Gündem

MEMLEKETİMİN ''HASTASIYIM''


Onur Nurdoğan 21 Eylül 07:35

Bugün göğüs dekoltemin hastasıyım. Hastasıyım?.. Evet, hastasıyım ben bu memleketin. ‘’Bu memlekette her şey olursunuz, sadece rezil olamazsınız’’ demişti biri. Kimdi, hatırlamıyorum ama demişti biri. Önemli olan kuyruğa girmek ve sabretmek.

Kimlere kimlere sıra geldi, size neden gelmesin? Meselâ, Murat Atik, 3 Eylül günü genel müdür oldu, 14 Eylül günü istifa etti. İstifa ettiği günü de çalışmış sayarsak tam 12 gün genel müdürlük yaptı TCDD’ye. Neden böyle bir şey oldu? Cumhurbaşkanının atadığı biri 12 gün sonra nasıl olur da istifa eder? Garip değil mi? Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na çok uzak biri de değilmiş aslında. Atik'in yönetim kurulu başkanı olduğu Sun Group’un internet sitesine girince “Ulaşım Demiryolu - Raylı Sistemler” sekmesinde referansları arasında “Ankaray, Kayseri, Samsun hafif raylı sistem trenleri tedariği”, ''Gebze-Adapazarı hızlı tren sinyalizasyon işleri'' gibi raylarla ilgili birçok proje ismi yazıyor. "Allah daha çok versin" demekten başka bir şey düşmez bize. Evet; bize bir şey düşmez.

TCDD kurumuna uzak değildi ama istifa etti. Acaba iddia edildiği gibi Adnan Oktar'a da mı uzak değil? İktidar hep kötü ve kaka, muhalefet pirüpak mı acaba? Twitter'da rastladığım bir tweet sonrası İBB'nin iştiraklerinden Belbim'in faaliyet raporlarını inceledim. Belbim'in yönetim organı üyeleri ile üst düzey yöneticilerine sağladığı mali haklarda ciddi bir artış söz konusu. Nitekim, tabloda görebileceğiniz üzere bu kapsama giren kişilere sağlanan huzur hakkı, ücret, prim, ikramiye, kâr payı gibi mali menfaatlerin toplam tutarı 2018 yılında 24 kişi için 3.884.206 TL iken 2020'de 29 kişi için 7.583.760 TL olmuş. Yönetim kurulu ve üst düzey yönetici sayısı 5 kişi artmış ancak sizce de toplam tutar 2 sene içerisinde biraz fazla artmış görünmüyor mu? Yaklaşık 2 kat!.. Bu konuya bir ara bakmak lazım.

Kötü ve kaka

2.561 adet işlemi yapan 1.647 banka müşterisinin hepsi kötü ve kaka mıydı? 31 Ağustos gecesi yarım saatlik zaman diliminde dolar/TL 6,50 civarında gezinirken 3,72’den işlem yapan 1.647 kişi, önceden haberdar ve iktidara yakın insanlardan mı oluşuyordu sadece? İçerisinde taammüden işlem yapan belki sen de vardın ama iktidarı eleştirmeye bayılıyorsun. Bankanın söylediğine göre tüm işlemler iptal edilmiş, banka zarara uğramamıştı. Mevzu bahis Halkbank olduğundan inanmak güç tabii. O süre zarfında olmayacak bir kurdan; yani 3,72 TL’den dolar almakla, 1 TL’lik maskeyi 10 TL’ye satmak arasında bir fark var mıdır sizce?  

Olmaz mı? Arada ciddi fark var. 1993 yılında soruyor: ‘’Kaç para asgari ücret?’' ve cevap veriyor ‘’910 TL net’’.

Sonrasında hesap yapılıyor:

1 bardak çay 1 TL

1 simit 1.5 TL

Toplam 2.5 TL

3 çocuklu bir aile, yani 5 kişi.

2.5 TL x 5 kişi x 3 öğün x 30 gün = 1.125 TL

Bir diğer deyişle, 1 ay boyunca ailece 3 öğün çay ve simit yediğimizde çıkan masraf 1.125 TL.

Yıl 2021 ve asgari ücret 2.825 TL net

Tek kişilik muhlama için gerekenleri yazıyorum;

50 gram tereyeğı

60 gram mısır unu

70 gram muhlama peyniri

400 ml su

4 gram tuz

Marketlerde, bakkallarda gördüğüm en ucuz fiyatlardan hesaplama yapıyorum;

Tereyağın kilosu 58 TL; 50 gramı 2,9 TL

Mısır ununun kilosu 20 TL; 60 gramı 1,2 TL

Peynirin kilosu 50 TL; 70 gramı 3,5 TL

Suyun litresi 1 TL; 400 ml’si 40 kuruş

Tuzun kilosu 7 TL; 4 gram tuz benden olsun.

Toplamı 8 TL

8 TL x 5 kişi x 3 öğün x 30 gün = 3.600 TL

Asgari ücretle asgari müşterekte buluşmak

İlk hedefimiz, sorunu tespit etmek. Ettik mi; ettik. Güzel! Bu önemliydi. Gel gelelim çözüme. Tek kişilik muhlamanın fiyatı, 8 TL idi. Bakın şimdi; muhlamaya peynir koymadığımız takdirde neler oluyor? 8 TL – 3,5 TL = 4,5 TL. Bu durumda 4,5 TL x 5 kişi x 3 öğün x 30 gün = 2.025 TL yapıyor ve 2.825 TL’lik asgari ücretten cebimize tam tamına 800 TL kalıyor. Evin kirasını, 5 kişinin giyim/kuşam ve ulaşım giderlerini bir hayırsever üstlense, geriye kalan elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi giderleri 800 TL ile halledebiliriz. Velhasıl, muhlamaya ufak bir dokunuşla asgari müşterekte buluşabiliriz.

Ağzınız sulandı tabii. Peynirsiz muhlamanın yanında şöyle demli bir çay da gitmez miydi? Giderdi ama o da bir ‘’gider’’ maalesef. ‘’Peki, peki anladık’’ der gibisiniz.

Bu arada ‘’Peki Peki Anladık’’ şarkısını, MFÖ’nün Ayhan Sicimoğlu’na ithafen yazdığını biliyor muydunuz?

Peki biliyor musunuz?

İngiltere, Türkiye’ye seyahat kısıtlamasını kaldırdı. Mehmet Nuri Ersoy duyurdu Twitter’dan, gazeteler yazdı, okudum. Ek olarak da Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği internet sayfasına bir göz attım. Bahse konu duyurunun fotoğrafını paylaşıyorum.

İngiltere’nin uluslararası seyahatlere ilişkin trafik ışıkları sisteminde 17 Eylül günü yapılan gözden geçirmeyle Türkiye 22 Eylül 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kırmızı listeden çıkarılmıştır.

Buna göre,

- Ülkemizden İngiltere’ye seyahat, Birleşik Krallık (BK) vatandaşı olmayanlar ve BK'da oturum izni olmayanlar için de mümkün hale gelecektir.

- Ülkemizden gelen yolcular için zorunlu otel karantinası uygulaması kaldırılacaktır.

- Türkiye'den İngiltere’ye seyahatlerde, seyahatten önceki son 72 saat içinde yaptırılmış, negatif PCR testi sonucu ibraz etmek gerekecektir.

- Her iki doz aşısını BK, ABD, AB ve EFTA üyesi ülkelerde yaptıran ve bunu belgeleyen yolcuların varışlarını takip eden iki gün içerisinde test yaptırmaları yeterli olacaktır.

- Her iki doz aşısını bu ülkeler haricinde yaptıranlar (ülkemizde yapılan aşılar da halen bu kategoridedir) ile henüz aşılarının her iki dozunu da yaptırmamış olanların ise kalacakları adreste 10 gün süreyle karantinaya girmeleri ve ülkeye girişlerini takip eden 48 saat içerisinde bir PCR testi ve karantinanın 8. gününden itibaren ikinci bir PCR testi sonucu ibraz etmeleri gerekecektir.

Adama sormazlar mı; "bizdeki aşılar Öz Biontech veya VİB Sinovac mıydı?" Hastasıyım bu memleketin. Çok seviyorum ama 2 doz, 3 doz aşı da olsam iyileşemiyorum memleketimde. Hastasıyım bu memleketin!..

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum