Bilim & Teknoloji Kripto

Metaverse Odaklı Dikkat Çeken Kripto Projeleri


Uğur İşçeviren 1 Kasım 07:47
Metaverse evreninin ne olduğundan bu yazıda bahsetmiştim. Kısaca özetlemek gerekirse sanal ve "diğer" bir hayatımız olacak. Bu diğer hayatımız da aynı orijinali gibi bir takım kurallara tabi yaşayacağız ve neredeyse her şey mümkün olacak. Buna ticaret de dahil... İşte bu alım-satımlarda fiziksel para kullanamayacağımıza ve gerçek bir materyal olmayacağına göre bu kavramların yerini alacak sanal varlıklara ihtiyaç olacak. İşin alış kısmında sanal ürünün karşılığı artık belli: NFT! Sanal para ise artık hepimizin bildiği üzere kriptolar. Fakat satışı yapan kişinin alacağı ticari karşılık için bir çok seçenek var. Yani bu evrendeki kripto döngüsünün hakimi olmak için kıyasıya bir yarış var ve son zamanlarda ciddi bir yükseliş trendine girdiler. Kimi 2 kimisi 3 kat değer kazandı ve henüz yolun başı sayılır. O yüzden doğru yatırım yaparsanız metaverse tokenleri, sizin için gelecekte güçlü bir yatırım alanı olabilir. İşte bu yazıda metaverse evreninin muhtemelen öne çıkacak tokenlerini sıralayacağım. Şimdiden belirtmeliyim ki bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Sadece evrensel olarak en çok dikkat çeken metaverse projeleri... Bu evrenler genelde oyun odaklı modeller üzerine kurulu projeler. Zaten metaverse kavramı da özünde oyun ve evren kavramlarını barındırıyor. Fortnite ile aşina olduğumuz bu projeler ise çoğunlukla oyna-kazan-kullan modeli ile çalışıyor. Bahsettiğim kripto projeler ise evrensel olarak dikkat çeken ve oyuncu sayısı fazla olan evrenler.

Arazi zengini olmak isteyenler için MANA

Ethereum tabanlı Decentraland'ın simgesi MANA. Kullanıcıların oyun oynarken, içerik oluştururken ve birbirleriyle etkileşim kurarken arazi alıp satabilecekleri ve geliştirebilecekleri blok zinciri tabanlı bir sanal gerçeklik platformudur. NFT alanındaki en büyük sanal evrendir. Yapısındaki LAND isimli arazilerin her parseli benzersizdir. Satın aldığınız arazide ne yapmak istediğiniz ise size kalmış. İster gökdelen dikin ister müteahhite kat karşılığı verin. Bu ilginç projenin birimi olan manadan toplam 2,6 milyar adet kripto var. Arsa zengini olmak isteyenlere duyurulur. Binance borsasında listelenmiştir.

Devlet desteği olan Axie en ilginç projelerden

Axie Infinity, esasında Axie isimli evcil hayvanları yetiştirme oyunudur ve oyna-kazan mantığına dayalıdır. Evcil hayvanı besler, geliştirir ve savaştırır böylece kazandıkça kazanırsınız. Filipinlerde çok popüler olan (%60) bu oyunu diğerlerinden ayıran şey oyuncuların aynı zamanda karar verici olabilmeleridir. Yani evrenin ilerleyişine sadece geliştiriciler kara vermiyor. Oyuncular da müdahil. Tabii en fazla söz hakkına en çok sermayesi (jetonu) olan sahip oluyor. AXS tokeninin toplam arzı 270 milyondur. Yani emsallerine göre daha miktarda arz edilmiştir. Ayrıca devlet desteği de vardır. Ayrıca SLP de evren içi ticareti sağlayan para birimi. Binance kripto borsasında listelenmiştir.

Enjin NFT ticaretinin evrenseli olmak istiyor

Enjin Coin, evrendeki kurumsal ya da bireysel tüm kimliklerin NFT'leri kullanmasını kolaylaştırmayı amaçlayan Ethereum tabanlı bir tokendir. Platformun para birimi ENJ. Üretilen her NFT jetonuna belirli bir miktarda ENJ basılıyor. Böylece gerçek dünyadaki karşılığını buluyor. Metaverse evreni için gelecek vaat eden projelerden biri. Bir milyar adet ENJ jetonu mevcuttur. Binance borsasında listelenmiştir.

Sandbox çok popüler

Son dönemin en popüler projelerinden biri Sandbox. Bir oyun platformu olarak, oyunculara ve yatırımcılara hem oyun oynama hem de ticaret yapma imkanları sunar. 2012 yılında kurulmuştur. Diğerleri gibi Ethereum tabanlı olan SAND tokenleri ile herkese dijital varlıklar yaratma, paylaşma ve ticaret yapma şansı veren bir ekosistemdir. Binance borsasında listelenmiştir.

En gerçek evren Star Atlas

Star Atlas ise devasa çok oyunculu çevrimiçi bir evrendir. Onu farklı kılan ise Unreal Engine 5 oyun motoru kullanılarak tasarlandığı için oldukça gerçekçi olmasıdır. Hatta sinema kalitesinde ortamlar içerir. Kontrol ve kaynaklar için var olan ve rekabet eden üç ana grup (Ustur, Oni ve Mud) içinden birini seçtiğiniz bir simülasyon. Kısmen de RPG unsurları içeriyor. ATLAS kriptonun maksimum arzı 36 milyar adettir. Gate.io ve FTX, listelendiği güçlü borsalardır.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum