Gündem Kitap & Edebiyat Sanat

Metal Müziğin Maskeli Davulcusu Joey Jordison Hayatını Kaybetti


Dünya birkaç gün önce metal müzik hayranlarını derinden üzen bir habere uyandı. Çünkü Metal müziğin maskeli davulcusu Joey Jordison, 46 yaşında hayatını kaybetti. Slipknot metal müzik grubunun ikonik bateristi, Grammy ödülü de bulunan ünlü müzisyen evinde ölü bulundu. Metal grubu Slipknot'un kurucu üyesi olan Joey Jordison, ayrıca grubun söz yazarı ve prodüktörüdür. Slipknot'un en popüler dönemlerinde davul çalan, ve en iyi bilinen şarkılarının çoğunun yazılmasında emeği bulunan Joey'in ailesi ölümü ile ilgili açıklama yaptı: ''Üretken, müzisyen ve sanatçı Joey'in uykusunda huzur içinde vefat ettiğini paylaşmaktan dolayı çok üzgünüz. Bu zamansız ölüm bizlerde boş kalpler ve tarifsiz bir hüzün bıraktı.'' dedi.

Joey Jordison kimdir?

Tam adı Nathan Jonas Jordison olan Joey, ailenin üç çocuğundan en büyüğüdür. 1975 senesinde Des Moines/ Iowa'da doğdu ve aynı şehirde büyüdü. Henüz sekiz yaşındayken gitarla müzik hayatına başlayan Joey, aynı yaşta bateri de çalmaya başladı. Öyle ki lise çağına geldiğinde bateri çalmaktaki ünü duyulmaya başlamıştı bile. Buzz Ozzfest turundaki gösterileri de içeren turnelerde büyüdü. Aynı dönemde ilk grubu olan Modifidius'ta bateri çalmaya başlayıp ilerlemeye devam etti. Birkaç grupta daha çaldı. Daha sonra Pale Ones sonra Meld ve nihayetinde 1995 senesinde Slipknot'ta yer almadan önce yerel metal sahnesinde zaten iyi biliniyordu. Başka bir deyişle Joey Jordison artık ünü büyümeye başlayan bir müzisyendi. 1995 yılında yirmi yaşındayken, bir benzin istasyonunda çalıştığı dönemde basçı Paul Gray ve Shavn Crahan ile birlikte grup için plan ve konseptler oluşturdular. Gruba ilk şarkılarından birinin adını vereceklerini kararlaştırdılar. Amaçları; grubu dokuz üyeye ulaştırıp, her üyenin maskeler ve sıra dışı kostümler giydiği bir sahne oluşturmaktı. Hip-Hop unsurları içeren muazzam, kapsamlı bir sesin yarattığı heyecan verici, epik canlı gösterileriyle tanınacaklardı. Joey Jordison ve arkadaşları aynı sene Slipknot adlı kararlaştırdıkları grubu kurdular. Planladıkları gibi grup kadrosu dokuz kişiye ulaştı ve sahnelere çıkmaya başladılar. Metal ile Rap'i bir araya getiren ve Joey Jordison'un hızlı tempolu davullarıyla hareket eden canlı gösterileriyle tanındılar. Yine tasarladıkları gibi birçok insana ürkütücü gelen korkunç kıyafetleri ve kimliklerinin temel bir parçası haline gelen ikonik maskeleriyle de ünlendiler. Sahip olduğu ilk orijinal maske soluk beyaz Kabuki maskesiydi. Mesela bu maske o henüz çok küçükken, annesinin cadılar bayramında taktığı maskenin ta kendisiydi. Jordison performansları sırasında benzer şekilde genellikle siyah boya damlacıkları olan maske ve dikenli bir taç takardı.

Müzik dolu bir yaşam ve ölüm

İlk albümleri 1996 yılında yayınlandı. Grup 1999 senesinde kendi adını taşıyan albümleriyle uluslararası popülerliğe ulaştı ve çift altın plak kazandı. Bunu daha da popüler olan 2001 albümü ''Iowa'' izledi. Slipknot 1990'ların sonlarında ve 2000'lerin başında Hard Rock'ı canlı ve hayati tutmakla tanınan gruplardan biri haline gelecekti. Çünkü Grunge dönemi grupları eski popüleritesini yitirmeye başlamışlardı. Joey Jordison, Modern Drummer tarafından 2001 yılının en iyi bateristi seçildi. Kullandığı bagetlerinin kırmızılarını her iki kolundan da alınan bir tüp kanı kırmızı boyayla karıştırarak yaptırmıştır. Bunu ilk duyduğunda oğlumun yorumu; demek ki kan çekiyor olmuştu. Ne gülmüştük. Hatta vücuduyla bagetlerin koordinasyonunu da buna bağlamıştı. Metal müziği benim gibi çok seven oğlumla güzel bir anımızı da iliştirmişken Joe'ye devam edelim. Grup içindeki numarası #1'dir. Her albümü için farklı versiyonlara sahip Kabuki maskeleri takar. Joey Jordison aynı zamanda sihirden ilham alan korku-punk grubu Murderdolls'ta gitar çalıyordu. Bazı kaynaklara göre kişisel sebeplerden dolayı, bazılarına göre de ihraç edilerek 2013 senesinde grupla yollarını ayırdı. Joey gruptan ayrılma sebebini uzun yıllar açıklamadı. Çok daha sonraları kendisini çalamayacak durumda bırakan, Transvers miyelit hastalığı yüzünden davul çalmayı bıraktığını açıklamıştır. Omurilik enflamasyonu sonucu ortaya çıkan, nörolojik bir bozukluk olan bu hastalık onu çok etkilemiştir. 2016 senesinde Metal Hammer Altın Tanrılar ödüllerinde yaptığı bu açıklamaya ''bacaklarımı kaybettim'' diye de manidar bir ekleme yaptığı NME dergisinin kayıtlarında geçer. ''En büyük düşmanım için bile dileyemeyeceğim bir multiple skleroz'' şeklinde diye tanımlar acılarını. Sonuç olarak evinde ölü bulunan ünlü müzisyenin evini inceleyen yetkililer, herhangi bir suç şüphesinin bulunmadığını, evde yasadışı uyuşturucuya rastlanmadığını bildirdiler. Ailesi ölümünün sebebiyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak durumun mahremiyetine saygı duyulmasını talep etti. Uzun zamandır mücadele ettiği hastalığının da ölüm sebebi olup olmadığı henüz bilinmiyor. Umarım huzurla ayrılmışsındır bu dünyadan Joey Jordison. Horned handleri görelim. Kaldırın kolları. Güle güle...
https://www.youtube.com/watch?v=vMECtAOgRpo
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum