Spor Otomotiv

Macaristan GP: Verstappen'den Durdurulamaz Yükseliş


Tuna Tanyolaç 31 Temmuz 20:34

Macaristan GP geçen sene hem sürprizlere hem de bol aksiyona sahne olmuştu. Neyse ki bu sene de zevkli bir yarış izledik. Hungaroring çoğunlukla önden başlayanın kazandığı; geçişlerin nadir olması ile ün yapmış bir pistken, iki yıldır F1 severleri heyecanlandırıyor. Bu sene yağmur ihtimali yüksek olsa da sadece cumartesi antrenmanlarını etkiledi. Latifi'nin antrenman seansı birinciliği belki de F1 kariyerindeki tek birincilik olacak. Geçmişte daha bir çok ilke ev sahibi olan pistte bu sene de Russell ilk pole pozisyonunu alarak listeye girdi. Bu Mercedes'in de bu sene ilk pole pozisyonuydu. Ferrari ise favori oldukları haftada; iki-üç başladıkları yarışı "plan bilmem kaçıncı harf" stratejisi ile çöpe attılar. Verstappen ise onuncu sıradan başlayarak kendinin bile şaşırdığı bir galibiyet aldı. Biraz da ayrıntılara bakalım.

Ferrari'den nasıl kaybedilir dersi

Macaristan GP için bu sene favori Ferrari'ydi. Hatalar, sorunlar derken yaz arasından önce hem motivasyon hem de fark kapatma yarışı olabilirdi. Fakat olmadı. Bu kadar hızlı ve herhangi bir sorun yaşamayan araçlar nasıl podyuma bile çıkamadı? Bunu tabii ki onlar açıklamayacaktır. Önlerinde soft lastikle başlayan Russell'dan farklı olarak orta hamuru tercih ettiler. Russell 17. tur pite girene kadar Ferrari geçebilecek olmasına rağmen atak yapmadı. Ben de düşündüm ki hem riske girmemek hem de lastikleri rakibin pitinden sonra zorlamak için beklediler. Çünkü Russell önlerini açtığında farkı artıracak performansları vardı. Fakat Sainz'ı Russell'ın hemen ardından pite alarak lastik farkından hiç kar etmemiş oldular. Bir de yavaş pit cabası oldu. Leclerc'i 5 tur daha tuttular ama o da Russell'ı geçememiş oldu. İkinci pitlerde Leclerc'e hard lastik takmak ise son darbe oldu. Hem performans ve tutuş alamadı hem de bir pit stop daha yaparak yumuşaklara geçmek zorunda kaldı. Yarışı Sainz dördüncü, Leclerc altıncı bitirdi.

Mercedes istikrarı performansa da dönüştürdü

Macaristan GP' de Red Bull'lar sıralamalarda sorun yaşayınca Mercedesler için podyum ışığı göründü. Russell kimse beklemezken kariyerinin ilk polünü alırken, DRS sorunu yaşayan Hamilton da ilk çizgiyi alabileceğini ifade etti. Mercedes zaten sezonun en istikrarlı takımıyken artık performans olarak da varım dedi. Russell'ın Silverstone kazası dışında hiç teknik arıza da yaşamadan tüm yarışları bitirdiler. Bu yarışta Russell startta liderliğini korurken, yedinci başlayan Hamilton beşinciliğe yükseldi. Russell ön sıralarda çok zorlanmasa da Hamilton geçişleri ve yükselişiyle Verstappen'den sonra bence günün ikinci sürücüsüydü. Bitime 5 tur kala lastik avantajıyla takım arkadaşını da geçerek ikinci oldu. Sıralama turlarında sorun yaşamasam kazanabilirdim bile dedi. Uzun düzlükler olmadığından mı yoksa sorunlar çözülmeye başladığından mı bunu sonra göreceğiz ama bir Mercedes çifte podyumu daha görmüş olduk.

10. sıradan podyumun ilk basamağına

Macaristan GP' de Red Bull sıralamalarda sorun yaşadı. Perez için bence vakit varken daha iyi bir tur denemediler ve Q3'e kalamadı. Verstappen ise Q3'de motor arızası yaşadı ve onuncu oldu. Fakat yarış için motor değişikliği hakkı olduğundan ceza almadı. Red Bullar on ve on birinci olunca şampiyona için zarlar yeniden atılıyor diye düşünmedim değil. Şampiyonluk yarışının kızışması için her şey uygundu. Fakat Verstappen Hungaroring gibi bir pistte emin adımlarla yükseldi. 41. turda o sırada 3. olan Leclerc'i geçti ve ardından spin atarak geri kaybetti. Burası belki de yarışın kırılma anıydı. Spinde pistte kalmayı başararak toparladı ve 4 tur sonra rakibini tekrar geçerek yarışın gizli lideri konumuna yükseldi. Daha sonra ona düşen ise yarışı tamamlamak oldu. 1989'da bu pistte Mansell'ın 12. sıradan start alarak kazanması akıllara geldi.

Birkaç not daha

Ocon bazı kesimlerce itici bulunuyor. Ben de sevip sevmediğim konusunda kararsızım ama bugün bana da itici geldi. Takım arkadaşınız da tabii ki rakibinizdir ama şampiyonluk mücadelesi verilmiyorsa bu kadar defans bence fazla. Alonso senin tek yarış galibiyetinin mimarı. Sen önce startta tüm işin Alonso'yu savunmak gibi önünü kestin. Daha sonrası pit çıkışında Alonso'ya yol verebilecekken yine defans yaptın Ricciardo ikinizi de geçti. Bence Ocon kendine istatistik kasmak yerine biraz daha takım oyuncusu olmak zorunda.

Geçen hafta güncellenen McLaren'da Norris sıralamalarda dördüncü olarak iyi iş çıkardı. Yarışta da yedinci olarak geriye kalanların en iyisi oldu. Bu hafta güncelleme alan Magnussen ise takım arkadaşından o kadar da hızlı değildi. Haaslar startta yine iyiydiler ama yarışta kayboldular. Emeklilik kararı ile üzen Vettel ise günün son puanını aldı.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum