Kitap & Edebiyat Sinema & TV

Lupin İnceleme: Modern Arsen Lupin Assane Diop


Onur Ömer Düzgün 10 Temmuz 11:00
Kısmi altı aylık aranın ardından Lupin, ikinci sezonu ile ekrana geldi. İlk beş bölümü çok beğeni almıştı. Bu yüzden altı aylık zaman diliminde beklenti iyice yükseldi. Sosyal medyada kendine hayranlar edinen dizide, ikinci sezonda neler yaşandı? Hadi doluşun karavana; Paris’e gidiyoruz. Fransız edebiyatının en önemli eserlerinden birisi olan Arsen Lupin, Netflix Fransa yapımı ile bizimle buluşuyor. Aslında bire bir Lupin’in edebi hikâyeleri konu alınmamış. Lupin hayranı olan bir hırsız olan Assane Diop’un hayatına misafir oluyoruz. Arsen Lupin, Fransız edebiyatının Sherlock Holmes’u olarak lanse ediliyor. Birisi zekasıyla suçları çözerken diğeri zekasıyla suç işliyor ama kibarca. Bu yüzden ona “Kibar, Centilmen Hırsız” diyorlar. Kitaplarda karşımıza çıkan ölümsüzlük iksiri, simya, büyü gibi fantastik unsurlar dizide karşımıza çıkmıyor. Daha gerçekçi unsurlar üzerine kurulu bir yapım olmuş. Bunun yanı sıra Assane, Lupin gibi kadınlar ile iyi anlaşıyor ve Assane'in elleri çabuk, zekası ise kıvrak.

Dizinin ilk sezonunda neler yaşanıyor?

Assane Diop’un ilk bölüm ile birlikte yıllar önce haksız yere suçlanan babasının öcünü alıp onun ismini aklamaya çalıştığını görüyoruz. Bunları yaparken de hayranı olduğu Arsen Lupin’den ilham alıyor. Assane’nin babası zengin ve nüfuzlu iş adamı Hubert Pellegrini’nin yanında çalışmaya başlıyor. Yalnız Hubert Pellegrini’nin işleri son zamanlarda yolunda gitmiyor. O da çözüm olarak sahip olduğu çok değerli bir kolyeye, çalınma süsü veriyor. Bu sayede sigortadan parasını alıyor ve işlerini düzeltiyor. Kolye de kendisinde kalıyor. Hırsızlık Assane’nin babasının üzerine atılıyor. Babası bu yüzden cezaevine giriyor. O sürede de ölüyor. Assane ve babası arasında çok güzel bir iletişim olduğunu görüyoruz. Assane, babasının asla hırsızlık yapmayacağına inanıyor ve olayın peşine düşüyor.İlk sezonda Assane’nin haklı olduğunu ve babasının gerçekten masum olduğunu Hubert’in eşinin itirafından öğreniyoruz. Seneler önce çalınan kolye de ilk sezon ortaya çıkıyor ve açık arttırma ile satışa sunuluyor. Assene güzel bir plan ile kolyeyi ele geçiriyor.

Sürpriz bozana dikkat

İkinci sezonda Hubert’in, Assane’ni yakalayıp kolyeye ulaşmaya çalışmasını izliyoruz. Bu yüzden ilk sezon sonunda Assane’nin oğlunu kaçırıyordu. Kovalamaca ikinci sezonda kaldığı yerden devam ediyor. İkinci sezonda ayrıca Assane’nin, Hubert’i yakalatmaya çalışmasını da görüyoruz. Hem bir kovalamaca hem bir satranç durumu söz konusu. Hubert’e ulaşmak için Assane, Hubert’in kızı Juliette’i kullanıyor. Assane, seneler öncesine dayanan arkadaşlıklarını hatta sevgi bağlarını kullanmaktan çekinmiyor. Beşinci bölümde tüm taşlar yerine oturuyor. Dizi devam ederse benim beklentim Assane'nin baş düşmanının bu sefer Julliette olacağı. Sonuçta hiç kimse kullanılmayı sevmez değil mi? Dizi görüldüğü gibi heyecanlı ve dikkat çekici. Benim takıldığım tek nokta “ırkçılık” noktası. Dizide o kadar üzerinde durulmuş ki rahatsız edebiliyor. Sanırım ülkemizde bu durumla karşılaşmadığımız için bana garip geldi. Zamanında “Arsen Lupin”in yazarı Maurice Leblac iki dehayı bir kitapta birleştirmek istemiş. Ama “Sherlock Holmes”un yazarı Arthur Conan Doyle’un eser üzerinde hak istemesi ile karakteri, “Herlok Sholmes” olarak değiştirmiş. Son zamanlarda özellikle DC dizilerinde karşımıza çıkan "crossover" durumu bu iki karakterde yaşanır mı? Yaşanırsa -kusura bakmayın ama- tarafım belli. Ben adaletin yanındayım. Holmes’un dediği gibi, “Benim gibi bir dehanın adaletinin yanında olduğu için kendinizi şanslı hissetmelisiniz.Sherlock, Lupin veya El Professor… Genel olarak herkes üçüne de hayran. Çünkü zekalarını kullanarak zor durumlardan her zaman kurtulabiliyorlar. Atacakları üç adım sonrasını planlıyorlar. Zor bir meziyet. Ben acaba üç yazı sonra ne yazacağım? Beraber göreceğiz. Dizinin karavan puanı,
????
https://youtu.be/ga0iTWXCGa0
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum