Spor

Manchester United Analizi: Kırmızı Şeytanların Çöküşü


Seyfi Emre Ercan 1 Eylül 16:46

Manchester United, İngiltere Premier Ligi’ni en çok kazanmış (20 kez), müzesinde 68 tane kupa olan bir kulüp. Manchester şehrinin kırmızı kısmıdır. Lakabı “Red Devils”; yani kırmızı şeytanlar. Kırmızı şeytanlar, -benim çocukluğumun geçtiği- 2000’li yıllarda oldukça başarılı ve saygın bir kulüpken son 8-10 yıldır oldukça fazla para harcayıp hiçbir başarı kazanamayan bir kulüp. Ne yazık ki geçmişteki başarılarıyla övünüp, geçmişe takılı kalmış bir camiaya dönüştüler.

Peki Kırmızı Şeytanlar neden bu duruma düştü? Bir zamanların en heyecan verici kulüplerinden biri olan Mancesther United neden artık başarılı olamıyor?

Alex Ferguson dönemi (1986/2013)

Alex Ferguson önce İskoçya’da futbolculuk yaptı. Sonrasında ise adım adım İskoçya teknik direktörlüğüne yükseldi. İskoçya milli takımını çalıştırdıktan sonra 1986 yılında Manchester United, onu teknik direktör olarak getirdi. Tarihinin en başarılı dönemlerini geçirdiler. Ferguson, çok üst düzey yıldız futbolcuları almadan ortalama futbolcuları üst seviyeye çıkaran, genç yıldızları (Ronaldo) alıp geliştirerek başarı sağlayan bir isimdi. Bu ortalama isimleri taktiksel olarak çok iyi harmanlıyordu, olduklarından iyi gösteriyordu. Alex Ferguson gelmeden önce de çok kötü gidişat yaşayan Manchester United, hocadan sonra harika sezonlar geçirdi.

Alex Ferguson geldiğinde en büyük rakipleri Liverpool’un 18 şampiyonluğu varken Manchester United’ın 7 şampiyonluğu vardı. Ferguson ile gelen 13 şampiyonluk sonrası Manchester United 20 kez lig şampiyonu olmuş bir takım haline geldi. Şu an ezeli rakipleri Liverpool’un ise 19 şampiyonluğu var. Alex Ferguson’un Manchester United’da en başarılı sezonu 98/99 sezonuydu. Bu sezon sonrası hoca “Sir” ünvanını aldı. Ferguson, 2013 yılında emekli olurken Manchester United’da 26 yılda 24 kupa kazanarak kariyerini tamamladı. Alex Ferguson’dan sonraki dönem ise hüsranlarla dolu.

Glazer Ailesi

2005 yılında Manchester United'ı, Glazer ailesi satın aldı. Glazer ailesi bu satın almayı kendi cebinden ödeyerek değil, kulüpten kredi çekerek gerçekleştirdi. Bundan dolayı taraftarlar, ilk başta Glazerlara çok büyük tepki gösterdi. Hatta taraftarlar kulübü para toplayarak satın almaya çalıştı. Bu kadar tepki üstüne Glazerlar 2005-13 yılları arası ucuz maliyetlerle Ferguson'la başarılı olduğu için tepkiler azaldı. Ancak Ferguson ayrıldıktan sonra iyice ortaya çıktı ki Glazer ailesi, futboldan anlamıyor ve tamamen ticari olarak bu işe bakıyorlar. Ticari olarak da başarılı olduğu için sportif başarıyı önemsemiyorlar. Yani Manchester United’ın sportif başarısızlığının baş kaynağı Glazerlar!


Yanlış futbol sorumlusu: Woodward

Manchester United’da uzun süre futbol sorumlusu olan (geçtiğimiz yıla kadar) Woodward, çöküşün en büyük ikinci sebebi. Yanlış hocalar, fahiş ve yanlış transfer harcamaları... Her hocanın ortak kanaati olarak hocaları dinlememesi... Kadro mühendisliğini geçelim; futbolu neredeyse bilmeyen bir futbol sorumlusu idi.

Yanlış transferler

Manchester United, son 10 yıldır acayip para harcıyor; fakat hep hatalı ve yanlış oyunculara para harcıyorlar. (Maguire, Pogba, Alexis Sanchez, Depay, Fred vb.) Bu sezon da gidip Anthony’e 100 milyon Euro verdiler. Aslında olayın sonunda Woodward ayrılmış olsa da halen bir futbol aklı olmaması ve bundan dolayı bir kadro mühendisliği olmaması saçma transferleri kaçınılmaz hale getiriyor.

Manchester United'a son kupalarını kazandırmış Jose Mourinho, sıkıntıları şöyle açıklıyor:

"Son şampiyonluğumuz 12/13 sezonuydu ve Manchester United sonraki dört sezon arka arkaya dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci oldu. Son yedi senede Manchester City, en kötü dördüncü olmuş ve 2 kez şampiyon olmuş. Buna bu sezonu katarak 3 diyebilirsiniz. Bu bir mirastır. Başka neyin miras olduğunu biliyor musunuz? Otamendi, Kevin De Bruyne, Agüero, Fernandinho, David Silva... Bunlar geçmişte yapılmış yatırımlar; son iki yılda değil. Geçen sezon Manchester United'dan kaç oyuncu gitti; biliyor musunuz? Nerede oynuyorlar ve nasıl oynuyorlar; buna bakın. Eğer oynayabilirlerse… Futbol mirası budur."

Jose Mourinho, Manchester United’dan ayrıldıktan sonra yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, "kariyerimin en başarılı sezonu Manchester United’da ikinci olduğum sezondu" diyerek Manchester United’ın ne kadar vahim durumda olduğunu gözler önüne seriyor.

Bir döneme damga vuran İngiliz efsanesinin bugünkü başarısızlığının sebepleri böyle. Erik Ten Hag hocayla umarım başarılı olurlar ve tekrardan eski günlerine dönebilirler.

Bu yazıyı kargala!
1 Yorum
serhatserdar
serhatserdar
21:48 @ 01.09.2022
eline sağlık güzel bir yazı olmuş