Dijital Oyun

Max Payne Efsanesi Geri Dönüyor


Alp Eren Akkaya 17 Nisan 20:21

Hazırsanız bombayı patlatıyorum.  Oyun dünyasının en sevilen ve kültleşmiş oyun serilerinden biri olan Max Payne  remake sürümleri ile beraber bilgisayarlarımıza geri geliyor!.. Remedy, Max Payne 1 ve 2'nin remake projeleri resmi olarak duyurdu.

Re-make denilince akla büyük bir hayal kırıklığı olan Grand Theft Auto serisi gelse de aslında aralarında büyük farklar var. GTA serisi bildiğiniz üzere remastered idi. Yani oyunun grafik motoru ya da oynanış özellikleri değişmezken görüş açıları ve grafik iyileştirmeleri aldı. Haliyle birçok oyuncuyu memnun etmedi. Oyuncular ve değerlendirmeler oyunu yerden yere vurdu. Ancak Max Payne, duyuruya göre tamamen remake olarak sevenleriyle buluşacak. Bu da yeni bir oyun motoru, yeni görevler -yani tamamen yepyeni bir oyun- bizleri bekliyor demek. Ben şahsen Max Payne oyunlarını bir daha göreceğimi sanmıyordum. Tarihin tozlu sayfalarının arasında kaybolup gitmişti. Z kuşağının ilk üyelerinden olduğum için bilgisayar dünyasına atılırken benim elimi Max Payne, GTA Vice City gibi oyunlar tutmuştu ve benim için bu serilerin  değeri dünyanın en iyi grafiklerine sahip olan oyunlardan daha büyüktü.

Remedy neden bir anda böyle bir giriş yaptı ?

Max Payne ilk olarak 2001 yılında piyasaya Remedy tarafından sürülmüştü. Devamında ise Rockstar firması bu oyunun isim haklarını satın alarak kendi bünyesine katmıştı. Beraber 2. oyun geliştirmeleri başladı ve 2003 yılında piyasaya sürüldü. Beğeni toplamasına rağmen Rocsktar, Remedy ile yollarını ayırdı. Ardından Rockstar tamamen kendi motorları ve grafikleriyle Max Payne 3’ü piyasaya sürdü. O günden beri Rockstar Games, oyun hakkında ne bir duyuru ne de bir bilgi paylaşmadı. Bildiğiniz üzere son zamanlarında Rockstar Games oyun piyasasını tamamen değiştirdi. 60-70 saat süren uzun soluklu ve muhteşem grafikli oyunlar ile piyasaya yön verdiler. Ancak Max Payne böyle bir açık dünyaya sahip olabilecek bir oyun yapısına sahip değil. Klasik bir aksiyon oyunu izlenimi veriyor. Bu yüzden senelerdir Rockstar Games Max Payne serisine dokunmamıştı.

Nasıl oldu da tekrar gündeme geldi?

Rockstar Games’in bu oyunlar için tekrardan Remedy ile görüştüğü Reddit'e bomba gibi düşmesinin ardından çok zaman geçmemişti ki Remedy, 1 ve 2. oyunların tamamen kendi markasının altında remake yapılacağını duyurdu. Oyunun maddi desteğini ise Rockstar Games karşılayacak. Böylelikle 19 yılın ardından Remedy ile Max Payne efsanesi tekrar kavuşmuş olacak. Oyunun orijinal yapımcılarının elinin altında hayat bulacak olması beni büyük ölçüde heyecanlandırdı. Beklentim GTA Trilogy’den çok çok daha iyi olması yönünde.

Sona yaklaşırken

Henüz yapım aşamasında; yani kısa bir süre içinde bu oyunu oynayamayacağız. Benim düşüncem en erken 2-3 sene içinde yayınlanabileceği yönünde. Bu düşüncemi Remedy firmasının oyunun büyük çaplı bir oyun olacağı açıklamasına dayandırıyorum. Oyunun safi aksiyon kısımlarındansa bazı eklemeler ile oyunun çehresinin değiştirileceğine inanıyorum. Çünkü senelerdir piyasada böyle oyunlar göremiyoruz.  Sonuç olarak umarım bu oyun beklentilerimizi karşılar ve efsaneden çok uzaklaşmaz. Siz remake Max Payne hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum