Aile & Çocuk Kitap & Edebiyat

MASALLARIN KÖTÜSÜ: KİM KORKAR KIRMIZI BAŞLIKLI KIZDAN?


Gamze Erdem Özcan 8 Aralık 15:45

Kırmızı Başlıklı Kız masalını duymayanımız yoktur. Ama kurdun midesinden avcının çıkardığı kırmızı başlıklı kız ve ninesi yüzünden bu masalı yavrusuna anlatmaya çekinen, daha pedagojik bir hale getirerek anlatmaya çalışan anneler çoktur. Peki ya çok kötü bildiğimiz kurtlar?.. Yıllarca dinlediğimiz bu masala, bir de anne kurt ve yavru kurdun penceresinden bakmaya ne dersiniz? İşte "Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kızdan?" kitabı tam olarak bunu ele alıyor.

Zamane yavru kurtları bir başka!

Yavru kurt, artık büyüdüğünü düşünerek ormanda tek başına dolaşabilmek için annesinden izin ister. Anne kurt ise yavrusunun başına gelebilecek tehlikelerden tedirgin ve korkmaktadır. Bütün sevecenliği ile yavrusuna sorular sorarak, onun tek başına ormana çıkabilecek kadar büyüdüğünden emin olmak ister. Ona, "karşına kırmızı başlıklı bir kız çıkarsa ne yaparsın?" ya da "üşüyüp acıktığında içinde yemek ve şömine yanan bir kulübe bulduğunda ne yapacaksın?" gibi sorular sorar. Yavru kurt, annesini şaşırtan, oldukça yaratıcı cevaplar verir.

“Diyelim ki karnın tok, uykun da çok.

Derenin kenarında bir ağaç gölgesi.

Kaçırılır mı keyfin böylesi”

Sorduğu son soruda yavru kurt, annesini epey endişelendirir. Çünkü son soru tuzak sorudur. Keyfin böylesi kaçırılmaz dese de yavru kurt yanında taşıyıp yaslanacağı ağaca asacağı yazıyı annesine gösterince annesinin bütün endişesi bir anda kaybolur.

“Dikkat! Dikkat!

Sevgili Avcı Amca,


Büyükanne ormanın diğer ucunda.

Kırmızı Başlıklı Kız’ın ve ailesinin yanında.

Belki biraz şişlik varsa karnımda, inan sadece brokolili makarna.

Lütfen karnımı boşuna yarma.

Biz vazgeçtik artık et yemekten.

Bıktık masallarda kötülenmekten.”

Yani yavru kurt, artık tek başına ormanda gezmeye hazırdır.

Yılın en iyi resimli kitap ödülü

Yapı Kredi Yayınları’nda 16. baskıyı yapan “Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kızdan?Sara Şahinkanat’ın müthiş kurgulu kaleminden çıktı. Ayşe İnan da resimledi. Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından, Yılın En İyi Resimli Kitabı Ödülü‘nü (2009) alarak değerini de bulduğu harika bir çocuk kitabı. Sara Şahinkanat’ın yazdığı çocuk kitapları büyük bir ilgiyle, birçok dile çevrilerek dünya çocuklarına ulaşmaya devam ediyor. Ayşe İnan’ı ise resimlediği onlarca çocuk kitabının yanında “Meraklı Minik Dergisi” takipçileri turuncu saçlı kız çizimlerinden hemen tanıyacaklardır.

Yazar mı? Çizer mi?

Kitabın kurgusu, sadece çocuklara yönelik değil. Kırmızı Başlıklı Kız ile büyümüş, kurttan da azıcık korkmuş, biz yetişkinleri de içine çekiyor. Resimleriyle adeta sarıp sarmalıyor. Kurguyla bütünleşen, hatta destekleyen resimleri ayrıntılı bir şekilde incelemeli, o sıcaklığın hayal dünyanızı beslemesine izin vermelisiniz. Yavru kurdun evi, çalıştığı masa, mutfaktaki eşyalar, sofra, pencerelerin manzarası sizi alıp başka diyarlara da götürüyor. Ayşe İnan, resimleriyle hayallerimizin baş köşesine bizi alıp götürürken; şiirsel dili, kitabın akıcılığı, mizahi diliyle Sara Şahinkanat gönüllere taht kuruyor. Kırmızı Başlıklı Kızı bilenlere ise biraz empati, biraz da önyargıları kırmayı içten içe rica ediyor. İçerikte, yavru kurdun yaratıcı ve gülümseten cevaplarının yanında, annenin sevecen tavırları da bir alkış kazanıyor. 3 yaş üstü bu kitabın, annelere de yavrularından gelen umulmadık, istenmeyen bir davranış ya da cevap karşısında nasıl tepki verebileceği ile ilgili gizli mesajları var.

“Aman yavrucuğum, orada dur bakalım!

Bu hata nasıl olur bir göz atalım.”

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitapların en sevdiğim yanı, kitaplarının arka sayfasındaki kesip yapıştırmak üzere hazırlanan parmak kuklaları ilavesi. Kitabın kahramanlarından oluşan parmak kuklaları, kitabı okuduktan sonra çocuğunuzla hazırlayabilirsiniz. Böylece canlandırma yapıp konuşturabilirsiniz. Son kısım buna uygun tarzda renkli ve kalın kartondan hazırlanmış.

İçinizi ısıtacak bir nostalji yaşamanın yanında, çocuğunuzla keyifli bir okuma saati yapmak isterseniz "Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kızdan?" harika bir tercih. 3-8 yaş için battaniyenin altında okumalık, ıhlamur ve kekinizin yanına katık etmelik…

https://youtu.be/qRnZiX1Bj3s
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum