Aktüel

MAZİNİN EN GÜZEL HALİ DOKSANLAR


Konuk Yazar 25 Şubat 18:22

Nostalji, hatırladıkça insanı mutlu eder. Bunların bir tanesi olan telefonlara geçen haftaki yazımda değinmiştim. Bu sefer hatırladıkça tebessüm edeceğimiz yıllara gidiyoruz. Konumuz doksanlar!..

Doksanların genel havası

Doksanlar çoğumuz için anılarla dolu ve bitmek bilmeyen bir on yıl aslında. Saf olarak yaşadığımız duyguların zirvesi, samimiyetin en güzel hallerini barındırıyor doksanlar. Tabii bunda ülkenin içinde bulunduğu durumun da etkisi var. Seksen darbesi sonrasında yeni yeni normalleşmeye başlayan sosyal hayat ile beraber insanlar da özlediği samimiyeti ve mutluluğu aradı.

Doksanların insanlar için "en"leri kadar elbette ülkede meydana gelen ilkler de önemli. Bunların başında bilgisayarın, televizyonun, telefonun evlere yeni yeni giriyor olması geliyor. Şu an bir yığın para vererek aldığımız telefonlar, "takoz" diye adlandırdığımız telefonların tadını vermiyordur. O zamanlarda teknoloji mutluluğun sebebi değildi henüz.

Doksanların bir diğer önemli noktasıysa insanların aşırı sosyal halleri. Sonu gelmez ev sohbetleri, muhabbetlerin en koyu halleri bugünkü asosyal hayat yüzünden özlüyoruz.

Doksanların hatıraları

Doksanların en çok hatıra barındıran unsurlarından bir tanesi, şüphesiz ki atariler. Commodore çağını kaçıran 90 kuşağı çocukları Atari ile sabahlamayı öğrendi. Sabahlar kadar televizyon karşısında oynadığımız oyunlar, bitmek bilmez hırslar, çekişmeler ve kahkahalar...

Kırılan kaset kapakları ile anımsadığımız atariler

Doksanların bir başka öne çıkan unsuru karbon kağıtları. Hangimiz kopyasını çekip kendimiz yapmış gibi göstermedik ki?.. O zamanlar kopyalayıp yapıştırmak öyle kolay değildi.

Doksanların CTRL+C ve CTRL+V'si

Yine bir başka hatıra da bugün neredeyse hiç göremediğimiz telefon kulübeleri ve bozulduğunda sağına, soluna vurarak tamir etmeye çalıştığımız tüplü televizyonlar... 90'lı yıllarda mobilya alırken TV'leri de hesaba katmak şarttı. Şimdiki incecik değil balık etli idi televizyonlar.

Doksanların çocuk dünyası

Doksanlarda çocukluk deyince şüphesiz ki Hugo ve Tolga Abi'yi ayrı bir yere koymalıyız. Telefonların başına bizi kilitleyen, çevirmeli telefonlu çocukların kabusu olan oyun... Aslında ilk online çevrimiçi oyun Hugo'dur. Devasa multiplayer oyunların atası...

Bisiklet de doksanların olmazsa olmazlarından... Modifiye halleriyle görenleri hayran bırakan bisikletler, doksanlardan günümüze kadar geldi. Sadece biraz daha fazla aerodinamik ile...

Doksanların oyun sektörüne son olarak efsane Tetris ile veda edelim. Eğer bu resmi görüp heyecanlanmıyorsanız ya Tetris'te başarısızdınız ya da 90'larda çocuk değildiniz. Çünkü bu aletler özellikle doksanların ortalarında elimizden düşmedi.

Doksanların TV dünyası

Sırada doksanlardaki en önemli televizyon programlarından bazıları.

7 Numara
Adam Olacak Çocuk
Ressam Bob'suz bir doksanlar düşünülemezdi
Yılan Hikayesi (Memoli)

Doksanlarda okul hayatı

Tabii bunlardan bahsetmişken doksanlardaki okul hayatına değinmeden olmaz. Eğitimin verimli olduğu yıllarda gördüğümüz bazı dersleri ve materyalleri unutmak olmazdı. En başta iş eğitimi dersinde kalıp alçılarla yaptığımız şekiller geliyor. Sanırım diğeri de pazar akşamları gerçekleşen temizlik saatleri... Bir tarafta salonun ortasına kurulmuş ütü masası diğer tarafta Uygur Kardeşler'in sunduğu Şahane Pazar! Bir de salonu basan duman...

Doksanların müzik dünyası

Doksanlarda hayatımıza giren ünlüler ve şarkılar unutulmaz. Birçoğu hala hayatımızda ve yenilerine taş çıkartır. Peki onları bize getirenler neydi? Sony ile başlayan Walkman furyası!..

Grup Vitamin, Serdar Ortaç, Kenan Doğulu, Gülşen, Mirkelam, Tarkan, Demet Sağıroğlu, Sertap Erener, Mansur Ark... Listeyi uzatmak hiç de zor değil. Müziğin gerçekten müzik olduğu ve müziğin standart ritimlere sıkıştırılmamış yıllarıydı. Her şarkı için ayrı bir melodi duyardık.

Doksanlar belki bugüne kıyasla teknoloji açısından bayağı gerideydi. Ama geride olduğu tek şey teknolojiydi. Yukarıdaki listeyi uzatmak herkes için çok kolay. Samimiyetin olduğu, insanların birbirine güvendiği, karşımızdaki insanı yadırgamadığımız güzel zamanlardı. Televizyonundan radyosuna birçok alanda özgün ürünlerle buluşuyorduk. Şimdi imkanlar daha fazla olsa da çoğu birbirinin kopyası... Doksanlı yılları anlatmakla bitmez. Peki sizin favori doksan hatıranız hangisiydi?

Daha fazlası için #nevarneyokkargala.

Bu yazıyı kargala!
1 Yorum
gazo
gazo
20:14 @ 25.02.2022
Çocukluğuma harika bir yolculuk yaptım kaleminize sağlıkO?