Kitap & Edebiyat Sinema & TV

Mindhunter İncelemesi: Seri Katillerin Kökeni


Onur Ömer Düzgün 3 Nisan 10:28

“Sence Netflix’te suç temalı en iyi dizi hangisi?” sorusu aldım. Beni çok mutlu etti. Demek ki Onur Ömer’in Karavanı ile yolculuğuma eşlik ediyorsunuz. Çok teşekkür ederim.

Soruyu biraz düşündüm. Suç temalı dizi repertuvarım baya kabarık. Baya düşünmeme neden oldu. Son düzlüğe iki dizi girdi ama bir tanesi açık ara fark ile birinci oldu.

İkinci sıradaki dizim Ruh Avcısı (Alienist) idi. “19. Yüzyılda, zihinsel hastalıklardan muzdarip insanlar gerçek ruhlarına yabancılaşmış kişiler olarak görülürdü. Onları inceleyen uzmanlara da bu yüzden Ruh Avcısı (Alienist) denilirdi” yazısı çıkıyor diziye başlarken. Caleb Carr’ın aynı isimli romanından uyarlanmış bir dizi. Psikolog Dr. Laszlo Kreizler’ın ve gazeteci arkadaşı John Moore’un bir seri katili yakalamaya çalışması anlatılıyor. Polislerden bağımsız bir şekilde hareket ettikleri için bazen sorunlar yaşıyorlar. Başka bir konuda uzunca irdeleriz.

İpi göğüsleyen dizi ise Zihin Avcısı (Mindhunter) oldu. Evet, isimler birbirine benziyor. Hatta konularda kısmen benzerlik gösteriyor. Bu yüzden sona ikisi kaldı.

Neden Mindhunter birinci oldu?

Zihin Avcisi (Mindhunter) isimli kitaptan uyarlama olan dizinin koltuğuna David Fincher oturmuş. Evet; Fight Club, Seven ve Zodiac benim de aklıma geldi. O David Fincher.

Peki Mindhunter (Zihin Avcısı) dizisinde ne anlatılıyor?  Amerika’ ya, 1970'li yıllara gidiyoruz. Seri katiller ve cinayetler üzerine eğitim veren FBI ajanı Bill Tench, rastlantısal bir şekilde başka bir FBI ajanı olan Holden Ford ile tanışıyor. Holden Ford’ un davranış bilimleri üzerine çalıştığını öğrenen ve olaylara farklı yaklaşımını gören, değişik yöntemlerini seven Bill Tench, beraber çalışmayı teklif ediyor.

Holden Ford katillerin iç dünyasının bilinmediğine, suça onların neyin ittiğini kavramak için empati ile onların yaşadıklarını anlamaya çalışmanın önemli olduğunu düşünür. Bu konuda çalışmaya başlar. Eğer bu psikolojik analizi gerçekleştirebilirse, olası seri katillerin de önüne geçilebileceğini düşünür. Bu yüzden gerçek suçlular ve seri katiller ile yüz yüze görüşüp, profiller çıkarmaya başlarlar.

Neden izlenmeye değer?

Diziye sizi çekecek çok unsur var. Bunlardan birisi Holden Ford’ un, kitabın da yazarı olan ve FBI Davranışsal Bilimler Birimi’nin öncüsü olan John E. Douglas’ dan ilham alınması. John’ un ve Holden’ın hayatları arasında aşırı benzer durumlar var. Aynı şekilde Bill Tench de başka bir FBI Davranışsal Bilimler Birimi öncüsü Robert Ressler’dan esinlenilmiş. FBI’ da önemli işler başaran Robert Tessler aynı zamanda ilk defa “seri katil” kelimesini kullanan kişi. Dizide de bu kelimeyi Bill Tench kullanıyor.

Beni en fazla diziye çeken unsur ise suçluların isimlerinin ve işledikleri suçların değiştirilmeden birebir aktarılması oldu. Çünkü dizide geçen suçlular ile daha önce okuduğum “A’ dan Z’ ye Seri Katiller Ansiklopedisi” isimli kitaptan tanışıyordum.

Son olarak dizinin müzikleri ile kendinize çalma listesi oluşturabilirsiniz.

Özetle tüm bu unsurlar başarılı oyunculuklar ile birleşiyor ve ortaya suçu, gerilimi, psikolojiyi, dramı harmanlamış bir yapıt çıkıyor. Tek üzücü yanı ise iki sezon olan dizinin, yakın zamanda devam etmeyeceği.

Sizlere diziden işitip, çalma listeme eklediğim bir parça ile veda ediyorum. Hayallerimden birisi de radyoda program sunmaktı. Talking Heads söylüyor, psycho killer, haftaya görüşmek üzere.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum