Sinema & TV

MARVEL'İN YENİ SÜPER KÖTÜSÜ: KANG


Alp Eren Akkaya 20 Ağustos 06:53

Marvel sinematik evreninde yeni bir döneme giriyoruz. Loki’nin sezon finaliyle beraber tüm dengeler alt üst oldu. Phase 4 denilen bu dönemdeki ana kötümüz ise merak konusuydu. Loki’nin sezon finalinin yayımlanmasıyla beraber hepsi olmasa da bazı sorularımız cevap buldu. Thanos’tan sonra tahtını almaya hazırlanan isim ise Kang The Conqueror. Loki dizisinin dışında 2023 senesinde yayımlanması planlanan Ant-Man and The Wasp: Quantumania filmiyle beraber seyirci karşısına çıkacak.

Peki Kang kim ve neden bu kadar önemli?

Gerçek ismi Nathaniel Richards olan Kang The Conqueror -yani Fatih Kang‘in- birçok versiyonu bulunmaktadır. Kendisini ilk olarak 1963 yılında Fantastic Fourun 19. sayısında görmüş olsak da Kang halini ilk olarak 1964 yılında The Avengers serisinin 8. sayısında görüyoruz. Kendisi bir zaman ve evren gezgini. Paralel evrenler arasında gidip gelebilen, tarihlere ve olaylara karışabilen biri. Çizgi romanlarda kendisi Firavun olarak bile görmüşlüğümüz var. Hatta Loki'de gördüğümüz Sfenks, buna bir göndermeydi. Çünkü zaman makinesini Sfenks şeklinde saklamıştı. Konumuza dönecek olursak Kang, eski Mısıra gidip orayı fethediyor. Kendisine ise o dönem Rama-Tut ismini veriyor. Amacı ise X-Men filmlerinde görmüş olduğumuz Apocalypse'yi ele geçirmek ama başarılı olamıyor ve yaptığı başka bir zaman makinesi ile kaçmayı başarıyor.

Doom’un zırhından bir hayli etkilenen Nathaniel, kendine onunkine benzer bir zırh yapıyor ve bu sefer Scarlet Centurion adını alıyor ama bu kez de Avengers’a karşı yeniliyor. Aldığı yenilgilerden sonra yeniden kendi zamanına dönmeye çalışan Nathaniel Richards, zaman çizgisinde oluşan bir fırtınadan dolayısıyla başka bir dünyadaki 41. yüzyıla gidiyor. Zekâsını ve teknolojisini kullanarak burayı fethediyor. Artık kendisini Kang The Conqueror -yani Fatih Kang- olarak adlandırıyor.

Taki·ng over ameri·ca maki·ng me thi·rsty.

Kang The Conqueror

Güçleri hakkında konuşmak gerekirse üstün zekâsı ve daha geç yaşlanması dışında bir özel gücü yok. Tanrıların, yaratıklardan ve hatta titanlardan sadece zekası sayesinde daha güçlü olduğunu düşünürsek kesinlikle hayranlık duyulması gereken bir özelliği. Sadece zamanının teknolojisini kullanır. Ek olarak da zırhı ona bazı güçler sağlar.

Kang The Conqueror:

  • 5 tona kadar ağırlık kaldırma gücü vardır.
  • Zaman yolculuğu yapma yeteneği vardır.
  • Zırhında silahları vardır.
  • Zor şartlarda hayatta kalma güdüsü yüksektir.

Loki·’de gördüğümüz Kang aslında kimdi?

Marvel sinematik evreninde Kang, ilk defa Loki’nin sezon finalinde gözüktü. Diziden öğrendiğimize göre Kang’ler paralel evrenleri fark ediyor. Birbirleriyle konuşmalar yapıyorlar ve gitgide güçleniyorlar. Tabii bütün Kang’ler iyi değil. Aralarında kötüleri de var ve bu yüzden tüm evrenleri ilgilendiren savaşlar patlak veriyor. Loki dizisinde gördüğümüz Kang ise diğer evrenleri yok edip tek bir evrenin kalmasını sağlıyor. Sylvie’nin Kang’ı öldürmesi sonucu paralel evrenler tekrar oluşmaya başlıyor. Tabii Marvel Evreni için, biz fanları en çok heyecanlandıran bu oldu. Çünkü Fox 20th Century şirketinden yayın hakları geri alınan karakterler olan -Deadpool, Fantastik Dörtlü, X Men- gibi yapımları sonunda Marvel Sinematik Evreni'nde görebileceğiz. Marvel çizgi romanlarının mihenk taşlarından biri olan Dr. Doom karakterinin de Marvel Sinematik Evreni'nde yerini alacak olması da ayrıca çok heyecan verici bir haber. Kendisine sonraki yazılarımdan birinde yer vermeyi planlıyorum.

Kang'ın Thanos'un yerini alması mümkün mü?

Thanos, Marvel Sinematik Evreni'nin en önemli karakterlerinden biriydi. İlk filmden son filme kadar adını duyduğumuz, "after credit"lerde gördüğümüz bir karakterdi. Kang’ın, Thanos'un tahtını kısa bir sürede alması çok zor. Thanos, bir amaca hizmet eden ve bu amaç için önüne çıkan her engeli yok edebilecek biriydi. Loki dizisinde gördüğümüz Kang ise daha çok olayların nereye gideceğini merak eden, bir amaca hizmet etmeyen bir görüntü çizdi gözümüze. Bu yüzden Kang’ın, daha korkutucu bir hal alıp alamayacağını şimdiden kestirmek biraz zor. Hem Kang hem de Thanos, hesaba katılması gereken güçler, ancak yetenekleri ruhen o kadar farklı ki hayranlar onları karşılaştırırken beklediklerinden daha fazla zorlanacaklar. Elbette bir yumruk dövüşünde Thanos, muhtemel kazanan gibi görünüyor. Ancak daha uzun süren bir çatışmada, Kang'ın zamanı geçme yeteneği, onu yenmeyi neredeyse imkansız hale getirir.

Belli bir düzeyde bu iki kötü adam, beyin ve kas arasındaki asırlık ikilemi temsil ediyor. Ancak çizgi romanlara dayanarak şunu belirtmeliyim ki Kang'ı seçen Marvel, Mad Titan'a layık bir halefi seçti. Yani Thanos'u yenmek için kahramanlar güçlü olmalıydı. Ama Kang'ı yenmek için daha akıllı olmaları gerekiyor. Bir sorunu çözmek diğerinden daha zordur; o yüzden ben hala oyumu Thanos’dan yana kullanıyorum. Sizce Kang The Conqueror, Thanos’un tahtını alabilecek mi?

Bir önceki yazıma göz atmak isterseniz link burada. Marvel Cinematic Universal has a new billian. anti hero we saw he in Loki final episode

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum