebeplerle tahta oturmuyor. Buna bir de gelecekten gelen kızı eklenince arkadan Erkin Koray çalmaya başlıyor: "Arap saçına döndüm, çöz beni arap saçı." Tom Ellis, keşke şarkıyı bilse ve piyanoda çalsa. Sonuçta seri boyunca çokça, kulağımızın pasını sildi.
https://youtu.be/kXpSWAIXHto
Velhasıl kelam kulağınıza çok saçma geldi değil mi? Buna bir de Lucifer'ın ailevi meselelerini katın. Annesi, babası, kardeşleri, Adem, Havva... En son La Casa De Papel yazısında da belirttiğim gibi "bir dizi üç, bilemedin dördüncü sezon final yapmalı". Uzadıkça konu saçmalayabiliyor. Çok güzel ve tatlı bir dizi olan Lucifer'ın da akıbeti bu oldu. Dizi, güzel paradokslara dokunarak başladı. Bu böyle devam etmeliydi. Şeytansal sorunlar dedektiflik ile birleşecek ve ortaya Mentalist tadında bir dizi çıkacaktı. Başlarda kısmen de öyleydi. Lakin bizim Mentalist tadındaki dizimiz bir süre sonra Müge Anlı, Esra Erol tarzına döndü. Aile içi çatışmalar, birbirini aldatanlar v.s... Madem dizi finalinde, Lucifer'ı cehenneme gönderip psikiyatrist yapacaktınız bunu "insanlara dünyada yardım ettirmeye devam ederek" diğer unsurlara hiç karışmadan da yapabilirdiniz. Şeytan insanlara eziyet etmez; yardım edip pişmanlıklarını bulurdu. Bu kadar basit aslında.
"Eğer izlediğiniz diziyi bitirmişseniz ve uzun soluklu, eğlenceli bir dizi arıyorsanız Lucifer tam size göre. Güzel zaman geçireceğinizden şüpheniz olmasın." demiştim bir önceki yazıda. Son sezon benden olumsuz puan aldı. O yüzden dizinin karavan puanını da düşürdüm. Yine de Tom Ellis için izlenecek bir dizi. Dizinin karavan puanı,
????
https://youtu.be/ueMwVGBwqRo
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum