Sinema & TV

Minyonlar 2: Guru'nun Yükselişi İncelemesi


Onur Ömer Düzgün 16 Temmuz 10:16

Çılgın Hırsız, animasyon filmleri listemde mutlaka ilk üçe girecek bir film. Filme, Guru ayrı; minyonlar ayrı hava katıyor. 1 Temmuz itibari ile de çocuklara karne hediyesi niteliğinde minyonların ikinci filmi Minyonlar: Guru'nun Yükselişi gösterimde idi.

2010 senesinde Çılgın Hırsız filmi ile Guru ve minyonlar ile tanışmıştık. Guru sıkı bir rekabet içerisindeydi. Rakibi Mısır Piramitleri'ni çalınca o da Ay'ı çalmak istiyordu. Bunu yapabilmesi için ise rakibine kaptırdığı bir silaha sahip olması gerekiyordu. Guru silahı ele geçirebilmek için üç kız çocuğu evlat edinmişti. Bundan sonrada hayatı değişmişti.

Guru uzun yıllar kurduğu Ay'ı çalma hayalinden kızlar için vazgeçmişti. Kızlar sayesinde gerçek sevgiyi bulup saf değiştirmiş artık iyi birisi olmaya başlamıştı. Hatta kötüleri yakalamaya başlamıştı.

Minions
MINIONS

Çılgın Hırsız serisinin ara filmi olan Minyonlar filminde de minyonların geçmiş yaşantılarına gitmiştik. Minyonlar kendilerine hizmet edecek kötü bir efendi arayışı içerisindeydi. Sonrasında Guru ile tanışana kadar neler yaptıklarını, kimler ile beraber olduklarını izlemiştik.

Minyonlar 2: Guru'nun Yükselişinde ise Guru'nun çocukluk yıllarına gidiyoruz. On bir yaşında olan Guru, dönemin gözde kötülük grubu Hırçın Altılı'ya girmek için başvuru yapar. Grubun lideri grup dışı kalınca onun yerine birini arayan grup Guru'yu mülakata çağırır. Olan da o mülakattan sonra olur. Çünkü Guru, Hırçın Altılı'ya ait bir şeyi alıp kaçırır. Macera da bundan sonra başlar.

Çılgın Hırsız filmlerine çoğu arkadaşım "Kötülük yapmayı yücelten, çocukları kötülük yapmaya yönlendirebilecek bir film." olarak yaklaştı. Film sonunda konuşulması gereken konu ise Guru'nun değişimiydi. Mesela Sevgi sayesinde kötü ve bencil bir karakterden şefkatli ve yardımsever birine nasıl dönüştüğüne dikkat çekilebilirdi. Aynı zamanda Guru'nun annesinin onunla olan iletişimine ve bu konuşma tarzının onun üzerinde yaptığı etkide incelenebilirdi. Özellikle annesinin ilgisizliğinin Guru'nun üzerindeki etkisini Minyonlar 2'de daha fazla görüyoruz.

Minyonlar 2'de bazı sahnelerde şiddet, karşılıklı zarar verme sahneleri mevcut. Ancak bu sahneler diğer animasyon filmlerinde veya tablette oynadıkları oyunlarda olduğu kadar var.

Minyonlar hakkında yanlış bilgiler

Bir hatırlatma yapalım. Minyonlar için "İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi zulmüne uğrayan Yahudi çocukları" olduğuna dair bir asparagas haber mevcut. Asparagas diyorum çünkü fotoğrafın tarihi Nazilerden çok önce. Maskeler ise bir çeşit dalgıç kıyafeti. Yani deniz altında çocukların hava alabilmesini sağlıyor. "Maskelerden dolayı ve Yahudi çocukları Almanca bilmediği için ne dedikleri anlaşılmaz." diye devam ediyordu asparagas haber. Çılgın Hırsız filmi için dil bilimciler ile anlaşma sağlanamıyor. Bunun üzerine çeşitli dillerden kelimelerin -ki bunların içerisinde ağırlıklı İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Filipince ve İtalyanca- olduğu bir dil üretiliyor. Dildeki çoğu kelime ise bir yiyecek adı. Bu iddiayı duyunca aklıma "Şirinler komünist mi?" başlıkları geldi. Zamanında Şirinler çizgi filmi için de bu iddia ortaya atılmıştı.

Minyonlar 2'ye biz Türkçe seslendirme ile izledik. Seslendirme çok başarılıydı. Dublaj filmlerin çoğunda içimizden geçen, orijinal dilde izleme gereğini hissetmedik.

"Guru'nun bisikleti ile Hırçın Altılı'dan kaçtığı sahneyi çok beğendim. Kevin'in uçağı kontrol sahne de çok güzeldi. Stuart'ın kung-fu öğrenirken yaptıkları komikti. Guru ve Dr. Nefario'nun nasıl tanıştıklarını öğrendim. En çok ise Otto'nun motosiklet ile yaptığı yolculuğu sevdim. Minyonlar filmi çok eğlenceliydi. Tekrar izlemek isterim."

Yukarıdaki sözler oğlumun sözleri. Aslında Minyonlar 2'nin incelemesini ona yazdıracaktım ama mısır yerken gülmekten yazacağı yerleri not almayı unuttu!

Minyonlar 2: Guru'nun Yükselişi filmine biz oğlumun isteği ile gittik. Akşam seansı ve yağmur olduğu için salonda bizden başka kimse yoktu. Bu yüzden eğlencemiz katlanmış oldu. Şayet salonda başka izleyiciler olsaydı Ali Doruk'un attığı kahkahalardan rahatsız olabilirlerdi. Özetle Minyon 2: Guru'nun yükselişi çok eğlenceli bir film, güzel bir karne hediyesi. Merak etmeyin kahkahayı sadece çocuklar atmıyor. Bende çok güldüm ve çok eğlendim. Tavsiyemizdir.

Filmin karavan puanı,

????
https://youtu.be/6DxjJzmYsXo
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum