Otomotiv Spor

Max Verstappen Dominasyonunun 2. Yılı Mı?


Tuna Tanyolaç 16 Ekim 13:44

Max Verstappen Japonya GP' deki sonuçlar ile ikinci kez üst üste şampiyonluğunu ilan etti. Japonya'da olaylar biraz karıştı. Öncelikle Max şampiyon mu değil mi sorusu gündeme oturdu. Çünkü yarışın planlanan turlarının %75'i tamamlanmamıştı. Gerekli puan farklarının oluşmadığı görüşü hakimdi. Fakat son düzenlemelere göre yarış kesintiye uğrayarak değil damalı bayrakla son bulduğu için tam puan ile finiş buldu. Yani yağmur süresi uzayıp sadece 3 tur için süre kalmış olsaydı bile böyle olacaktı. Peki diyeceksiniz ki sen hangi dominasyondan bahsediyorsun; adam henüz ikinci kez şampiyon oldu, dominasyon için dört beş yıldan bahsetmek gerekmez mi. O zaman size aklımdaki muhtemel durumu anlatayım.

Motor gelişiminin dondurulması

Formula 1 takipçilerinin bildiği üzere 2021 sezonunda Honda spordan çekileceğini açıkladı ve yıl sonunda resmi olarak ayrıldı. Bu durumda Red Bull'un resmi motor tedarikçisi kalmadı. Bu konuda ezeli rakiplerinden de yeşil ışık gelmedi. Red Bull motoru kendi ismi altında üretmeyi düşündü. Fakat böyle büyük bir sporda, böyle köklü markalarla yarışması mümkün müydü? Red Bull FIA' ya güzel bir kart sundu. Gündemde sporun sürdürülebilirliği ve bütçe kısıtlamaları varken; 2026' da yeni nesil motorlar gelecekken, motor gelişiminin dondurulmasını istedi. Teklif diğer takımlardan da kabul görünce Red Bull transfer ettiği mühendislerle RBPT motor departmanını kurdu. Peki bunun Max Verstappen için önemi ne? Bu soru aklımızda bir dursun.

Rakiplerinin durumları

Max Verstappen Red Bull' un bir numaralı sürücüsü. Bu aşikar. Takımla aralarındaki uyum da su götürmez bir gerçek. Takım adeta Max' a takım elbise diker gibi otomobil hazırlıyor. Peki rakiplerinde durum nasıl? Mercedes cephesinde kötü bir yıl geçiyor. Dalgalanma problemi yeni düzenlemeye rağmen hala otomobili yavaş kılıyor. Hamilton'ın deneyimi otomobil yeterince hızlı değilken yeterli olmuyor. Ferrari ise zaten kendine çelme takmakla ün kazandı. Otomobil hızlı fakat lastik aşınması ve motor dayanıklılığı konusu bence hala büyük sorun. Şampiyonluk için benim gözümde başka bir aday da henüz bulunmuyor. Yani 2026 öncesi bu üç takım dışında atak yapabilecek bir takım yok.

Hangi dominasyon?

Max Verstappen henüz iki kez dünya şampiyonu. Otomobili, fiziksel ve mental durumu gayet iyi. Red Bull takımı ise gerek pistte stratejide, gerekse pist dışında mühendislik ve yönetimde kusursuza yakın. Bahsettiğim 2026 motor değişim yılına kadar bu kısıtlamalarla motor konusunda da geride kalacakları bir durum yok. Öyleyse 2023, 2024 ve 2025 yıllarında da Max'ın şampiyonluğu muhtemel görünüyor demektir. Yani uzun lafın kısası bence 5 yıllık Verstappen serisin henüz ikinci yılındayız.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum