Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

MERAKLI ÇOCUKLARIN KİTABI: SAKIZ SARDUNYA


Gamze Erdem Özcan 22 Haziran 19:05

Büyüdükçe küçük gelen kıyafetlerimizle birlikte, bazı hislerimizi de soyunuyoruz. Meraklarımızı bırakıyoruz önce, sonra merakla gelen sorulara "ehe çocuk aklı" tepkileri veriyoruz. Sakız Sardunya, Elif Şafak'ın kaleminden çıkan, meraklı küçük bir kızın hikayesi. Doğan Egmont Yayınları'ndan Zafer Okur'un resimlediği kitabımız, 8 yaş üstü için keyifle ve merakla okunası kitaplardan. Hatta kendimizi de değerlendirebilmemiz; 8 yaş üstü çocuğumuzun gözünden kendimizi görebilmemiz adına güzel bir kaynak.

Unutma kitapseverler her yerde. Zengin- fakir, köylü- şehirli, kadın- erkek, genç- yaşlı fark etmez. Onları hemen tanırsın. Biraz içine kapanıktırlar. Hayal güçleri çok geniştir. Etraflarındaki insanlar onları her zaman anlayamaz. O yüzden biraz yalnızdırlar. En güzel hikayeleri onlar anlatır.

Sakız Sardunya

"Sakız Sardunya" diye isim mi olurmuş?

Kitap, Sakız Sardunya'nın ismi yüzünden serzenişleriyle başlıyor. Onunla dalga geçmeleri, öğretmenlerinin çoğunun bile ismini kısaltarak söylemeleri onu rahatsız ediyor. Maalesef bu durum onu biraz da yalnızlaştırıyor. Oysa Sakız Sardunya hem akıllı hem meraklı. Çok farklı sorular soruyor ve büyükler bazen onun zekasına yetişmekte zorlanıyor. Bu nedenle de onu geçiştirdikleri oluyor. Elinden düşürmediği bir atlası ve birçok kitabı var. Kütüphanede zaman geçirmeye bayılıyor. Hikayesi ise kütüphanede bir küre bulmasıyla fantastik bir yolculuğa dönüşüyor. Bulan herkesi unutulmaz bir yolculuğa çıkaran bir küre bu. Kimselerin bilmediği sekizinci kıtayı keşfediyor.

Ne zaman burada bir çocuk severek kitap okusa, ne zaman bir yetişkin bir hikaye ya da masal anlatsa yepyeni bir fikir doğsa, sekizinci kıtada bir çiçek açar, bir kuş cıvıldar. Ya da bir şelale çağlayarak akar.

Sakız Sardunya
https://www.youtube.com/watch?v=6mCSpCZ1G5U

Soluksuz ve keyifli bir okuma süreci için

Akıcılık, sadelik vurguladığı mesajlar ve içerik anlamında hedef kitlesini doyuruyor ve sürüklüyor. Elime alıp birkaç saat içinde bitirdiğim bir kitap oldu. Ama en çok da daha önce nasıl dikkatimi çekmediğine şaşırdım. Elif Şafak'ın kalemini sevmeme rağmen yazdığı çocuk kitabıyla geç tanışmış olmamı da yetişkin önyargılarıma bağladım. Anlayacağınız; Sakız Sardunya kendime müthiş pozitif bir eleştiri getirmemi sağladı diyebilirim. Kalıplaşmış kelimelerim de dahil olmak üzere çocuklarımla konuşurken otomatik pilottan çıkmam gerektiğinin altını çizmiştim kitabı kapatıp diğerlerinin arasına koyarken.

Kaplumbağalar kabukları sağlam olmasa kendilerini koruyamazlardı. Kim bilir belki insanlar da böyleydi. Kabukları yoktu evet, ama hayatın zorluklarına karşı güçlü olmaları gerekirdi.

Sakız Sardunya

Sürükleyici ve fantastik bir akışın içinde "Daha ne olabilir ki?" diye sordukça yeni ve güzel bir mesaj alıyorsunuz. Dostluk, paylaşım, hayal gücü, kitap ve doğa sevgisinin işlendiği yaş grubuna uygun olarak verilmiş mesajları çok sevdim. Çevreci mesajlar da çok güzel işlenmiş. Hatta bu ana mesajların yanında büyüklere verdiği mesajlar biraz içimize dönüp kendimize dönmemize yardımcı oluyor. Yaklaşık bir metre aşağıdan yukarı bakınca "onlar neler görüyor, nasıl yorumluyor" sorularına, bir ayna gibi gülümseyerek kendinize yapıcı yollar bulduruyor.

İlkokul çağınında mutlaka okunması gereken, ortaokul öğrencilerinin de dikkatini çekecek kitabımızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Sakız Sardunya'nın herkese vereceği bir şeyler var. Keyifle okuyup okutabileceğiniz kitaplar için kargalayın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum