Otomotiv Spor

Meksika GP: Beklenen Red Bull Zaferi


Tuna Tanyolaç 7 Kasım 21:47
Formula 1 bu hafta Meksika GP için Hermanos Rodriguez pistindeydi. Bu pistin özelliği deniz seviyesinden 2200 metre yüksekte bulunması. Rakımdaki artış motorları ve turboları zorlamakta ve aerodinamik dezavantaj yaratmakta. Fakat bu durum takımları eşit oranda etkilemiyor. Geçmiş yıllarda Mercedes'in daha fazla zorlandığı bu yer, Red Bull pisti olarak isim yaptı. Çünkü Honda turbo tasarımında uçak departmanından destek almıştı. Ayrıca Mercedes'in tasarımı da düşük yoğunluklu hava için daha dezavantajlıydı. Fakat sıralama turları beklendiği gibi olmadı. Mercedesler ilk iki sırayı alarak şaşırttılar. En nihayetinde yarış beklendiği gibi geçti.

Antrenman seansları

Meksika GP ilk antrenman seansları şaşırtıcı sonuçlar verdi. Mercedesler ilk iki en iyi dereceyi yaparak tamamladılar. Fakat ikinci antrenmanlarda beklendiği gibi Verstappen Mercedeslere yarım saniye fark attı. Üçüncü antrenmanlarda Red Bull üstünlüğü değişmezken, en iyi zamanı ev sahibi Sergio Perez yaptı. Bu iki takımı güncellemelerle hızlanan Ferrariler ve Alpha Tauri Honda'dan Gasly zorladılar.

Sırlama seansları

Meksika GP Q1 sıralama seansında Stroll'ün kazası kırmızı bayraklara sebep oldu. Pilota bir şey olmazken, zaten gridin arkasından başlama cezası alacağı için fazla bir kayıp olmadı. Q1'de Stroll'le beraber Haaslar, Latifi ve sürpriz bir şekilde Alonso elendi. Q2'de Ocon, Giovinazzi, Russell, Raikkönen ve Vettel elendiler. Q3'de takımlar kendi içlerinde hava koridoru avantajı yaratmak için uygun aralıklarla çıkmaya özen gösterdiler. İlk denemelerde Mercedesler ilk iki sırayı alınca büyük sürpriz yaşadık. Fakat ikinci haklarda da durum değişmedi. Bottas polü aldı, Hamilton ikinci oldu. Ardından Verstappen ve Perez geldiler. Onları Gasly, Sainz, Ricciardo ve Leclerc izledi. Tsunoda ve Norris ilk onu tamamladılar.

Yarış

71 turluk Meksika GP startında uzun düzlükten de istifade ederek, Verstappen önündeki Bottas'tan hava koridoru sağlayarak liderliği aldı. Hamilton da Bottas'ı geçti. İlk virajda Ricciardo Bottas'a temas ederek ön kanadını kırdı. Bottas da spin atarak son sıraya düştü. Başka bir temasta Tsunoda ve Schumacher yarış dışı kaldılar. Yarışa güvenlik aracı dahil oldu ve 4. turda çıktı. Verstappen, Hamilton, Perez ilk üçü ile yarış yeniden hız kazandı. 30. turda Hamilton ön grupta pitleri başlattı. Ardından 3 tur sonra Verstappen de pite girdi. Fakat Perez için işler farklıydı. Hatta lastiklerinin iyiye gittiğini söyledi. 40. turda Perez pitten çıktığında Hamilton ile 9.5sn fark vardı. 50. turda 6 saniye, 60. turda ise yalnızca 1.3sn fark kalmıştı. Son turda fark 1 saniyenin altına inse de Perez geçiş yapamadı.

Değinilecek noktalar

Meksika GP bize sıralama turlarında sürpriz sunsa da yarış beklendiği gibi geçti. Böylelikle anladık ki Mercedes'in performansı tek tur üzerineymiş. Yarış temposunda Red Bull ezici üstünlüğe sahipti. Red Bull demişken, Perez Meksika'da lider giden ve podyuma çıkan ilk Meksikalı pilot olmuş oldu. Perez'in ön sıralara dönüşü Red Bull'a can verdi. Ferrariler de son güncellemelerle yarışmacı oldular. Leclerc ve Sainz'ın 5 ve 6.'lığı onları şampiyona üçüncülüğüne yükseltti. Mercedes Bottas geride olduğu için onu pite çağırarak, Verstappen'in elinden 1 puanlık en hızlı turu almak istedi. İlk pitle bunu başaramadılar. Fakat ardından bir pit daha yaparak son turda en hızlı turu aldılar. O bir puan Mercedes'i markalarda lider tuttu. Ancak sürücülerde Verstappen Hamilton farkı 19 puana çıktı. Şampiyona iki kulvarda da soluksuz devam ediyor.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum