Sinema & TV

Marvel Evreninde Hulk Neden Bu Kadar Güçsüz?


Alp Eren Akkaya 11 Eylül 10:53

Marvel Sinematik Evrenin'de gerçek Hulk'un öldüğü bir sahne var mıdır? Şimdiye kadar şöyle düşünen birçok arkadaşım var ki ben de onlardan biriyim. The Incredible Hulk, Avengers ve sonrasındaki Hulk'tan çok daha güçlüydü. Peki ikisi de aynı Hulk olduğu halde sorun neydi? Neden Incredible Hulk bu kadar güçlüyken Avengers Hulk'u İron-Man'dan bile güçsüzdü?

Sebep Hulk'un göz rengi olabilir mi ?

The Incredible Hulk'un göz rengi yeşildi. Aynı zamanda Edward Norton'ın (eski Bruce Banner) gözleri yeşil değildi. Ancak bu, Hulk'un içindeki gama enerjisini bize tüm çıplaklığıyla anlatmak içindi. Yeşil Devimiz bütün çıplaklığıyla bize ne olduğunu ve neye ihtiyaç duyduğunu bakışlarıyla anlatıyordu. Ancak The Incredible Hulk filminde Bruce Banner, Hulk'u baskılamak için çok kötü bir şey yaptı. Hulk'u baskılamak için kullandığı panzehirler sonucu Hulk'un gözündeki yeşil gama ışığı sönmüştü. İşte bu sahne bence gerçek Hulk'un ölümüydü. Yani yaşamaya devam ediyordu ama içindeki gama enerjisi bitmişti. Neyse ki bu tek seferlik bir sonlandırmaydı. Hulk filmin ilerleyen sahnelerinde geri döndü. Gama enerjisi tekrar vücudunda akmaya başladı ve Abomination'u yendi. Filmin sonunda Bruce Banner'in gözleri yeşile döndü. Bu da bize devam filmlerinin göstergesiydi.

Peki She Hulk?

She Hulk da aynı Edward Norton'un Hulk'u gibi gama enerjisiyle parlıyor. Bunun yanında olağanüstü derecede kendini iyileştirme yeteneğine de sahip. Aslında baktığımızda; Hulk'un en güçlü yönlerinden biri kendini yenileme yeteneğidir. Ancak bizim Avengers sonrası Hulk'unda görebildiğimiz kadarıyla bir iyileşme belirtisi yok. Varsa da o kadar yavaş bir süreç ki biz hissedemiyoruz. Yani tabii ki sıradan bir insana göre hızlı iyileşme gösteriyor ama bahsettiğimiz karakter Hulk! 2003 yılındaki Hulk'un yanında geçemez bu iyileşme gücü. Bu de bana şunu düşündürtüyor açıkçası. Hulk'un bu kadar güçlü olması Marvel Sinematik Evreninde dengeleri bozacağı için bu gücü kısıtlamış olabilirler. Benim için bunun en büyük belirteci ise Hulk'un gözlerinin yeşil olmayışı...

Bu teorinin fitilini ateşleyen şey, She Hulk karakterinin gözlerinin gama ile parıldaması oldu. Çünkü yapımcılar bu kadar önemli bir detayı göz ardı etmiş olamaz. Bu da muhtemelen, istediğimiz Yeşil Dev'in asla geri dönemeyeceğinin göstergesi.

Bruce sen ne yaptın ?

The Incredible Hulk filminden sonra Bruce Banner'in, Avengers'a kadar olan süreçte Hulk'la uğraştığını biliyoruz. Hatta bunu "Artık dayanamayıp kafama bir tane kurşun yerleştirdim. Yeşil Dev gitmeme izin vermedi. Ona dönüşmemi sağladı ve kurşunu tükürüp attı." sözünden net bir şekilde hissediyoruz. Acaba bu panzehir'i tekrar tekrar denemiş ve Hulk'un iyice zayıflamış hale gelmesini sağlamış olabilir mi? Eski yıkıcı gücünden eser kalmayan Hulk acaba bu yüzden mi bu halde? Bizim Hulk'umuz orijinal versiyonu olmasına rağmen She Hulk'un güçlerinden eseri yok. Jenefer ortalığa gama enerjisi saçarken bizim Hulk'umuz ise ortam ısıtıyor ama esprileriyle... Yönetmenler Shrek filmini çok sevmiş olacak ki Yeşil Dev'in de ondan pek farkı yok!

World Breaker Hulk İstiyoruz

Bu hikayeye girmesi çok uzun ve derin ancak Hulk'un bu türünü güçlü yapan şeye bakalım. Sinirlendikçe etrafa gama ışını yayan ve gitgide güçlenen bir devimiz var. Bizim Hulk ise kaçak sanayide yapılmış gaz kaçıran türevinden... Böyle bir güce erişmesi için acilen gama enerjisine ihtiyacı var. Scarlet Witch'in kaos büyüsü ile etkilenmiş halde iken bile Hulk, böyle güçlü ve delirmiş olmadı. Gama enerjisi ile -bırakın Hulk Buster'i- bütün Avengers'in (Thor'u ayrı tutmak gerek) içinden geçerdi. Benim anladığım kadarıyla Bruce beynindeki gama enerjisini tamamen sıfırladı. She Hulk dizisinin ilk bölümünde gördüklerimizle beraber bu kesinleşti. Çünkü Professor Hulk halinden insan haline dönmek için ayrı bir cihaz kullanıyordu. Bu yüzden Hulk şu anda kayıp. İlk filmden beri isteğine sanırım ulaştı!

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum