Spor Otomotiv

Meksika GP: Verstappen' den Yeni Rekorlar


Tuna Tanyolaç 2 Kasım 22:36

Meksika GP Verstappen' in kazanmasıyla; bir sezonda en çok kazanma sayısı ve puan alma rekorlarını elde etmesiyle son buldu. Hollandalı zaten geçmişten beri bu pistte başarılıydı. Yüksek rakımı nedeniyle hava yoğunluğunun düşük olduğu pistte motorların zorlanacağı bilinen bir durumdu. Red Bull turbo yapısı ile geçtiğimiz yıllarda da avantajlıydı. Hava yoğunluğu düştüğünde direnci de azaldığından; en önemli sorunu hava sürtünmesi olan Mercedes ikinci avantajlı taraftı. Bunun yanında Ferrari ise Avusturya' da yaşadığı motor problemlerinden çekinerek turboyu güvenli aralığa çekince performanstan ödün verdi. Pirelli' nin tahminleri tutmayınca takım stratejileri fark yarattı. Neler oldu, neler olabilirdi biraz bahsedelim.

Red Bull' a kazandıran stratejisiydi

Meksika GP' de yarış startında bazı takımlar orta hamurla başlarken bazıları yumuşak hamurlu lastiği tercih etti. Red Bull da özellikle startta Verstappen' in en öndeki yerini sağlamlaştırması için yumuşak hamuru tercih etti. 25. turda pit yapan Verstappen orta hamura geçince genel kanı iki pit stopla yarışacakları yönündeydi. Çünkü içinde sert hamur olmayan bir tek stop stratejisi öngörülmüyordu. Red Bull bunu baştan mı planladı yoksa yarıştaki veriler mi tercih sebebi oldu bilemiyoruz. Çünkü ikinci bir pit yapsalar Mercedes galibiyeti izleyebilirdik. Verstappen' e kazandıran bu strateji Perez' e ise evinde yine podyum getirdi. Meksikalı daha iyi bir sıralama turu geçirse veya startta bir mucize yaratsa takım onun kazanması için bir şey yapar mıydı sorusu cevapsız kaldı.

Mercedes Russell' ı dinlemeli miydi?

Meksika GP' de Mercedes orta hamur lastikle startı tercih etti. Red Bull orta hamura geçtikten sonra onların bir pit daha yapacaklarını öngördüler. Fakat Russell 34. turda pite gelmeden, takımı ilk bölümü uzatıp yumuşak hamura geçmek için ikna etmeye çalıştı. Belki o anki veriler takımı memnun etmiyordu ve takım bunu kabul etmedi. Red Bull da tekrar pit yapmayınca Russell bence haklı çıkmış oldu. Zira Ricciardo 44 tur dolu depo ile orta hamurla ilerleyip yumuşağa geçerek harikalar yarattı. Bir de tüm bunların yanında iki Mercedes de sert lastiklerin performansından şikayet edip durdular. Dolayısıyla Mercedes 2-3 başladığı yarışta sezonun ilk galibiyeti için fırsat tepmiş oldu.

Ferrari kayıpları oynadı

Meksika GP' de Ferrari 5-7 başladığı yarışı 5-6 bitirdi. Dalgalanma sorunu için gelen regülasyonlardan sonra zaten kan kaybeden takım, yüksek rakımda motor gücünden de taviz verince rekabetten uzak kaldı. Yarışı liderden neredeyse 1dk geride tamamladılar. Şampiyonada iki yarış kalırken Mercedes'le puan farkı 40'a indi. Bence ikincilik el değiştirebilir gibi duruyor.

Alonso'nun isyanı, Ricciardo'nun performansı

Meksika GP' de Alonso yine şanssızlık kurbanı oldu. Yarışta 7. sıraya kadar yükselmişken yine motor arızasıyla puanlardan oldu. Sorunların neden hep 14 numaralı Alpine' e denk geldiği sorusu belki sadece şanssızlık ile cevaplanamaz. Tecrübeli İspanyol'un agresif sürüş tarzı zaten kırılgan olan aracı fazla yıpratıyor olabilir. Çünkü Ocon gibi ekmeğine razı bir sürüş sergilemiyor. Ricciardo ise bu sezonu hayalet gibi gezinerek geçirirken; bu yarışta eski günlerinden resital sundu. Uzun orta hamur bölümünden sonra yumuşak hamura geçerek yarışın sonlarında fark yarattı. Tsunoda'ya yaptığı atak cezayı hak etse de onun eski günlerindeki hırsını görmek güzeldi.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum