Otomotiv Spor

MACARİSTAN GP: KİM DEMİŞ HUNGARORING EN SIKICI PİST!


Tuna Tanyolaç 1 Ağustos 16:12

Bu hafta Monaco'nun bariyersiz hali olarak ün kazanan Macaristan GP yapıldı. Geçişe izin vermeyen pistte ilk sıralardan başlamanın öneminin herkes farkındaydı. Gözler bir önceki yarıştan kalan gerginliğin ne olacağındaydı. İki takım ve iki pilot arasında soğuk savaş gözden kaçmadı. Start için ekranlarımızı açtığımızda ıslak pist ve herkeste yağmur lastiklerini gördük. Bu heyecanın habercisiydi. Ardından ilk tur olaylar başladı. Bottas'la başlayan kazalar zinciri yarışın kaderini etkiledi. Öyleyse gelin bu yarışı da gün gün ele alıp olan bitene bir göz atalım.

Cuma ve cumartesi antrenmanları

Macaristan GP

Macaristan GP antrenman turları Verstappen ve Mercedesler arsındaki rekabetle geçti. İlk seansta Verstappen, ikincide Bottas ve cumartesi Hamilton en iyi antrenman derecesini yaptılar. Ferrariler iki takımın arkasından gelen ekip olarak göze çarptı. Aslında bunun sebebi biraz da McLaren'in antrenmanları tek tur değil de yarış temposu denemesi yaparak değerlendirmesi oldu. Mick Schumacher cumartesi antrenmanlarında spin atarak bariyerlere çarptı. Böylelikle kırmızı bayraklar çıktı. Schumacher aldığı hasar onarılamayınca sıralama turlarını da kaçırdı.

Sıralama turları

Macaristan GP

Macaristan GP sıralama turları 19 pilotla başladı. Q1'de elenen isimler Mazepin, Latifi, Russel ve Tsunoda oldu. Russel uzun aradan sonra Q1'de elenmiş oldu. Q2'de Sainz spin atarak bariyerlere girdi. Böylece hafta sonu seans bir kez daha durmuş oldu. Sainz dışında elenenler Giovinazzi, Raikkönen, Stroll ve Ricciardo oldular. Ricciardo'nun elendiği haberini içeren telsiz konuşmasındaki sinkaf sansürden kaçarak yayına yansıdı. Bu da Ricciardo'nun kişiliğini düşününce eğlenceli bir an olarak kaldı. Q2'de ilk hakkında orta hamurla yeterli dereceyi yapan Verstappen ikinci hakkında yumuşak hamurla piste çıktı. Herkes turu tamamlamayacağını düşünürken iyi bir derece ile bitiş çizgisinden geçti. Böylelikle Red Bull'un strateji değiştirdiğini anladık.

Macaristan GP sıralama turları Q3'te Vettel onuncu, Alonso dokuzuncu, Ocon sekizinci oldu. Daha iyi bir sıralama hedefleyen Leclerc yedinci oldu. Lando Norris altıncı, Pierre Gasly beşinci oldular. İlk sırayı Hamilton alırken yanındaki cebi Bottas elde etti. Yarışa yumuşak lastikle başlamayı seçen Red Bull'da Verstappen üçüncü Perez dördüncü oldu.

Yarış

Macaristan GP' de ıslak zeminle birlikte lastik stratejileri ortadan kalkmış oldu. Startta Hamilton iyi kalktı ve arkasına Verstappen yerleşti. Ricciardo ve Norris de Bottas'ı geçmek üzereyken Bottas önündeki Leclerc'e çarparak zincirleme kazaya neden oldu. Leclerc de Verstappen'e çarparak ona hasar verdi ve Verstappen de 13.lüğe geriledi. Leclerc, Bottas, Stroll, Perez ve Norris ilk anda yarış dışı kaldılar. Böylece güvenlik aracı piste girdi. Bundan bir tur sonra da kırmızı bayrakla yarış durdu. O sıradaki sıralama Hamilton, Ocon, Vettel, Sainz şeklinde oluşuyordu. Pist temizlendikten sonra durarak starta karar verildi. Fakat bu sırada pist kurumuştu.

Macaristan GP' de kırmızı bayrak sonrası start için gride gelinirken, Hamilton dışında tüm pilotlar kuru zemin lastikleri için pite daldılar. Diğerleri kuru zemin lastikleri ile pit yolundan start alırken kırmızı ışıklar altında Hamilton tek başına start aldı. Bir tur sonra Hamilton da pite girerek kuru zemin lastiklerine geçti. Böylece 14. olarak son sıraya gerilemiş oldu. 21. turda Verstappen sonraki tur ise Hamilton pit yaptı ve bu strateji ile Verstappen'i geçti. Verstappen hasarlı aracı ile fazla yükselemezken Hamilton 33. turda beşinciliğe kadar tırmanmış oldu.

Macaristan GP' de son 16 tura geldiğimizde ilk iki sırada değişim olmadı. Vettel yarış boyu lider Ocon'u zorladı fakat geçemedi. Hamilton beşinci sıraya kadar geldiğinde kalan turlarda yarışı kazanabilecek tempoya sahipti. Fakat hesapta olmayan şey ise önündeki pilotun Alonso oluşuydu. Alonso Hamilton'u 12 tur boyunca oyalayarak takım arkadaşının galibiyetini perçinledi. Hamilton Alonso'yu geçtikten sonra üçüncü Sainz'ı da rahatça geçerek yarışı üçüncü bitirdi. Ana rakibi Verstappen onuncu olarak ancak 1 puan alabildi. Ocon kariyerinin ilk galibiyetini aldı. Gasly altıncı Tsunoda yedinci oldu. Latifi sekizinci, Russell dokuzuncu olarak Williams'a ilk puanlarını getirdiler. Bol aksiyon ve geçişin olduğu bu yarışta resmi sıralamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum