Spor

Meksika'da Futbol Terörü: Queretard - Atlas


Konuk Yazar 11 Mart 10:07


Geçen hafta sonuna Meksika Liga MX'de oynanan Queretaro-Atlas maçındaki olaylar damgasını vurdu. Meksika'nın en üst ligi olan Liga MX'de karşılaşan Queretaro ile Atlas FC takımları arasında oynanan maçın 63. dakikasında belki de dünya futbol tarihinin en büyük katliamlarından birisi yaşandı. Maçın 63. dakikasında Queretaro taraftarlarının iki tribünü ayıran tel örgüleri yıkması sonucu başlayan olaylar faciaya dönüştü.

İlk haberlere göre Atlas FC taraftarı 17 kişinin hayatını kaybettiği, 20'den fazla kişinin yaralandığı açıklanmıştı. Resmi kaynaklar ölümleri doğrulamadı ama sosyal medyadaki görüntüler olayların iç yüzünün öyle olmadığı yönünde.

Şiddet ve Meksika

Şiddet aslında Meksika için uzak olan bir durum değil. Sık sık duyduğumuz Kartel hesaplaşmaları, mesela dünya çapında nam salmış Meksika film ve dizileri de hep şiddet ve barbarlık üzerine karşımıza çıkar. Meksika, sokaklardaki çatışmalarıyla, insanın çok kolay bir şekilde öldürüldüğü coğrafyaların başında geliyor. Queretaro - Atlas maçında yaşanan olaylar da film sahnesi gibiydi. Ancak yaşananlar, film değil gerçekti. Dehşet verici olaylarla ilgili 16 yaşındaki Atlas taraftarının yaptığı açıklamalar ise durumun vahametini gösteriyordu.

Misafir tribününe saldırmak için gelen Queretaro taraftarlarına kapıyı güvenlik güçleri açtı. Ayrıca kendilerine saldıran çok sayıda Queretaro taraftarının elinde kesici alet bulunduğunu, hatta elinde tabanca olan bir taraftarın silahını ateşlediğini öne sürdü.

Dünya futbol tarihinin kara günlerinden biri olarak tarihe geçti

Sosyal medyaya düşen görüntülerde Queretaro taraftarları Atlas taraftarına saldırmış. Peki sosyal medyada paylaşılan görüntülerde saldırganların sandalye ve metal nesneler kullanarak diğer takım taraftarlarını öldüresiye dövdüğü, çırılçıplak soyduğu, baygın ya da ölmüş olabilme ihtimallerine rağmen vurmaya devam etmelerini sağlayan bu motivasyon nasıl bir hastalıktır? Görüntüleri izleyen herkesi dehşete düşüren olaylar, futbol tarihinin kara günlerinden biri olarak yerini aldı. Aşağıdaki fotoğrafta bir annenin çocuğunu kurtarmak için üzerindeki formayı çıkardığını görüyorsunuz.

Cezalar açıklandı

Yaşanan terörün karşısında her ceza az olsa da Meksika Futbol Federasyonu ve Liga MX Yönetimi olaylara dair cezaları açıkladı.

  • Club Queretaro 1 yıl boyunca iç saha maçlarını kapalı kapılar ardında oynayacak.
  • Queretaro mevcut yönetimi 5 yıl boyunca tüm futbol faaliyetlerinden men edildi.
  • Queretaro iç saha maçlarını başka bir stadyumda oynayacak. Altyapı ve kadın takımları da 1 yıl boyunca kapalı kapılar ardında oynayacak.
  • Queretaro tribün grupları 3 yıl boyunca kesinlikle iç saha maçlarında stadyuma giremeyecek. Atlas grupları 6 ay deplasmana gidemeyecek.
  • Adli incelemeler sona erdiğinde olaylara karışan herkese futboldan hayat boyu men cezası verilecek.
  • Club Querataro'nun sahipleri kulübü 2022 sonuna kadar satmak zorunda. Aksi takdirde Liga MX yönetimi mülkiyeti devralacak.
  • Müsabakayı Atlas lehine 3-0 hükmen kazandı
  • Queretaro'nın mevcut sahibine ek olarak 1.5 Milyon peso para cezası.
  • 2022-23 sezonundan itibaren Liga MX'e yüz tanımam sistemleri ve ek olarak taraftar kart uygulaması gelecek.
  • Özel güvenliklerin stadyumda kullanılması dönemi sona erdi. Artık eyalet, yerel polis tekrar stadyum güvenliğini sağlayacak.

Aşağıda olayların ilk başlangıç anını paylaşıyorum. Diğer görüntüleri izlememenizi öneririm.

https://twitter.com/i/status/1500303984988463104
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum