Otomotiv Spor

Miami GP: Verstappen Sonradan Açıldı


Tuna Tanyolaç 9 Mayıs 21:53

Miami GP ilk kez bu hafta yapıldı. Yıllardır planlanan yarış bu seneki takvime yetişti. Yapay marina ve kumsallarıyla göze batan pist yarı cadde yarı klasik tarzda hazırlanmış. Bu yarışın podyumu bile gündem yarattı. Hatta bu hafta sonu F1 bir spor mu yoksa şov mu soruları gündemi meşgul etti. Uzun düzlükleri, üç DRS bölgesi, hızlı virajlarına rağmen cadde pisti bölümü hataya izin vermiyor. Tüm seanslarda sorun yaşayan pilotları izledik. Yeni asfalta rağmen yarış çizgisinde tutuş iyiydi fakat yarış çizgisi dışında şikayetler çoktu. Tüm bunlara rağmen Verstappen için sorunlu başlayan hafta sonu zaferle tamamlandı. Güvenlik aracı sayesinde heyecan kazanan yarışı başından ele alalım.

Antrenman ve sıralama seansları

Miami GP ilk antrenman seansında Verstappen seans ortalarında duvarla hafif temas yaşadı. Fakat bu durum onu vites kutusu değişikliğine kadar götürdü. Pilotlar pisti tanıdıkça hızlanmaya başladılar. Güncellemelerle gelen Mercedes'te Russell'ın ikinci iyi zamanı yapması şaşırtıcı oldu. Verstappen bu sefer de hidrolik arızası nedeniyle ikinci seansta yer almadı. İkinci seansın sürprizi ise yine Russell'ın en iyi dereceyi yapmasıydı. Sainz yine bir klasik haline gelen antrenman kazasını yaptı. Üçüncü antrenmanda ilk üç sırada Perez, Leclerc ve Verstappen yer alırken arkalarından Alonso, Vettel ve Schumacher'in gelmesi sürprizdi.

Miami GP sıralama turları Q1'de Williamslar, Zhou ve Magnussen elendi. Ocon ise seansta yer alamadı. Q2'de ise Schumacher, Ricciardo, Vettel, Russell ve engellenen Alonso veda etti. Alonso Q3'e kalacak bir derece ile geliyordu. Q3'de Leclerc polü alırken Sainz ikinci oldu. Verstappen üçüncü olurken Bottas bu iki takımın ardından gelen en iyi oldu. Ardından sıralama Hamilton, Gasly, Norris, Tsunoda ve Stroll olarak tamamlandı.

Yarış

Miami GP' ye Vettel yakıt sıcaklığı sorunu yüzünden pitten başladı. İlk turda Verstappen Sainz'ı geçerek ikinciliğe yükseldi. 3. turda DRS açıldı ardından 9. turda Verstappen Leclerc'i de geçerek lider oldu. 20. turda dördüncü Perez Sainz'ı sıkıştırmaya başlamışken güç kaybı yaşamaya başladı. Yaklaşık bir tur içinde araç toparladı fakat fark 8 saniyelere çıktı. Yarışa sert lastikle başlayan Russell tek stop stratejisindeydi. 27. turda öndekiler pitlerini yapınca 5. sıraya kadar yükseldi. 41. turda Gasly-Norris temasında Norris bariyerlere çarparak yarış dışı kaldı. Ardından önce VSC sonraki tur SC girdi. Ferrariler pistte kalmayı seçince Perez pit yaparak taze lastiklerle dördüncü sıradaki yerini kaybetmedi. 47. turda güvenlik aracı çıktığında 10 tur kalmıştı. 52. turda Perez taze lastikleriyle Sainz'ı tekrar sıkıştırırken hata yaptı ve zaman kaybetti. Verstappen liderliğini koruyarak birinci olurken Leclerc ve Sainz podyumu tamamladı.

Hafta sonundan notlar

Miami GP' de piste baktığınız zaman düzlükleri ile göze çarpıyor. Red Bull 'un bu düzlük performansına karşılık iki Ferrari'nin podyumda yer alması bence onlar için başarılı bir yarış yazar. Bu durumda Perez'in üçüncü Sainz'a ilk atağında güç kaybı yaşaması, ikinci atağında ise hata yapmış olması büyük rol oynuyor. Aksi halde iki Red Bull'lu bir podyum daha muhtemel duruyordu. Mercedes'in antrenman hızı diğer seanslarda yoktu. 12. başlayan Russell'ın tek stop stratejisi SC ile tam bir piyangoya dönüştü. Hamilton'ın arkasına düşse de taze lastikleri ile onu geçti. Beş yarışı da ilk beşte bitirmeyi başardı. Yarışı uzun süre 5. götüren Bottas 7 tur kala yaptığı hata ile iki Mercedes'e de geçildi. Alfa Romeo için acı bir puan kaybıydı.

Miami GP' de Vettel adeta gemileri yakmış moddaydı. Aracının zayıflığına rağmen pilotajını kanıtlamak ister gibiydi. Agresif geçişleri ve savunmasıyla yarışın heyecan verici ismiydi. Pit yolundan puan barajına yükselen tırmanışında son iki tur kala Mick Schumacher ile yaşadıkları temas ikisini de puandan etti. Mick'in hatası kendi ilk puanlarına da mal oldu. Aksi halde onun için de mükemmel bir hafta sonundan bahsediyor olacaktık. Bedbaht Alonso ise önce sıralama turlarında engellendi; ardından pit stopu sorunlu geçti, sonunda da yarıştaki temas ile puanlardan oldu. Bütün bu olup bitenlerin arasında Albon yine bizleri şaşırtarak 9. oldu ve 2 puan aldı.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum