Kitap & Edebiyat Sanat Sinema & TV

Madonna: Mantosuz İkon


Milenyaller ve Z kuşağı Madonna'yı ne kadar tanıdı bilmem ama X kuşağı kuşkusuz onun hitleriyle yaşlandı. 1983 senesinde, kendi adını taşıyan ilk albümüyle müzik endüstrisini kasıp kavurduğu andan itibaren, herkesi kendisine hayran bıraktı. Özür dilemeden cinselliğine sahip çıkarak ve sınırları aşarak, pop-art imajını pop-ikon statüsüne dönüştürdü. Amerikalı şarkıcı, oyuncu, dansçı ve film yıldızı Madonna kimdir? Dünya çapında 300 milyondan fazla plak satıp, onu tüm zamanların en çok satan kadın sanatçısı yapan şey nedir? Sorularımızın cevapları yazımızda... 'Popun Kraliçesi'' olarak anılan Madonna, müzik kültürü üzerinde derin bir etkiye sahip olmuştur. Şarkılarının çoğunu kendi yazarak ve imajını sürekli revize ederek kariyerine bağımsız bir yaklaşım benimsedi. Zevk ve davranış sınırlarını zorladığı için, dini ve ahlaki hassasiyetleri altüst ettiği gerekçesiyle sık sık tartışmalara konu oldu.

Müzik dünyası

1982 senesinde ilk single çalışması ''Everyone'' yayınlandı. Hemen arkasından 1983 senesinde ilk albümü ''Madonna'' geldi. Fakat onu uluslararası bir süper star yapan, bir sonraki albümü ''Like a Virgin'' oldu. Diğer hit rekorlar arasında ''Papa Don't Preach'', ''Like a Prayer'', ''Vogue'', Take a Bow'', ''Frozen'' yer alır. Madonna, Marilyn Monroe'nun kariyeri üzerinde büyük etkisi olduğunu belirtiyor. Bir diğer hit single olan ''Material Girl''ün videosu, Monroe'nun Erkekler Sarışınları Sever filmindeki performansına bir övgüydü. 1984'te, Amerikan Bandstand'daki "Holiday" performansının ardından, Dick Clark Madonna'ya ilk albümünün başarısının nedenlerini sordu. Madonna ise hiç düşünmeden "dünyayı yönetmeyi bilmek" yanıtını verdi. Birkaç ay sonra, devam albümü olan Like a Virgin, Billboard 200 listesinde bir numaraya yükseldi. - Onu sev ya da ondan kork - Tüm dünyayı büyüsü altına aldı. Müzik dünyasını fethederken, Madonna Louise Ciccone'nin yıldız olma yolu tabii ki kolay olmadı. Çektiği acılar, karşılaştığı zorluklar onu sertleştirdi. Bu da değişen müzik endüstrisinin zirvesine tırmanmak ve şöhretin tuzaklarıyla başa çıkabilmek için, küstahça bir tavır takınmasına neden oldu. Pop kültürüne yaptığı katkılar yadsınamaz bir gerçek. Ancak şöhret, Madonna'nın bugün hala içinde bulunduğu bazı sorunların temel nedeni.

Anne Madonna

Madonna'nın annesi, o sadece beş yaşında küçük bir kız çocuğuyken öldü. Madonna'nın ilk adını paylaşan annesine, Madonna'nın küçük kız kardeşine hamileyken, meme kanseri teşhisi kondu. Fakat, annesi doğum yapana kadar kanser tedavi edilemedi. Bebeği doğurduğunda tümör yok edilemeyecek kadar ilerlemişti. Anne Madonna, 1963 senesinde henüz 30 yaşındayken vefat etti. Üstelik kalbi kırık beş yaşındaki bir kız çocuğunu, beş kardeşiyle geride bırakarak. Madonna ve kardeşlerini, dedesi ve babası büyüttü. Yaşamını biçimlendirmeye başladığı yıllarda, bir kadın rol modelinin olmaması, Madonna'nın geniş açı kişiliğine katkı sağladı. Los Angeles Times'a verdiği bir röportajda ''Eksikliklerimin bir kısmı annemin ölümünden kaynaklanıyor. Örneğin anneler size iyi bir kız olmayı, görgülü davranmayı öğretiyor. Fakat ben, bir annenin öğretebileceği kurallardan hiçbirini öğrenemedim'' dedi. Madonna annesinin kaybının ardından boşluk ve özlem duygusunu yaşadığını çok kez dile getirdi. Bu yüzden o boşluğu doldurabilmek için, bulabildiği her yerde insanların hayranlığını aradı. Bir Rolling Stone röportajında Carrie Fisher'a, onaylanmaya duyduğu karşı konulmaz susuzluğunun özlemini, dışa doğru yönlendirerek hırsını körüklediğini söyledi.
''Tamam, beni sevecek bir annem yok ama dünyanın beni sevmesini sağlayacağım'' Madonna

Cesaret mi?

Madonna, kariyeri boyunca cinsellik ve dini imgeleri bir araya getirmesiyle tartışmalara yol açtı. Cinselliğini öne çıkardığı sahne şovları, kamuoyunda küçümsemelerle karşılanmasına neden oldu. Bu içindeki cinsellik dışa vurumunu, kimileri kutladı, kimileri ise kınadı. İlk Video Müzik Ödülleri'nde sahne alırken, sahnede bir gelinlik içinde kıvranıp, bekaret hakkında şarkı söylemesi gibi tuhaflıkları vardı. Haliyle bu, çoğunluğun büyük tepkisine neden oldu. Bunun yanında, canlı yayın sırasında Britney Spears ve Christina Aguilera'yı öpmek, erotik fotoğraflardan oluşan bir kitap yayınlamak, Erotica adlı bir albüm yapmak, dini görüntüleri, inançlıları rahatsız edecek şekilde kullanmak ve halkın gözünde, özellikle ilk yirmi yılında, canlı röportajlarda söylediği hemen hemen her şey, Madonna'yı tartışmasız yargılarla baş başa bıraktı.
'' O kadar kalabalık bir ailem vardı ki, ancak en büyük gürültüyü yaparsam fark edilip duyulacağımı anladım.'' Madonna

Madonna ve Din

Madonna'nın dinle de karmaşık bir ilişkisi var. Bir Roma katoliği olarak yetişti. Katolik kuralları küçük yaşlarda dindar ebeveynleri tarafından öğretildi. Üstelik o da bunu kalbi kırılana kadar hiç sorgulamadı. Annesinin ölümünden sonra, babasının yeniden evlenmesini de kabullenemedi. Dinden ayrılmasının ilk katalizörünün bu son olay olduğunu söyledi. Başta annesinin, sonra da babasının ondan alındığını hissetti. Kimseye ihtiyacım yok. Kimse bir daha kalbimi kıramayacak -Tanrı dahil- tavrını benimseyerek, üstesinden gelmeye çalıştı. Madonna'yı çocukken çevreleyen dini sembolizm, çalışmalarının çoğunda öfke uyandırıcı bir şekilde ortaya çıkıyor. Hala Madonna'ya katlanamayan bazı yıldızlar olsa da, onun sadık hayranları kesinlikle popun kraliçesini desteklemeye devam ediyor.

La Isla Bonita

Madonna'nın benim hayatıma ilk girdiği şarkısı La Isla Bonita. Ah! O küçük ergen yıllar... Tam oturmamış sesimle sahnede söylediğim ilk şarkılar. Müzik dünyasının içinde doğduysanız ne yaparsanız yapın, uzak kalamıyorsunuz. TRT sanatçısı bir babanın kızı olmak demek, girdiğiniz her ortamda; hadi bize bir şarkı söyle demekle eş değer sanırım. La Isla Bonita da bu şarkılardan biri benim için. Haydi hep birlikte dinleyelim o halde.
https://youtu.be/zpzdgmqIHOQ
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum