Sağlık

Misophonia Hastası Olabilirsiniz


Konuk Yazar 3 Nisan 09:24

Bu hafta günlük hayatta sıkça karşılaşabileceğimiz ancak rahatsızlık olarak pek adını duymadığımız bir konudan konuşacağız. Misophonia!..

Derste, sınavda, sunum yaparken veya bir konuya odaklanmanız gereken herhangi bir yerde arkadan gelen kısık sesli ve tekrarlayan seslere tahammül edemediğiniz veya odağınızın dağıldığı oluyor mu? Benim bazen oluyor! Bu eğer küçük boyutlardaysa kişi için zorlayıcı olmayabilir. Ancak kişiyi zor durumda bırakan durum sınav, sunum gibi önemli zamanlardaysa ve kişiyi hırçınlaştırıp strese sokuyorsa sonuçları pek iyi olmuyor.

Misophonia seslere karşı aşırı hassasiyet olarak tanımlanıyor. Mizofoni hastalığı da diyebiliriz kendi dilimizde. Mizofoni hastaları için günlük hayatımızda sıkça karşılaşabileceğimiz sesler sorun olabiliyor. Bu hastalar sakız çiğneme sesi, diş fırçalama sesi, başka bir bireyin nefes alma sesi, anahtar şıkırdaması, bacak sallanması, kısık ve tekrarlayan tarzda konuşma sesleri, yemek sırasında ağız şapırdatılması gibi seslerden rahatsız olmaktadır ve konsantrasyon kaybı yaşamaktadır. Bu seslere maruz kaldığında sinirli ve gergin olmaktadır.

Sakız çiğneme, ağız şapırdatma, ayak sallama gibi seslere dayanamıyor musunuz?

Misophonia hastalığı ilk defa 2001 yılında Jastreboff adlı bilim adamı tarafından tanımlanmış. Bu hastalığı olan kişilerin sosyal ortamlardan uzaklaştığı ve yalnızlaştığı gözlemlenmiş. Misophonia hastaları yukarıda bahsettiğim tarzdaki seslerle karşılaştığında sosyal ortamda sinirli, gergin ve hatta saldırgan bir ruh hali sergileyebilmektedir . Seslerin sürekliliği ve şiddeti arttıkça durum onlar için daha da zorlaşmaktadır. Misophonia' nın en sık görülen belirtileri şunlardır:

Rahatsız edici sesler olduğunda ortamdan uzaklaşma hissi ve gerginleşmek. Odağını toparlayamamak. Kulaklarını kapatmak. Sinirli ve gergin ruh hali, ritmik seslere aşırı duyarlılık. Sessiz ortamlarda huzur bulma hissi. Bebek ağlamasına aşırı hassasiyet. Toplantı ve sunum gibi ortamlarda odağını toparlayamamak.

Bir önceki yazımda bahsettiğim DEHB hastalığına mizofoni de eşlik edebilmektedir. Eğer merak ederseniz bir önceki yazımı okumanızı öneririm.

Siz de "bende oluyor bunlar" diye düşündüyseniz ve bu durum yaşam kalitenizi bozuyorsa merak etmeyin. Çünkü mizofoni ilaçsız, kişiye özel terapi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir. Bir sonraki yazımı okumadan önce yanınıza limonlu su veya portakal suyunuzu alabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum